Sağlık

Hamilelikte En Sık Rastlanan Sorunlar

Hamilelikte en çok yaşanan sorular neler?

Hiç şüphesiz dünyanın en güzel duygularından biri de anne olmaktır.  Hamilelikte ortaya çıkan problemlerin neler olduğuna ve neleri işaret edebileceğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Farklı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre yazacağımı da belirtmeliyim. araştırmalar sonucu ortaya çıkmış ve doktorların söylediği şeyler üzerinde duracağımı belirteyim. İsterseniz yavaş yavaş başlayalım. Hamilelikte En Sık Rastlanan Sorunlar neler?

Dudak uçuğu: Tetikleyenler, Tedavisi ve Korunma Yolları

Hamilelikte En Sık Rastlanan Sorunlar Nelerdir?

hamilelikte en sık rastlanan sorunlar

1- Kasık Ağrıları

Genel hamilelik sürecinin 4 ve 5. haftalarında başlayan kasık ağrılarının nedeni, embriyonun rahim iç duvarına yavaş yavaş yerleşmesi nedeniyle olabilir. Ağrıların olması doğal olsa da, yanında kanama başladıysa doktora gitmeniz gerekiyor. Ağrı şiddetininde anne adayının yürümesine ya da hayat döngüsünü etkileyecek kadar olması beklenmez.

2- Göğüs Ağrıları

Normal şartlarda olmayan ya da az salgılanan hormonlar göğüs ağrılarını tetikleyebilir. Östrojen, prolaktin ve progesteron gibi hormonlar anne adaylarının göğüslerinde değişikler yaratabilir. Bu nedenle göğüsleriniz için daha rahat kıyafetler giyerseniz ağrılarınızın önüne geçebilirsiniz.

3- Kanamalar

Gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşen kanama sıkıntılarının genel nedeni kesenin, gömülme sırasında iç rahim duvarından gelen kanamalardır. 12. haftalarda gerçekleşen kanamalar ise fetal zarların birleşmesinden kaynaklanabilir. Ama siz yine de kanama gördüğünüz zaman direkt doktorunuza başvurun. Olası bir düşük ihtimalini gözden kaçırmamak gerekir.

4- Sık İdrara Çıkmak

En sık sorunlardan biri sık idrara çıkmak. Bunun nedeni ise rahmin büyümesinden dolayı böbreklerin fonksiyonlarında değişmeler meydana gelir. Bu değişimlerde hamilelik yaşayan kadınlarda sık idrara çıkılmasına neden olur. Bu şikayet 4. aydan sonra genellikle azalmaya başlar. Fakat, son aylarda bebeğin kafasının mesaneye baskı yapması nedeniyle tekrarlayabilir. İdrara çıkarken yanma sorunu ile karşılaştıysanız “idrar yolu enfeksiyonu” kapmış olabilirsiniz. Bunun sebebini öğrenmek ve tedavisinin yapılması için doktorunuza başvurmanızı öneriyorum.

5- Halsizlik

Gebeliğin ilk üç ayında vücuttaki hormon değişikliği nedeniyle halsiz, bitkin ve sürekli uykulu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni progesteron hormonudur. Üçüncü aydan sonra geçmesi beklenen bir semptomdur.

6- Şiddetli Bulantı ve Kusma

Hamileliğin erken safhalarında yaşanan bulantı ve kusmalar normaldir. Bunlar; plasentadan salgılanan hormonlar, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroit bezinin normalden çok çalışması gibi nedenlerden olabilir. Kusmalar nedeniyle beslenemiyorsanız, o zaman tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu