Sağlık

İdeal Kalori İhtiyacı Ne Kadar Olmalı?

Kalori, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden elde ettiğiniz enerji birimini ve çeşitli fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için kullandığınız enerji miktarını ifade eder.

İdeal günlük kalori ihtiyacı, kişilerin metabolizma hızına, yaş ve fiziksel aktivitelere, boy, cinsiyet ve beden yapısına bağlı olarak değişir. Genellikle, önerilen günlük kalori alımı kadınlar için 2000 kalori ve erkekler için 2.500 kaloridir.

Kilo vermeye çalışırken, normalde yaptığınızdan daha az kalori tüketerek veya daha fazla egzersiz yaparak kalori açığı oluşturmanız önemlidir. Kilo vermeye çalışıyor olsanız bile, vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için yeterli kaloriyi aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Alınan kalori ile yakılan kalori eşit olduğunda, kilonuz sabit kalır.

Alınan kalori yakılan kaloriden fazla olursa kilo alınır.

Alınan kalori yakılan kaloriden az olduğunda kilo verilir.

Kalori azaltmanın kilo kaybına neden olduğu bilinse de, bunu herhangi bir beslenme eksikliği olmadan başarmak önemlidir. Kalorileri azaltmak için birçok insan yiyeceklerden tamamen kaçınma hatasına düşer ve bu da vitamin, mineral ve diğer önemli mikro besinlerde eksikliğe yol açar.

Bu nedenle, meyve, sebze, kepekli tahıllar, et, yumurta vb. gibi besleyici gıdalarla beslenip ve alkolsüz içecekler, cips, bisküvi vb. gibi besin değeri düşük yüksek kalorili gıdalardan kaçınılması önerilir.

Kalori alımınızı azaltmanın en etkili yollarından bazıları şunlardır:

-Şekerli içeceklerden ve meyve sularından uzak durun

-Beslenmenize daha fazla protein eklemek.

-Yeterince su içmek.

-Düzenli egzersiz yapmak en az günlük 30 dakika yürüş yapmak.

-Karbonhidrat (rafine) alımını azaltmak.

-Orta miktarda sağlıklı yağ yemek.

-Günlük taze sebze ve meyve tüketmek.

-Düzenli uyumak.

-Güne su içerek başlamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu