Sağlık

Olumlu Düşünme Yöntemleri Nelerdir?

Olumlu düşünme yöntemleri, olumlu kendi kendine konuşma ve olumlu imgeleme gibi etkili olduğu kanıtlanmış birkaç farklı teknikle elde edilebilir.

Olumlu Düşünme Yöntemleri Nelerdir?

İşte başlamanıza yardımcı olacak, beyninizi nasıl olumlu düşüneceğinizi eğitmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

olumlu düşünme yöntemleri

 1. İyi şeylere odaklanın

Zorlu durumlar ve engeller hayatın bir parçasıdır. Biriyle karşı karşıya kaldığınızda, ne kadar küçük veya önemsiz görünürse görünsün iyi şeylere odaklanın. Ararsanız, her bulutta her zaman meşhur gümüş astarı bulabilirsiniz, hemen belli olmasa bile.

2. Şükran alıştırması yapın

Minnettarlık yapmanın stresi azalttığı, öz saygıyı geliştirdiği ve çok zor zamanlarda bile dayanıklılığı arttırdığı gösterilmiştir. Size bir tür rahatlık veya mutluluk getiren insanları, anları veya şeyleri düşünün ve günde en az bir kez minnettarlığınızı ifade etmeye çalışın.

3. Bir şükür günlüğü tutun

Şükür edeceğiniz şeyleri yazmanın iyimserliğinizi ve esenlik duygunuzu geliştirebileceğini keşfedin. Bunu, her gün bir şükür günlüğüne yazarak veya zor zamanlar geçirdiğiniz günlerde şükür edeceğiniz   şeylerin bir listesini yaparak yapabilirsiniz.

4. Kendinizi mizaha açın

Araştırmalar gülmenin stresi, kaygıyı ve depresyonu azalttığını bulmuştur. Ayrıca baş etme becerilerini, ruh halini ve benlik saygısını geliştirir.

Her durumda, özellikle zor durumlarda mizaha açık olun ve kendinize gülmek için izin verin. Anında ruh halini hafifletir ve işlerin biraz daha az zor görünmesini sağlar. Hissetmesen de kendinizi gülmeye zorlamak veya kendinizi zorlamak, ruh halinizi iyileştirebilir ve stresinizi azaltabilir.

pozitif düşünme

 5. Pozitif insanlarla vakit geçirin

Negatiflik ve pozitifliğin bulaşıcı olduğu gösterilmiştir. Vakit geçirdiğiniz insanları düşünün. Morali bozuk birinin bir odadaki neredeyse herkesi nasıl alt edebileceğini fark ettiniz mi? Olumlu bir insan başkaları üzerinde tam tersi bir etkiye sahiptir.

Olumlu insanlarla birlikte olmanın benlik saygısını iyileştirdiği ve hedeflere ulaşma şansınızı artırdığı gösterilmiştir. Etrafınızı sizi yükseltecek ve parlak tarafı görmenize yardımcı olacak insanlarla kuşatın.

6. Olumlu kendi kendine konuşma alıştırması yapın

Kendimize karşı en sert olma ve kendimizin en kötü eleştirmeni olma eğilimindeyiz. Zamanla, bu, kendiniz hakkında sarsılması zor olabilecek olumsuz bir görüş oluşturmanıza neden olabilir. Bunu durdurmak için, kafanızdaki sese dikkat etmeniz ve olumlu kendi kendine konuşma olarak da bilinen olumlu mesajlarla yanıt vermeniz gerekir.

Araştırmalar, kendinizle konuşma şeklinizdeki küçük bir değişikliğin bile stres altında duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı düzenleme yeteneğinizi etkileyebileceğini gösteriyor.

İşte olumlu bir kendi kendine konuşma örneği: “Bunu gerçekten berbat ettim” diye düşünmek yerine, “Yeniden farklı bir şekilde deneyeceğim” deneyin.

 7. Olumsuzluk alanlarınızı belirleyin

Hayatınızın farklı alanlarına iyi bir göz atın ve en olumsuz olma eğiliminde olduğunuz alanları belirleyin. Emin değil? Güvenilir bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza sorun. Şanslar, biraz içgörü sunabilecekler. Bir iş arkadaşınız, işte olumsuz olma eğiliminde olduğunuzu fark edebilir. Eşiniz, özellikle sürüş sırasında olumsuzlaştığınızı fark edebilir. Bir seferde bir alanla mücadele edin.

 8. Her güne olumlu bir notla başlayın

Her güne canlandırıcı ve pozitif bir şeyle başladığınız bir ritüel oluşturun. İşte birkaç fikir:

Kendinize harika bir gün olacağını veya başka herhangi bir olumlu onaylama olduğunu söyleyin.

Mutlu ve pozitif bir şarkı veya çalma listesi dinleyin.

İltifat ederek veya biri için güzel bir şey yaparak biraz pozitifliği paylaşın.

Her şey ters gittiğinde nasıl pozitif düşünülür?

Yas tutarken veya başka ciddi sıkıntılar yaşarken pozitif olmaya çalışmak imkânsız görünebilir. Bu zamanlarda, gümüş astarı bulmak için üzerinizdeki baskıyı kaldırmanız önemlidir. Bunun yerine, bu enerjiyi başkalarından destek almaya yönlendirin.

Olumlu düşünme, sahip olduğunuz her olumsuz düşünceyi veya duyguyu gömmek veya zor duygulardan kaçınmak değildir. Hayatımızdaki en düşük noktalar genellikle bizi ilerlemeye ve olumlu değişiklikler yapmaya motive eden noktalardır.

Böyle bir dönemden geçerken, kendinizi teselliye ve sağlam tavsiyeye ihtiyacı olan iyi bir arkadaşmış gibi görmeye çalışın. Ona ne söylersin? Muhtemelen onun duygularını kabul eder ve bu durumda üzgün veya kızgın hissetmeye hakkı olduğunu hatırlatır ve ardından işlerin daha iyi olacağına dair nazik bir hatırlatma ile destek verirsiniz.

Negatif düşüncenin yan etkileri

Olumsuz düşünce ve buna eşlik edebilecek karamsarlık, stres ve öfke gibi birçok duygu, bir dizi fiziksel belirtiye neden olabilir ve hastalık riskinizi artırabilir ve ömrü kısaltabilir.

Stres ve diğer olumsuz duygular, stres hormonu salınımı, metabolizma ve bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere vücudumuzda çeşitli süreçleri tetikler. Uzun süreli stres, vücudunuzdaki iltihaplanmayı artırır ve bu da bir dizi veya ciddi hastalığa neden olur.

Stres belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Baş ağrısı,
  • Vücut ağrıları,
  • Mide bulantısı,
  • Tükenmişlik,
  • Uyku zorluğu,
  • Sinizm, stres, öfke ve düşmanlık, daha yüksek bir riskle ilişkilendirilmiştir:

Kalp hastalığı

  • Kalp krizi,
  • Felç,
  • Bunama gibi.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Olumsuz düşünceler tarafından tüketilmiş hissediyorsanız ve duygularınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bir doktora görünün. Pozitif psikoloji veya terapi gibi tıbbi yardımlardan yararlanabilirsiniz. Kalıcı olumsuz düşünceler, tedavi gerektiren altta yatan bir psikiyatrik durumdan kaynaklanabilir.

İlginizi Çekebilecek İçerik : Mutluluğunuzu Etkileyen Faktörler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu