Pratik Bilgiler

Tekrar Isıtılmaması Gereken Yiyeceklere 10 Örnek

Yiyecekler hemen soğutulduğu ve buzdolabında kalma süresi aşırı olmadığı ve yiyecekler uygun şekilde yeniden ısıtıldığı sürece, herhangi bir yiyeceğin tüketilmesi sağlık açısında zararlı olmaz. Peki hangi yiyecekleri tekrar ısıtmamalıyız? tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler hangileridir inceleyelim.

Nefis Yemek Tarifleri

Ne yazık ki, bazı yemekleri tekrar ısıtmak gıda zehirlenmesi veya daha kötü risklere doğurabilir. İşte güvenlik nedenleriyle asla tekrar ısıtmamanız gereken birkaç yiyecek.

İşte güvenlik nedenleriyle asla tekrar ısıtmamanız gereken birkaç yiyecek.

1. Patates ?

Patatesler tekrar ısıtılırsa besin değerlerini kaybeder. Oda sıcaklığında uzun süre kalması bile, aslında toksik hale gelebilir ve mide bulantısına veya hastalığa ve hatta gıda zehirlenmesine neden olabilirler.

patates yemeği

2. Pirinç Pilavı ?

Pirinç pilavı (kahverengi veya beyaz), bunları yapılan başka yemekler taze tüketilmelidir. Çiğ pirinç, pişirildikten sonra bile hayatta kalabilen bakterilere dönüşen sporlar içerir. Pişmiş pirinç oda sıcaklığında bırakıldığında çoğalabilir ve ishale ve kusmaya neden olabilecek toksinler üretebilir.

3.Yumurta ?

Sabahları temel protein ve güç kaynağı olan yumurtaları yüksek sıcaklıkta tekrar ısıtmak onları zehirli hale getirebilir ve bu da sindirim sisteminizde hasara neden olabilir.

Yumurta

4. Tavuk ?

Tavuk piştikten sonra mümkünse hemen tüketilmelidir. Yeniden ısıtmadan olumsuz etkilenen proteinler açısından oldukça zengindir. Bu aslında sindirim sorunlarına neden olabilir. Pişmiş tavuğu gerçekten yeniden ısıtmak istiyorsanız, bunu daha uzun süre düşük sıcaklıkta yapabilirsiniz. Pişmiş kalan tavuğu tüketmenin en iyi yolu, onu soğuk bir salataya veya soğuk bir sandviç yaparak tüketilmeli.

tavuk yemekleri

5. Ispanak ?

Diğer birçok yeşil yapraklı sebze gibi ıspanak da nitrat ve demir açısından zengindir. Yeniden ısıtıldığında, bu nitratlar nitritlere ve bilinen diğer kanserojenlere (canlı dokuda kansere neden olabilen bir madde) dönüşebilir.

Ispanak

6. Yağlar

Zeytinyağ, üzüm çekirdeği yağı, ceviz yağı, avokado yağı, fındık yağı ve keten tohumu yağının hepsi çok düşük duman noktalarına sahiptir. Bu yüzden onları tekrar ısıttığınızda sertleşirler. Bu nedenle, bunları yemek pişirmek, fırınlamak veya kızartmak için kullanmaktan kaçınmalı.Bunun yerine, tadı arttırmak için pişirmenin sonunda yemeğe konmalı.

7. Şalgam

Şalgam genellikle çorba yapımında kullanılır. Nitrat da içerdiklerinden tekrar ısıtıldıklarında toksik hale gelebilirler.

şalgam

8.Mantarlar ?

Mantarlar protein açısından zengindir. Pişirildikleri gün tüketilmelidirler. Proteinlerle zenginleştirildikleri için tekrar ısıtıldıklarında yapıları değişir ve bu da vücudumuza zarar verebilir. Yeniden ısıtılmış mantarları yediğinizde, kendinizi sindirim ve hatta ciddi kalp problemleri riskine sokarsınız.

9. Pancar

Pancar, tıpkı ıspanak gibidir. Yeniden ısıtıldıktan sonra nitrite dönüştüğünde çok fazla rahatsızlığa neden olabilen yüksek miktarda nitrat içerirler.

10. Kereviz

Kereviz yüksek nitrat içeriğine sahiptir, bu nedenle tekrar ısıtırsanız toksik hale gelebilir. Nitrat, tekrar ısıtıldığında nitritlere dönüşür. Vücuda çok fazla nitrit girdiğinde methemoglobinemi riskini artırır. Kanınızdaki nitritlerin hemoglobin ve demir ile etkileşime girerek canlı hücrelerinize oksijen taşıyamamalarını sağlayan bir durumdur. Komplikasyonlar nöbet ve hatta ölümü içerebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu