Sağlık

Yumurtanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yumurta, çok kaliteli protein kaynağı.
Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanların yanı sıra 13 temel vitamin ve mineral içerir.
Yumurtalardaki yüksek kaliteli proteinin %60’ı yumurta beyazında bulunurken, yumurta sarısında da sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bulunur.

Yumurta yemenin kanıtlanmış faydaları.

-? Zengin bir besin
kaynağıdır.

Ortalama bir porsiyon 2 yumurta şunları içerir:

Günlük D vitamini ihtiyacınızın %82’si
Günlük folik asit ihtiyacınızın %50’si
Günlük riboflavin (Vitamin B2) gereksinimlerinizin %25’i
Günlük selenyum ihtiyacınızın %40’ı
Yumurtalar ayrıca yararlı miktarlarda A, E, B5, B12 vitaminlerinin yanı sıra demir, iyot ve fosfor içerir.

?Değerli bir protein kaynağıdır.
Yumurta çok değerli ve kaliteli bir protein kaynağıdır. Yaklaşık olarak bir yumurtada 6,3 gram protein bulunur. Protein kas ve dokuları güçlenmesi ve onarımı için gerekli olan yaşamın yapı taşıdır.
Yumurtadaki proteinin en büyük avantajı, etkili kas büyümesini, toparlanmasını ve bakımını desteklemek için dokuz temel amino asidin tümünü yeterli miktarda içermesiyle bağlantılıdır.

?Yumurtalar “İyi” Kolesterol Yükseltir.
Yumurta, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeylerini veya yaygın olarak bilindiği gibi “iyi” kolesterolü artırmaya yardımcı olur.
? D Vitamini
Kaynağı.

Yumurta sarısı, doğal olarak D vitamini içerir. İki yumurta, önerilen günlük D vitamini alımınızın %82’sini sağlar.
D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminde önemli bir rol oynar ve bu da onu sağlıklı kemik ve dişlerin korunması için gerekli kılar. D vitamini ayrıca sağlıklı kas fonksiyonunun ve bağışıklık sisteminin korunmasının desteklenmesine yardımcı olur.

? Kilo vermeye yardımcı olur.

Düşük kalorili ve kaliteli protein kaynağı olan yumurta, kilo vermeye yardımcı olur.Yumurta yüksek tokluk hissi ve az yemek yeme isteğine yol açar.
-Yumurta uzun süre tok tutar.
-Metabolizmayı hızlandırır.
-Enerji seviyesini yükseltir.
-Yiyeceklerin daha uzun süre midede kalmasını sağlar.

?Yumurta İyi Bir Omega-3 Kaynağıdır.

Omega-3, çoklu doymamış yağ asitlerinin özel türüdür. Hücre zarımın çalışmasında önemli bir rol oynayan temel bir yağdır. Kalp ve beyin sağlığından gözlerinizi korumaya kadar çok faydalıdır. Vücudumuz kendi başına sınırlı miktarda Omega-3 ürettiği için, bunları çeşitli besin kaynakları aracılığıyla almalıyız.
Yağlı balıklar, yumurta en iyi bilinen omega-3 kaynağıdır.

?Yumurta Gözler İçin Faydalı.

Antioksidanlar İçerir.
Yumurta, A vitamini, E vitamini ve selenyum dahil olmak üzere, tümü göz sağlığını, retina fonksiyonunu desteklemede ve yaşlandıkça dejeneratif görüşe karşı koymada önemli antioksidanlar olarak görev yapan bir dizi vitamin ve mineral içerir.
Yaşa bağlı göz hastalıkları riskini azaltmada koruyucu bir rol oynayan lutein ve zeaksantin antioksidanları bakımından zengindir.

?Yumurta, Sağlıklı Yaşlanma İçin Besin Alımını Artırmaya Yardımcı Olur.

Yumurta erişilebilir, ekonomik ve kolayca sindirilebilir mükemmel kalitede protein ve temel vitamin ve mineral kaynağıdır.
Hazırlanması kolay olan yumurta, yaşlı insanlar için besin alımını artırmanın basit bir yoludur ve dolayısıyla çok çeşitli eksiklik ve durum riskini azaltmaya yardımcı olur.
Kas desteği için önemli bir amino asit olan lösin, ayrıca D vitamini ve Omega-3 yağ asitleri gibi diğer temel besinlerin yanı sıra beyin fonksiyonu için
önemli olan
kolin içerir.

Çin Tuzu MSG (Mono Sodyum Glutomat) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu