Kumaş Bilgileri

Ekose Nedir, Ekose Kumaş Kullanım Alanları

Ekose Kumaş Nedir?

Merak edilen ekose nedir, ekose kumaşlar nerelerde kullanılır yazımızda inceleyelim..

Genellikle sürekli gördüğümüz, ya da sıklıkla karşılaşmış olduğumuz kumaş türleri yer almaktadır. Ekose kumaşın adını bilmesek de sürekli karşılaştığımız bir kumaş türüdür. 90 ‘lı yılların da modası olmaktadır bu kumaşlar. Bu kumaşlar çeşitli renkleri ile birlikte oldukça yumuşak dokuları ile dikkat çekmektedir.

Ekose Kumaş Nasıl Oluşur?

Yıllardır dolaplarımızın baş köşesinde yer alan ekose kumaşlar günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Çeşitli farklı renklerde, çeşitli kumaşlardan üretilen düzenli ve düzensiz karelerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ekose, geçmiş yıllarda ilk olarak yünden dokunarak elde edilse de günümüzde pamuk, viskon, keten, polyester gibi çoğu malzemelerden üretilmektedir.

Ekose kumaş en başında da bahsettiğimiz gibi hemen hemen herkesin dolabında yer alan bir kumaş türü olmaktadır. Geçmiş yılların modası olan bu kumaşlar ile günümüz ve gelecekte de daha da şık olmak mümkün. olmaya devam edeceği görünmektedir. 4 mevsimde de kullanılan ekose kumaşları her yerde görmek mümkün. Kış aylarında kalın kaban, kazak ve hırkalarda gördüğümüz kumaşları yaz aylarında da bluz, gömlek ve daha farklı ürünlerde görmek mümkün olmaktadır.

Ekose kumaş nedir

Ekose Kumaş Kullanım Alanları

Evet belki de bu araştırmayı yaptığınızda ya da makalemizi görüntüleme fırsatı bulduğunuzda sürekli karşılaşmış olduğumuz fakat bu odak ile fark etmediğimiz ürünler ortaya çıkabilir. Ekose, sadece kıyafetlerde değil çoğu üründe kullanılmaktadır. Daha yaygın bilinen tekstil sektöründe kullanıldığı yönünde olsa da dekorasyon ürünlerinde de kullanılmaktadır. Mobilyalarda, nevresimlerde, battaniyelerde, koltuk desenlerinde, kaban modellerinde ve daha farklı birçok yerde görmemiz mümkündür.

Ekose Kumaş Çeşitleri

  • Tartan Kumaş
  • Blok Ekose
  • İskoç Ekose
  • Madras Ekose
  • Glenşek Ekose

Tartan Kumaş Nedir?

tartan kumaşTartan kumaş ekose kumaşın bir çeşidi olmaktadır. Bu kumaşlara ekose deseni verileceği zaman sarı, lacivert, kırmızı gibi saf ve parlak renklerin kullanıldığı kumaşlardır. Sıklıkla etek, süveter, bolero, ceket gibi kalın parçalarda kullanılmaktadır.

 

 

Blok Ekose Nedir?

Blok ekose kumaş nedir

Blok ekose madras ekosesine benzetilmektedir. Ekose deseniyle dokunan kumaşların, yüzeyde oluşan ekose desenleri daha büyük olmaktadır.

 

 

 

Madras Ekose (Kumaş) Nedir?

Madras, çok renkli, dar ve geniş kareler şeklinde oluşan ekoselerdir. Genellikle şort, pantolon, ceket ve elbise gibi yazlık kıyafetler için kullanılan, ekose tasarıma sahip olan pamuklu bir kumaştır. Kumaş adını güney Hindistan’daki Chennai şehrinin eski adından almaktadır.

İskoç ekose nedirİskoç Ekose Nedir?

Eşit yüzlü dimi veya bezayağı örgü bağlantısı üzerinde dar ve geniş yollardan oluşan karelerden, farklı tonlardan ya da çok renkli ipliklerden meydana gelmektedir.

Glenşek Ekose Nedir?

Glenşek, dimi örgü bağlantısı ile dokunarak elde edilen kareler daha sık olmaktadır. Normal ekose tek tonlarda oluşmaktadır, üst ekose daha keskin bir şekilde bunun üzerinde durmaktadır.

 

Farklı Kumaş Türleri ve Özellikleri Nelerdir? öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu