Pratik Bilgiler

İndigo Rengi Nedir? İndigo Nasıl Renk?

İndigo, dört ana tonu bulunan şaşırtıcı bir renk olmaktadır. Bazı durumlarda daha mavi, bazen indigo morun ikizi gibi görünmektedir. İndigo genellikle gökkuşağının morumsu – mavi renkleri ile ilişkilendirilmektedir. Birçok özelliğe sahip olan indigo rengi nedir diye sizde merak ediyor musunuz? Yazımızda fazlasını ele alacağız.

indigo rengi nedir

İndigo, dört ana tonu bulunan şaşırtıcı bir renk olmaktadır. Bazı durumlarda daha mavi, bazen indigo morun ikizi gibi görünmektedir. İndigo genellikle gökkuşağının morumsu – mavi renkleri ile ilişkilendirilmektedir. Birçok özelliğe sahip olan indigo rengi nedir sizde merak ediyor musunuz? Yazımızda fazlasını ele alacağız.

İndigo, mavi ve kırmızı ana renklerin karıştırılmasıyla medyana gelir. İndigo karıştırıldığı için birçok farklı tonda bulunmaktadır ve bazen gerçek renginin ne olduğu kafa karışıklığına neden olabilmektedir. İndigo renk paleti üzerinde mavi ve morun arasında yer almaktadır. Bu nedenle her ikisinin karışımı olarak düşünülebilir.

Tüm renkler eşsizdir ancak, tonlar ve gölgeler sayesinde farklılık gösterebilecek belirli varyasyonlarda bulunabilirler. İndigo renginin alt tonlara ve yansıtıcılığa bağlı olarak çok çeşitli tonları olduğunu bilmelisiniz.

İndigo ya da çivit mavisi, indigofera bitkisi türlerinden özütlenen, suda, alkol ve eterde çözünmeyen, sıcak anilin veya sıcak kloroformda çözünen mavi renkli bir boyadır.

İndigo rengi, hem moda hem de iç tasarım endüstrilerinden uzmanlar tarafından çok takdir edilmektedir. Çivit renginin hakim olduğu iç mekanlar giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, çok evrensel ve zamansız bir renk olmasıdır. Diğer renklerle birleştirilebilir ve ilginç görünümlü iç mekanlar tasarlamak için kullanılabilir.

Sezginin Rengi

  • İndigo, zengin rengi sayesinde sezgi ve algı ile ilişkilendirilir ve üçüncü gözün açılmasına yardımcı olur.
  • Daha etkili bir şekilde odaklanmanıza ve bu sayede meditasyon yapmanıza yardımcı olabilir.
  • Daha yüksek bir bilinç düzeyine ulaşma yeteneğine sahip olunabilir.
  • İndigo, bütünlüğü ve derin samimiyeti ifade eder.
  • Mekansal düşünme ve yaratıcılığa yardımcı olmaktadır.
Hex Kodu #4b0082
Web Color #330099
Pantone Renk 19-3215 TCX Indigo
RGB 29.4% red, 0% green and 51% blue
CMYK 42.3% cyan, 100% magenta, 0% yellow and 49% black
Anlamları Bütünlük, maneviyat, konsantrasyon,
yüksek bilinç, drama, bağımlılık
Renk Çarkı Mavi arasında üçüncül bir renk
ve menekşe (mor)
İndigo Renk Kombinleri Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu