Pratik Bilgiler

Batik Nedir, Batik Baskı Ne Demek

Batik Nedir Batik Baskı Ne Demek?

Batik, Endonezya çıkışlı bir kumaş boyama tekniği olmaktadır. Batik normalde pamuktan yapılan,bazen de doğal lifler boyaları daha kolay aldığı için geleneksel olarak saf pamuk kumaş üzerine balmumu reçinesi ve doğal kumaş boyalarıyla yapılan bir kumaş boyama tekniğidir. Sağ ince ve kalın İpek üzerine de uygulanır.

Batik, harika desenler ve tasarımlar yaratmak için balmumu reçinesi ve kumaş boyası kullanmanın eşsiz tekniği ile elde edilir.Singapur, Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Endonezya’dan nesiller boyu Doğulu zanaatkarlardan gelen geleneksel bir zanaattır. Nijerya’da balmumu yerine kumaş bir nişasta macunu kullanılarak yapılır.

batik nedir

Batik Nasıl Yapılır?

İnce çizgileri oluşturmak için canting adı verilen özel bir alet kullanılır ve bazen mum bir fırça ile uygulanır. Kumaş her boyandığında elde edilen çatırtı efekti, batik’in benzersiz bir desen özelliğidir.
Balmumu kullanmanın nedeni , boyanın tüm kumaşa etki etmesidir.Boyamadan sonra mum, kumaşın genellikle beyaz olan orijinal rengini ortaya çıkaracak şekilde çıkarılır.
Endonezya’da batik 2 Ekim Ulusal batik günü olarak UNESCO tarafından uluslararası bir insanlık mirası diye kabul edildi.
Moderen modayla geleneksel elişi kumaşını harmanlamak, yeni kreasyonlara bir canlılık kazandırdı. Geleneksel desenler tekstil sektöründe,el iş hatta mobilya sektöründe kullanılmaya başlandı.

Kraliyet ailelerinin düğünlerinde,iyi şans semboli olarak sağlık ve mutluluğa kadar her türlü durum için tasarlanmış batik desenleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu