Pratik Bilgiler

Beyaz Renk Nasıl Elde Edilir?

Beyaz renginin kullanım alanları oldukça fazla olmaktadır. Peki beyaz renk nasıl elde edilir? İnceleyelim.

Beyaz hakkında bilinmesi gereken ilginç şey, kırmızı , yeşil ve mavi ışığın birlikte eklenmesinin bize beyaz ışık vermesidir . Ancak beyaz boya yapmaya çalışırken bu teknik işe yaramıyor. Aslında, diğer renklerin hiçbir kombinasyonu beyaz boya yapmaz. Bunun nedeni, üzerinde çalıştığınız herhangi bir boya renginin en az bir belirli dalga boyunu absorbe etmesidir.

beyaz renk nasıl elde edilir

Beyaz Boya Nasıl Yapılır?

İmkansız gibi görünen bir iş iken boya üreticilerinin beyaz boyayı nasıl ürettiklerini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, beyaz bir pigment kullanmalarıdır. Beyaz boya formülü, beyaz bir pigmentle karıştırılmış akrilik veya alkid reçinesi gibi bir tür ortam içerir. Genellikle boya üreticileri kurşun karbonat, çinko oksit, kalsiyum karbonat, kalsiyum hidroksit veya mineral tozları gibi bir pigment kullanır.

Beyaz boya yapmak, dikkatli kimya gerektiren hassas bir işlemdir. Dahası, potansiyel olarak toksik pigment seçeneklerine maruz kalmaktan kaçınmak için uygun önlemler alınmazsa, beyaz boya oluşturma süreci aslında oldukça tehlikeli olabilir .

Beyazın Farklı Tonlarını Karıştırmak

Beyazın bazı yaygın tonları için kombinasyonlara bir göz atın.

Soluk Badem: Beyaz + Ham Sienna

Kırık Beyaz: Beyaz + Kahverengi/Siyah

Bej: Beyaz + Kahverengi

Fildişi: Beyaz + Sarı + Mavi

Yumurta Kabuğu: Beyaz + Sarı + Açık Kahverengi

Açık Bal: Beyaz + Sarı + Koyu Kahverengi

Beyazın tonunu elde etmek için üç rengi karıştırdığınız durumlarda sabır çok önemlidir. Örneğin, fildişi boya yapmak için beyaz , sarı ve mavi kullanmak çok hassas bir işlemdir. Tuvalinizin bir öğesinde kullanmak için küçük bir boya partisi yapıyorsanız, genellikle bir iğne deliği mavisinden fazlasına ihtiyacınız yoktur. Yine amaç, hedeflediğiniz gölgeyi paletinizde görmeye başlayana kadar beyaz tabanınıza “dab” eklemektir.

Beyaz kullanarak bej ailesinde renkler yaratırken, çalışmak için çok fazla özgürlüğe sahipsiniz. Bej için genel formül her zaman beyaz ve kahverengi olacaktır . Ancak, beyaz boyanıza karıştırmak için seçtiğiniz kahverengi miktarına bağlı olarak bejinizi istediğiniz kadar açık veya koyu yapabilirsiniz. Aslında, her bir renk tonu için aynı beyaz ve kahverengi boya tüplerini kullanarak birkaç bej tonu oluşturabilirsiniz .

Beyaz Rengi Kullanmanın Keyfi

Beyazın inceliğinde dramatik olduğu inkar edilemez. İşte bu yüzden çalışmak için çok tatmin edici bir renk. Beyazın tonlarını oluşturmak için beyazı çeşitli renklerle nasıl karıştıracağınızı öğrendiğinizde, gerçekçi derinlik, doku ve gölgeler oluşturmak için yeni olanaklar açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu