Kumaş Bilgileri

Dokuma Kumaş Nedir? Dokuma Kumaş Özellikleri

Dokuma kumaş nedir?

Dokuma kumaş, iki takım ipliğin birlikte dokunmasından kaynaklanan bir kumaştır. Üreticiler, dokuma kumaş oluşturmak için dikey çözgü ipliklerini ve yatay atkı ipliklerini birlikte dokumak için tezgahlar kullanır. Yakından bakıldığında, dokuma kumaş, dokuma bir sepete benzer şekilde, dik açılarda birbirinin altından ve üstünden geçen düz geçmeli ipliklerden oluşan bir dama tahtasına benzer.  Dokuma kumaş, blazer ceketler, kabanlar ve döşemelik ürünler gibi kullanılır.

dokuma kumaş nedir

Dokuma Kumaş için 3 Temel Dokuma Yapısı Türü Nelerdir?

İster kot ister flanel, poplin veya chintz olsun, her tür dokuma kumaş aşağıdaki üç dokuma yapısından biri kullanılarak yapılır.

 1. Düz dokuma

Bu tür dokuma kumaşlardaki ipliklerin tümü, basit bir dama tahtası desenine benzeyen basit bir dikey dokuma deseninde çalışır. Şifon ve organze, popüler düz dokuma kumaş türleridir.

 1. Dimi örgü

Dimi kumaş olarak da bilinir, bir dimi örgüdeki iplikler nervürlü bir diyagonal desende ilerler. Dimi dokunurken, atkı ipliği (yatay iplik) bir veya daha fazla çözgü ipliğinin (bir tezgâhta öğretilen dikey iplik) üzerine ve ardından bir veya daha fazla çözgü ipliğinin altına dokunur. Balıksırtı gibi zikzak dokuma bu kumaşa güzel bir örnektir.

 1. Saten dokuma

Saten dokuma, bir çözgü ipliğinin üzerinden geçen dört veya daha fazla atkı ipliği veya tam tersi, dört veya daha fazla çözgü ipliğinin bir atkı ipliği üzerinden geçmesini içerir. Bu dokuma kumaş türü, bir çözgü ipliği üzerinde yüzen dört veya daha fazla atkı ipliğine sahiptir veya bunun tersi de geçerlidir.

Dokuma Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

 1. Çok Yapılandırılmış. Dokuma kumaş genellikle çok fazla yapıya sahiptir ve eşyaların etrafını yumuşak bir şekilde örtmek yerine şeklini korur. Bu kumaş türü de çok esnek değildir ve onu çekerseniz sert kalacaktır.
 2. Kırışıklık ve kırışıklara karşı hassastır. Dokuma kumaş yapısı gereği kırışıkları ve kırışıkları kolayca tutacağından, pürüzsüz ve bozulmamış görünmesi için sık sık ütülenmesi gerekir.
 3. Dokuma kumaş genellikle örgüler kadar yumuşak olmayan ipliklerle yapılır ve bu da dokunuşa biraz kaba bir kumaş verir.Dokuma kumaş çok dayanıklıdır, birçok yıkamadan sonra şeklini korur ve boncuklanmaya karşı dayanıklıdır.
 4. Dokuma kumaş genellikle çok esnek olmadığından, büzgü veya büzülme olmadan dikmek kolaydır.
 5. Kumaşı birlikte dokumak, genellikle örmekten daha fazla zaman alan bir işlemdir. Sonuç olarak, dokuma kumaşlar ya kumaş olarak ya da giysi olarak önceden yapılmış olarak satın almak için daha pahalıdır.

Yaygın Dokuma Kumaş Türleri Nelerdir?

 1. Kadife

Kadife, ipliklerin çapraz çizgiler halinde kalın dikey nervürlerle birlikte dokunduğu anlamına gelen dimi dokuma bir kumaştır. Kadife kalın, dayanıklı, çıkıntılı ve rahattır ve aynı anda hem giyinik hem de rahat görünmek için benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

 1. Denim

Denim, atkı ipliğinin genellikle iki veya üç çözgü ipliğinin altına dokunduğu dimi dokuma bir kumaştır; çözgü iplikleri genellikle çivit rengine boyanırken, atkı boyanmadan denime mavi bir görünüm kazandırır.

 1. Flanel

Bu gevşek dokunmuş dimi veya düz kumaş, ince lifleri yükseltmek ve daha da yumuşak hissettirmek için genellikle bir veya iki tarafı (“ufaklık” olarak adlandırılır) fırçalanır.

 1. Şifon

Şifon, ince, havadar ve şeffaf olan düz dokuma bir kumaştır. Şeffaf kumaş , ipek, naylon, suni ipek veya polyester gibi hem sentetik hem de doğal çeşitli tekstil türlerinden dokunabilir.

 1. Müslin

Müslin, gevşek dokunmuş pamuklu bir kumaştır. Düz dokuma tekniği kullanılarak yapılır, bu da tek bir çözgü ipliğinin altında ve üstünde tek bir atkı ipliğinin dönüşümlü olduğu anlamına gelir. Muslin, son ürünü kesmeden ve dikmeden önce kalıpları test etmek için moda prototiplerinde kullanılan malzeme olarak bilinir.

 1. Buckram

Buckram, gevşek dokunabilen veya sıkı dokunabilen düz dokuma bir kumaştır. Sert, kaba kumaş en çok beyzbol şapkalarının içinde kullanılır.

 1. Tülbent

Tülbent kumaşı, şeflerin peynir yapımında alet olarak kullandıkları düz dokuma bir kumaştır. Kumaşın gevşek dokuması, sıvının içinden kolayca süzülmesini sağlar.

 1. Poplin

Poplin kumaşı çok ince çözgü iplikleri ve daha kalın atkı iplikleri içeren düz dokuma bir kumaştır. Bu kumaş ayrıca hafif, havadar bir örtü ile çok hafiftir.

 1. Chambray

Chambray, çözgü ipliklerinin genellikle indigoya boyandığı, atkının boyanmadığı, denime benzer mavi bir görünüm veren düz dokuma bir kumaştır.

 1. Kadife

Kadife, aynı anda iki kadife parçası üreten çift kumaş olarak bilinen özel bir dokuma tezgahında yapılır. Bu lüks kumaş, yumuşak bir his yaratmak için kesilen ekstra bir çözgü ipliği seti ile herhangi bir dokuma yapısında (düz, saten veya dimi) dokunabilir.

 1. Tafta

Tafta, tek bir çözgü ipliğinin üzerinden ve altından tek bir atkı ipliğinin geçtiği düz dokuma tekniği kullanılarak yapılır ve bir dama tahtası deseni oluşturur. Tafta yapımında iplikler dokundukça bükülür, bu da ortaya çıkan kumaşın sertliğini ve yapısını oluşturur.

 1. Organze

Organze, orijinal olarak ipekten yapılmış hafif, şeffaf, düz dokuma bir kumaştır. Malzeme ayrıca başta polyester ve naylon olmak üzere sentetik liflerden de yapılabilir.

 1. Krep

Bu kumaş herhangi bir dokuma yapısından (düz, saten veya dimi) dokunabilir. Krep, özel olarak bükülmüş veya kıvrılmış iplikler nedeniyle pürüzlü, düzensiz bir dokuya sahiptir. Krep yapmak için kullanılan malzemeler ve dokuyu elde etmek için kullanılan yöntem, farklı krep türlerini tanımlar.

 1. Georgette

Georgette tipik olarak zıt yönlerde bükülmüş iplikler olan sıkıca bükülmüş s-büküm ve z-büküm iplikler kullanılarak dokunan düz dokuma bir kumaştır. Bu kıvrımlar kumaşın yüzeyinde hafif büzülmeler yaratır ve bu da Georgette’e imzası olan buruşuk bitişini verir.

 1. Cambric

Cambric, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için yüksek sıcaklıklarda haddelenmiş ve düzleştirilmiş ince dokunmuş düz dokuma bir kumaştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu