Kumaş Bilgileri

Örme Kumaş Nedir? Örme Kumaş Özellikleri

Birçok kumaş çeşidi gibi örme kumaş da diğer kumaşlara göre farklılık göstermektedir. Peki örme kumaş nedir? örme kumaş özellikleri nedir? inceleyelim.

Örme Kumaş Nedir?

örme kumaş nedir

Örme kumaş, ipliğin uzun iğnelerle birbirine kenetlenmesiyle elde edilen bir kumaştır. Örme kumaş, atkı örgü ve çözgü örgü olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Atkı örgüsü, ilmeklerin ileri geri hareket ettiği bir kumaş örgü iken, çözgülü örgü, ilmeklerin yukarı ve aşağı hareket ettiği bir kumaş örgüdür.

Üreticiler, tişörtler, gömlekler, spor giysiler, mayolar, tozluklar, çoraplar, kazaklar, sweatshirtler ve hırkalar gibi ürünleri yapmak için örgü kumaş kullanırlar. Örme makineleri, modern örgü kumaşların birincil üreticileridir, ancak malzemeyi örgü şişleri kullanarak da örebilirler.

Örme Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

1. Sıkı ve esnek 

Örgü kumaş bir dizi ilmekten oluştuğundan, inanılmaz derecede esnektir ve hem genişlik hem de uzunluk olarak esneyebilir. Bu kumaş türü, fermuarsız, vücuda oturan giysiler için uygundur. Örgü kumaşın dokusu da esnektir ve yapılandırılmamıştır, bu nedenle çoğu şekle uyacak ve üzerlerini örtecek veya gerecektir.

2. Kırışıklığa Dayanıklı

Örgü kumaşın esnekliği nedeniyle kırışmaya karşı çok dayanıklıdır – eğer elinizde bir top haline getirirseniz ve sonra serbest bırakırsanız, malzeme daha önce olduğu gibi aynı şekle geri dönmelidir.

3. Yumuşak 

Çoğu örgü kumaş dokunuşa yumuşaktır. Sıkı örülmüş bir kumaşsa, pürüzsüz bir his verir; daha gevşek örgü bir kumaşsa, nervür nedeniyle inişli çıkışlı veya çıkıntılı bir his verir.

4. Bakımı kolaydır

Örme kumaş elde yıkama gibi çok fazla özel bakım gerektirmez ve makinede kolayca yıkanabilir. Bu kumaş türü genellikle kırışmaya dayanıklı olduğu için ütü gerektirmez.

5. Kolay zarar verir 

Örme kumaş, dokuma kumaş kadar dayanıklı değildir ve giyildikten sonra sonunda esnemeye veya kabarmaya başlar.

6. Dikmek zor 

Esnekliği nedeniyle, örgü kumaşı dikmek (elle veya bir dikiş makinesinde) esnek olmayan kumaşlardan çok daha zordur, çünkü büzgüler ve büzgüler olmadan düz çizgileri dikmek zor olabilir.

Örgü Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

1. Jersey örgü

Jersey, orijinal olarak yünden yapılmış yumuşak, esnek bir örgü kumaştır . Günümüzde jarse ayrıca pamuktan, pamuk karışımlarından ve sentetik liflerden de üretilmektedir. Jarse örgü kumaşın sağ tarafı tek bir hafif ribana örgü ile pürüzsüz, jarsenin arka tarafı ilmeklerle yığılmıştır.

2. Ters örgü

Ters örgü en temel örgülerden biridir ve her bir dikiş için düz yerine küçük yumrular ile karakterize edilir.

3. Rib-knit

Rib-knit, sıkı, esnek sıralar oluşturan uzun dikey örgü ve ters dikiş sütunlarına sahiptir.

4. Fransız havlu örgü

Fransız havlu örgü kumaşın bir tarafında tüyler ve bir tarafında ilmekler vardır. Bu kumaş, inanılmaz derecede yumuşak ve peluş olduğu için genellikle bornoz yapımında kullanılır.

5. Çift örgü

Bu iki katmanlı kumaş, kumaşın her iki tarafında düz örgü hafif tek şeritli pürüzsüzdür.

6. Polar örgü

Polar örgü, lifleri bozmak ve yumuşak, bulanık bir doku oluşturmak için genellikle bir veya iki tarafı fırçalanmış bir örgü kumaştır.

7. Kablo örgüsü

Kablo örgü kumaşı yapmak için, örgücü kabartma motifler ve desenler oluşturmak için birden fazla dikiş katmanını birbiri üzerinden çaprazlar. Bu örgü kumaş genellikle kazak yapmak için kullanılır.

8. İnterlok örgü

İnterlok örgü, kumaşın her iki tarafının düz, sağ taraf düz örgü hissine sahip olduğu bir nervür örgü çeşididir.

9. Jakarlı örgü

Jakarlı örgü, bir örgü makinesinde Jakar kontrolleri kullanılarak yapılan karmaşık bir desene sahip tek veya çift örgülü bir kumaştır.

10. Ponte örgü

Ponte örgü, genellikle elastan, suni ipek ve polyesterin bir kombinasyonu olan ekstra esnek bir çift örgüdür.

11. Raşel örgü

Raşel örgü, sağ tarafında dikey ilmeklerin, arka tarafında ise yatay ilmeklerin olduğu bir çözgü örgüsüdür.

12. Triko örgü

Triko örgü sağ tarafı zikzak dokulu, arka tarafı düz örgü kumaştır.

13. Kadife örgü

Kadife örgü, yumuşak, peluş bir his yaratmak için kesilmiş küçük ilmeklere sahip bir tür tüylü örgü kumaştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu