Pratik Bilgiler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken 13 Yiyecek

Yiyecekleri, daha uzun süre taze tutmak, bozulmalarını engellemek için buzdolabında muhafaza ederiz. Ancak bazı malzemeler buzdolabında saklamak soğuktan dolayı daha çabuk tatlarının değişmesine ve daha çabuk bozulmasına neden olur.

Buzdolabında Saklanmaması Gereken 13 Yiyecek

Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler.

Sarımsak ?

Sarımsak, önceden soyulup hazırlanmadığı sürece, içindeki nem nedeniyle buzdolabında saklandığında daha hızlı bozulur. İyi hava sirkülasyonu olan kuru bir yerde, oda sıcaklığında ve ışıktan uzak tutulması gerekir. Sarımsak kullanmaya hazır olana kadar bütün olarak bırakılırsa daha uzun süre dayanır.

Soğanlar ?

Soğanları bütün olarak serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Nişasta içerdiği için böylece nemli ve ıslak kalırlar. Buzdolapta çok uzun süre bırakılırsa tadı ve kokusu bozulur. Soğanlar kesildikten sonra bir kapta hava almadan buzdolabında saklanmalıdır.

Patates ?

Buzdolabında soğukta, patatesin içindeki nişasta şekere dönüşür. Bu da patatesi renksiz ve tatsız hale getirebilir. Patatesler yıkanmadan, güneş ışığı almayan bir yerde saklanmalıdır. Mümkünse, bir çuval içinde saklamalı daha uzun süre bozulmadan kalmalarını sağlanmış olur.

Ekmek ?

Tüm ekmeğinizi birkaç gün içinde yiyecekseniz buzdolabına koymayın. Buzdolabındaki soğuk hava ekmeğin yapısını değiştirerek tadı bozar ve bayatlamasana neden olur. Öte yandan, birkaç hafta boyunca kullanmak isterseniz ekmeği dondurabilirsiniz. Dondurulmuş ekmeği ekmek kızartma makinesinde veya fırında ısıtarak tazelenmiş hale getirilir.

Kuruyemişler

Düşük sıcaklıklar kuruyemişlerdeki doğal yağların korunmasına yardımcı olurken, soğuk da lezzetlerini bozabilir. Birkaç hafta içinde kullanmayı planlıyorsanız, kuruyemişleri çok sıcak olmayan kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta saklamak en iyisidir. Ancak, bir aydan daha uzun ve altı aya kadar dayanmalarını istiyorsanız, dondurucuya konulur.

Zeytinyağ

Zeytinyağını buzdolabında saklamak genellikle yağların bulanık ve pütürlü olmasına neden olur. Oda sıcaklığında saklamak renk ve kıvamını korur. Bununla birlikte, zeytinyağı, yüksek sıcaklıklara veya güneş ışığına maruz kaldığında hızla bozulur. Mutfak dolabı gibi serin ve karanlık bir yerde tutmak, tezgahın üzerinde bırakmaktan daha iyidir.

Avokado ?

Olgunlaşması gereken avokadoları buzdolabına koymamalı, soğuk hava geç olgunlaşmasına neden olur.Avokadoları uzun süre saklamak için buzdolabında, birbirlerine temas etmeden ayrı ayrı sararak sebze ve başka meyvelerle aynı yere koymadan muhafaza edilir. Olgunlaştıktan sonra, avokadoları yemek isteyene kadar buzdolabına konulabilir.

Kahve ☕️

Kahve doğal olarak etrafındaki malzemelerin kokusunu ve nemini alır, bu nedenle buzdolabının içinin kokmasına neden olur. Hava almayan bir kapta saklanmalı ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklanmalı ki tazeliğini korusun.

Muz ?

Bir muzun doğru şekilde olgunlaşması için 15-20°C (59-68°F) civarında ılık sıcaklıklar gerekir ve buzdolabına konulduğunda bu işlem durdurulur. Kabuğu ayrıca, soğuk havadan dolayı, meyvenin hücre duvarları üzerindeki etkisi nedeniyle buzdolabında kararabilir.

Acı sos

Acı sosu buzdolabına konulmamalı. İçindeki sirkeden dolayı yararlı bakteri üremesini engelenmiş olunur.Diğer yiyecekler gibi, biberin ısısı da oda sıcaklığında tutulursa daha faydalı olur.

Kurutulmuş meyve? ?

Kurutulmuş meyveleri buzdolabına koymak sadece istenmeyen nem katacaktır. Hava geçirmez bir kapta, kuru ve karanlık bir yerde en iyi şekilde saklanmalı.

Çikolata ?

Buzdolabı, çikolata için en kötü yerdir. Buzdolabının sıcaklığı ve nemi tadı, rengi ve dokusunu değiştirebilir. Çikolata (özellikle kakao yağı) ayrıca çevredeki yiyeceklerin kokusunu da emer, bu nedenle diğer kokulu içeriklerden uzak tutulması en iyisidir. Bunun yerine, çikolatayı serin ve kuru bir yerde, hava geçirmez bir kapta korumalı.

Bal ?

Balın yapısında bulunan doğal şeker molekülleri soğuk ortamda kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve bu yüzden bal dolapta saklamaya uygun değildir.

Kurutulmuş baharatlar

Buzdolabı, kurutulmuş baharatların düşmanıdır, çünkü onları her çıkardığınızda istenmeyen yoğunlaşma oluşması muhtemeldir. Raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak için karanlık ve kuru bir yerde saklayıp ve aşırı sıcaktan da uzak tutmalı.

Pul biber, toz biber, köri gibi sıcaklıktan çok etkilenen baharatlar buzdolabında saklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu