Sağlık

Ödem Nedir? Ödem Tedavi Yöntemleri

Vücutta ödem neden oluşur, ödem nedir, ödem tedavi yöntemlerini sizler için yazımızda derledik. Kısaca konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ödem, küçük kan damarlarının yakındaki dokulara sıvı sızdırdığında meydana gelir. Bu ekstra sıvı birikerek dokuyu şişirir. Vücudun hemen hemen her yerinde olabilir.

ödem nedir

Fazla tuz tüketimi, hareketsizlik, fazla kafeinli içecekler tüketmek, az su tüketmek de ödeme sebep olur.

Ödeme en iyi gelen şey Sudur ?

Kilogram başına içilecek 30-35 ml su ile büyük miktarda ödem oluşumuna engel oluna bilinir ve vücut suyunun dengelemeye yardımcı olunur.

Ödem Türleri

Periferik Ödem

Bu genellikle bacakları, ayakları ve ayak bileklerini etkiler, ancak kollarda da olabilir. Dolaşım sisteminiz, lenf düğümleriniz veya böbreklerinizle ilgili sorunların bir işareti olabilir.

Pedal ödemde bu sıvı ayaklarda ve alt bacaklarda biriktiğinde olur. Yaşlılarda ve hamilelerde daha sık görülür. Kısmen hareket etmeyi zorlaştırabilir çünkü ayaklarda çok fazla his kaybı olur.

Lenf Ödem

Kollardaki ve bacaklardaki bu şişmeye çoğunlukla vücudunuzdaki mikropları ve atıkları filtrelemeye yardımcı olan lenf düğümleri, dokular zarar verir. Hasar, cerrahi ve radyasyon gibi kanser tedavilerinin sonucu olabilir. Kanserin kendisi de lenf düğümlerini tıkayabilir ve sıvı birikmesine neden olabilir.

Pulmoner Ödem

Akciğerlerinizdeki hava keselerinde sıvı biriktiğinde akciğer ödemi olur. Bu, nefes almanızı zorlaştırır ve yattığımızda daha da kötüleşir. Hızlı bir kalp atışı olur, boğulmuş gibi hissedilir, bazen kanlı tükürük tükürülür. Böyle bir durumda derhal doktora gidilmeli.

Beyin Ödemi

Beyinde sıvı birikmesi yani ödem çok ciddi bir durumdur. Başın sert bir şekilde vurulması, bir kan damarını tıkanası, patlaması, tümör veya alerjik reaksiyon varsa ödem oluşabilir.

Pulmoner Ödem

Akciğerlerdeki hava keselerinde sıvı biriktiğinde akciğer ödemi olur. Bu, nefes alınmasını zorlaştırır ve yatma pozisyonunda daha da kötüleşir. Hızlı kalp atışı olur, boğulmuş gibi hissedilir ve bazen kanlı köpüklü tükürük tükürülür. Böyle bir durumda derhal doktora gidilmeli.

Maküler Ödem

Bu, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın merkezinde bulunan makula adı verilen gözünüzün bir kısmında sıvı biriktiğinde meydana gelir. Retinadaki hasarlı kan damarları bölgeye sıvı sızdırdığında olur.

Ödem Nedenleri

Bükülmüş bir ayak bileği, arı sokması veya cilt enfeksiyonu gibi şeyler ödeme neden olur. Enfeksiyon gibi bazı durumlarda da ödem olur. Kan damarlarında daha fazla sıvı, şişmiş bölgeye enfeksiyonla savaşan daha fazla beyaz kan hücresi yerleştirir.

Ödem, başka koşullardan veya kanınızdaki maddelerin dengesinin bozulmasından da kaynaklanabilir.

Örneğin; düşük albümin.  Kandaki albümin ve diğer proteinler, kan damarlarınızdaki sıvıyı tutmak için sünger gibi davranır. Düşük albümin ödem oluşumuna neden olur, ancak genellikle tek neden bu değildir.

Alerjik Reaksiyonlar

Ödem, çoğu alerjik reaksiyonun bir parçasıdır. Alerjene tepki olarak, yakındaki kan damarları etkilenen bölgeye sıvı sızdırır.

Ödem, başka koşullardan veya kanınızdaki maddelerin dengesinin bozulmasından da kaynaklanabilir.

Akışın Engellenmesi

Vücudunuzun bir bölümünden sıvı drenajı engellenirse sıvı geri gelebilir. Bacağınızdaki derin damarlarda bir kan pıhtısı bacak ödemine neden olabilir. Kan akışını engelleyen bir tümör veya lenf adı verilen başka bir sıvı ödeme neden olabilir.

Kritik hastalık

Yanıklar, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar veya diğer kritik hastalıklar, sıvının hemen her yerde dokulara sızmasına izin veren bir reaksiyona neden olabilir. Bu, vücudunuzun her yerinde ödem oluşmasına neden olabilir.

Konjestif Kalp Yetmezliği

Kalp zayıfladığında ve kanı daha az etkili şekilde pompaladığında, sıvı yavaş yavaş birikerek bacak ödemine neden olabilir. Sıvı hızla birikirse, akciğerlerde sıvı alınmalıdır. Kalp yetmezliğiniz kalbinizin sağ tarafındaysa karında ödem gelişebilir.

Karaciğer Hastalığı

Siroz gibi şiddetli karaciğer hastalığı sıvı tutmasına neden olur. Siroz ayrıca kanda düşük albümin ve diğer protein seviyelerine yol açar. Sıvı karın içine sızar ödem oluşur ve ayrıca bacak ödemine neden olabilir.

Böbrek Hastalığı  

Nefrotik sendrom adı verilen bir böbrek rahatsızlığı, ciddi bacak ödemine ve bazen tüm vücut ödemine neden olabilir.

Gebelik

Hafif bacak ödemi hamilelik sırasında yaygındır. Ancak derin ven trombozu ve preeklampsi gibi gebeliğin ciddi komplikasyonları da ödeme neden olabilir.

Kafa Travması

Düşük kan sodyumu (hiponatremi olarak adlandırılır), yüksek rakımlar, beyin tümörleri ve beyindeki sıvı drenajındaki bir blok (hidrosefali olarak bilinir) beyin ödemine neden olabilir. Baş ağrıları, kafa karışıklığı, bilinç kaybı ve koma da olabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar içindeki etken maddeler ödeme neden olabilir.

NSAID’ler (ibuprofen ve naproksen gibi)

Kalsiyum kanal blokerleri

Kortikosteroidler ( prednizon ve metilprednizolon gibi )

Pioglitazon ve rosiglitazon

Pramipeksol

Şişmeye neden olduklarında, genellikle hafif bacak ödemi olur.

Ödem Belirtileri

 

Belirtileriniz, sahip olduğunuz şişlik miktarına ve nerede olduğuna bağlı olacaktır.

Enfeksiyon veya iltihaptan kaynaklanan küçük bir alanda ödem (sivrisinek ısırığı gibi) hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Öte yandan, büyük bir alerjik reaksiyon (arı sokması gibi) kolunuzun tamamında ağrıya neden olan ve kolunuzun hareketini sınırlayan ödem oluşturabilir.

Gıda alerjileri ve ilaca karşı alerjik reaksiyonlar, dil veya boğaz ödemine neden olabilir. Solunumunuzu etkiliyorsa, bu yaşamı tehdit edici olabilir

Bacak ödemi bacakları ağır hissettirebilir. Bu yürümeyi etkileyebilir. Ödem ve kalp hastalığında, örneğin, bacaklar kolayca her biri 5 veya 10 pound ağırlığında olabilir. Şiddetli bacak ödemi, kan akışını engelleyerek ciltte ülserlere yol açabilir.

Pulmoner ödem, nefes darlığına ve bazen kanda düşük oksijen seviyelerine neden olur. Akciğer ödemi olan bazı kişilerde öksürük olabilir.

Bazı ödem türlerinde deriye bastırdıktan sonra bir süre kalan bir girinti veya “çukur” olabilir. Buna çukur ödemi denir. Doku normal şekline geri dönerse buna çukurlaşmayan ödem denir. Doktorunuzun ödeminizin nedenini bulmasına yardımcı olabilecek bir semptomdur.

Ödem Tedavi Yöntemleri

ödem tedavi yöntemleri

Ödemi tedavi etmek için genellikle altta yatan nedeni tedavi edilmesi gerekir. Örneğin, alerjiden kaynaklanan şişliği tedavi etmek için alerji ilaçları alabilirsiniz.

Akışkan drenajındaki bir bloktan kaynaklanan ödem bazen drenajın tekrar akmasıyla tedavi edilebilir. Bacaktaki kan pıhtısı kan sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilir. Pıhtıyı parçalarlar ve drenajı normale döndürürler. Kan veya lenf bloke eden bir tümör bazen cerrahi, kemoterapi veya radyasyonla küçültülebilir veya çıkarılabilir.

Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığına bağlı bacak ödemi, furosemid (Lasix) gibi bir diüretik (bazen “su hapı” olarak adlandırılır) ile tedavi edilebilir. Daha fazla idrar yapıldığı zaman, bacaklardan gelen sıvı kana geri akabilir.

İlginizi Çekebilir : Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu