Sağlık

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Cilt Soyulmasına ne iyi gelir? Cilt Soyulması nasıl olur?

Havalar ısındığında güneşlendiğinizde güneşe aşırı derecede maruz kaldığınızda vücudunuzda aşırı yanma sonucunda sızlamalar ortaya çıkabilmektedir. Daha sonra vücunuzdaki deri soyulmaya başlar. Sadece güneş sonucu değil zaman zaman cildiniz kurulaşarak pul pul dökülmeye başlayabilir. Vücunuzda soyulmalar meydana geldiğinde, vücudunuz nemini kaybettiğinde döküntülere karşı nasıl çözümler yapabiliriz yazımızda inceleyelim.

Cildimiz üç katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar, epidermis, dermiş ve subkutan doku olmaktadır. Epidermisin sıyrılması ve dökülmesiyle birlikte cilt soyulması başlar. Cilt soyulması vücuttaki ölü hücretlerin ciltten altılmasını sağlayarak sağlıklı olan bir süreçtir. Ancak bu soyulmalar sık sık devam etmesi durumunda farklı sorunlara işaret olabilir.

Cilt – Deri Soyulması Neden Olur?

Cilt soyulmasının nedenleri arasında sürekli yaşamış olduğumuz uzun süre güneşe maruz kalma yer almaktadır. Ciltteki kuruluk da sebepleri arasında yer almaktadır. Cilt kuruduğunda yeterince nem alamamaktadır bu sebeple cildin soyulmasına yol açar. Cildinizi sürekli nemli tutmaya çalışın. Nemli tutmak için günde yeterince düzenli bir şekilde su tüketerek ve cildinize nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Cilt Soyulmasının Farklı Nedenleri

 • Cilt Kuruluğu
 • Alerjiler
 • Radyasyon
 • Güneş Yanığı
 • Kızamık Hastalığı
 • Psikolojik Rahatsızlıklar

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

 • HindistanCevizi Yağı

Doğamızda bulunan birbirinden farklı mucizevi ürünlerin olduğunu biliyoruz. Bunlardan birisi Hindistan cevizi olmaktadır. Hindistan cevizi E vitamini açısından zengin olduğu için Hindistancevizi yağını kullanarak deri soyulmasına engel olabilirsiniz. Soyulan derinin yenilenmesi için cildinize Hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz.

 • Zeytinyağı

Aynı şekilde cildimizi nemlendirmek için kullanabileceğimiz bir diğer yağ zeytinyağı olmaktadır. Her türlü soyulmalarda kullanılabilmektedir. Cildiniz su kaybı yaşadığında kullanım sağlayabilirsiniz. Zeytinyağını gün içerisinde 1-2 kez tekrarlayabilir cildinizin eski görüntüsünü tekrar kazanabilirsiniz.

 • Salatalık

Satalık içerisinde bulunan su içeriği sayesinde cildi tekrar nemlendirebilme özelliğine sahiptir. Soyulan cilt için salatalığı rendeleyerek püre haline getirerek soyulan bölgeye masaj yapılabilir. Yüzünüzde 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

 • Vazelin

Vazelin birçok vitamin açısından zengin bir ürün olduğu için deri soyulmasında hızlı sonuç vererek cildinize canlılık kazandırabilir. Soyulan bölgeye günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

 • Aloe Vera

Aloe veranın içeriğinde %99 su bulunduğu için cildinizi hızla nemlendirme özelliğine sahip olmaktadır. Cildinizi nemlendirirken besleyerek yumuşamasını sağlar. Bu süreçte kaşıntı ve tahriş olmasının önüne geçebilir. Soyulan cildin üzerine aloe vera jelini sürün ve kurumaya bırakın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu