Pratik Bilgiler

Çamaşır Makinesindeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Evlerimizde kullanmış olduğumuz çamaşır makineleri zamanla kötü koku yayarak herkesi rahatsız edebilme noktasına gelebilir. Çamaşır makinesi aslında sürekli yıkanıyor, kendini temizliyor diye düşünebilirsiniz fakat çamaşır makineleri de zamanla pislenebilir ve temizlenmeye ihtiyacı olabilir.

Öncellikle çamaşır makinesinin neden koku yarattığına bir açıklık getirelim. Çamaşır makinelerinde yıkamalara bağlı olarak küf birikir ve bu küf yıkanan kıyafet, çarşaf ve perdelere sinebilir. Bu küf yağlı bir maddeden oluşur ve kolaylıkla çamaşırlara bulaşabilmekte ve kokulara sebep olmaktadır.

Küf nasıl oluşur?

Genellikle cilt pulları, vücut yağları ve çamaşır deterjanının birleşiminden küflü yağ maddesi oluşur ve çamaşırlarda kötü kokunun oluşmasına sebep olur.

Ayrıca sadece sıvı çamaşır deterjanı kullanmak ve düşük sıcaklıkta makineyi çalıştırmak da bu küfün oluşmasına neden olan sebeplerdendir.

Çamaşırları ayırıp makineye koymak uygun deterjanı deterjan kutusuna koyup yıkayıp sonra kurutmak bir sürü emek vererek yapılan işlemin sonunda mis gibi kokması gerekirken kötü kokması can sıkıcı bir durum. Bu durumda ne yapmalıyız gelin birlikte öğrenelim.

Bu kötü kokuyu çözmenin en pratik ve kesin çözümü çamaşır makinenize çamaşır deterjanı koymayıp sadece bulaşık tableti koyun ve el bezleriyle yüksek derecede çalıştırın. Çamaşır makineniz ilk günkü gibi tertemiz kokarak, sonraki yıkamalarınızda kötü koku sorununu yaşamayacaksınız. Bu işlemi altı ayda bir tekrar edebilirsiniz.

Makinenizin filtresini temizleyin. Kokunun sebeplerinden biri de makine filtresi olabilmektedir. Filtreyi makineden çıkartarak deterjanlı sıcak suyla birlikte güzelce temizleyin. Ardından tekrar kullanım sağlayarak kokunun giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu