Sağlık

Çok Uyumak Sağlığa Zararlı Mı ?

Uyumak Sağlığa Zaralarlı Mı

Uyumak Zararlı Mı ? Hemen hemen her insan uyumayı sever.Uyandırılmaktan hoşlanmayan, uykusundan ayrılamayan insanlar vardır. Tatil günlerinin tamamını uyuyarak geçirilir. Bahar döneminde üzerimize dahada ağırlık çöker. Peki çok  uyumak sağlığa zararlı mı ?

Uyumanın sağlığa olan zararlarını maddeler halinde inceleyelim.

Uyumak Sağlığa Zararlı Mı

Çocuklar İçin Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı

Çok Uyumak Sağlığa Zararlı Mıdır ?

 

Hastalıklara Yol Açabilir

  • Uyumak aslında vücudumuz açısından oldukça faydalıdır . Fakat fazla uyku birçok hastalığı getirebilir . Hasta olmak istemiyorsak düzenli olarak uyku saatlerimizi belirlememiz gerekmektedir.

Fazla Uyumak Obeziteye Sebep Olabilir

  • Çok fazla uyumak vücudumuzda hareketsizliğe yol açtığı daha az hareket etmenize neden olacak . Daha az hareket etmenizde vücudunuzdaki kaloriler yakılmayacağından daha fazla kilo alınmasına sebep olacaktır . 2010 yılında yapılan araştırmalara göre fazla uyumak şeker hastalığına ve obeziteye yol açmaktadır.

Baş Ağrısına Sebep Olabilir

  • Günümüzü çok fazla uykuya ayırdığımız zaman baş ağrısına sebep olabilir. Beyinde bulunan nörotransmitterların dalgalanmasından ortaya çıkmaktadır.

Depresyona Sokabilir 

  • Saatlerce uyumak ruh halinizi etkileyerek depresyona sokabilir .Beyni etkileyen uyku fazla uykuda kalındığında fiziksel aktiviteleri azaltır.Fiziksel aktiviteler strese yol açabilecek düşüncelerden sizi uzaklaştırmaktadır .

Şeker Hastalığı Riskini Arttırabilir

  • Çok fazla uyku beyindeki glikoz toleransına etki etmektedir. Bu durum tip 2 diyabet hastalığına yol açmaktadır .Gün içerisinde 8 saatten fazla uyku uyumak diyabet riskini neredeyse 2.5 kat arttırabilir.

Sırt Ağrılarına Neden Olabilir

  • Çalışmış olduğunuz alanda uzun saatler boyunca oturup ardından evinize gidip yatıyor iseniz büyük ihtimalle sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Uzun süre boyunca oturmak yada aktivite seviyenizde düşüş yaşamanıza neden olacaktır .

Kalp Hastalıklarını Tetikleyebilir

  • Yapılan araştırmalara göre fazla uyumak kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Kalp hastalıkları ciddi olarak ölüm sebeplerinin başında gelmektedir.

Erken Ölüme Sebep Olabilir 

  • Korkutucu gelse de çok fazla uyumak ölüme yol açabilmektedir. 2010 Yılında yapılan araştırmalarda 16 farklı çalışma sonucu ölüme sebebiyeti arttırabileceğini  kabullenen ve insanlara açıklayan bilim insanları 1.382.999 katılımcı ile çalıştığını belirtti.

Yazımızı okuduğunuza göre artık uyku düzeninize dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunun dersini çıkartmış olmalısınız . Uyku uyumak bize göre olumlu gözükse de araştırmalar sonucunda okadar da hoş sonuçlar çıkmayabiliyor .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu