Sağlık

Güne Doğru Başlamak: Sağlıklı ve Pozitif Alışkanlıklar

Güne nasıl başladığımız genellikle günün geri kalanının nasıl geçeceğini belirler. Eğer güne olumlu bir tutumla başlarsak ve kendimizi organize etmek ve odaklanmak için bazı şeyler yaparsak, muhtemelen iyi bir gün geçiririz. Öte yandan, erteleme yapmak, koşuşturarak ve stresli hissederek güne başlarsak, zor bir gün geçirebiliriz.

Sabah alışkanlıklarımız günün geri kalanını etkileyebilir. Çoğumuz için sabahlar, güne başladığımız ve günlük faaliyetlerimiz ve sorumluluklarımız üzerinde çalışmaya başlamadan önce kendimizi hazırlamak için bazı şeyler yaptığımız zamandır. Bununla birlikte, kurulum ne olursa olsun, çalışmaya başlamadan önce bazı şeyleri yapmamız ve sabah rutinimizi nasıl yaptığımız, günün geri kalanının nasıl geçtiğini etkileyebilir. Bu nedenle, daha üretken olmak ve güne doğru başlamak için ne yapmamız gerektiğini bilmek çok önemlidir. İşte sabah rutinleri için bazı ipuçları:

  1. Eşyaları sıralayın ve hazırlayın: Gün içinde ilk yapmanız gereken şey, uyanır uyanmaz yatağınızı düzenlemek olmalıdır. Böylece hemen kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Gün içinde ilk işinizi doğru yaparsanız ve bir günlük çalışmadan sonra sıralanmış bir yatağa sahip olursanız, daha sonra onları düzeltmek zorunda kalmazsınız ve dinlenmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, uyandıktan sonra gün içinde ihtiyaç duyacağınız şeyleri hazırlamak ve düzenlemek, o gün yapmanız gerekenleri halletmek için size hazır bir ruh hali verir. Daha da iyisi, hazırlıkları gece veya yatmadan önce yapabilirsiniz, böylece uyandıktan sonra fazladan endişelenmezsiniz.
  2. Bakımlı olun ve kendinize iyi bakın: Uzun bir uykudan sonra saçınız dağılmış olabilir, gözleriniz bazen şişebilir. Özellikle hava sıcaksa, birkaç saat uyumadan sonra susamış hissedebilirsiniz. Uyandıktan sonra ilk iş olarak kendinizi toparlamak harika bir fikir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bir bardak su için, dişlerinizi fırçalayın, yüzünüzü yıkayın, saçınızı tarayın, vb. Uyandıktan sonra kişisel bakım alışkanlıkları edinmek sizi tazeler ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
  3. İyi bir kahvaltı yapın: Güne iyi bir kahvaltıyla başlamak önemlidir. Uyanma saatlerinize bağlı olarak sağlıklı bir kahvaltı veya öğün yemek, gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerji artışını sağlamak için önemlidir. Güne başlarken harika bir kahvaltının veya öğünün sağlığınıza birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Bazı insanlar, gün içindeki koşuşturmadan kaçmak için kahvaltıyı atlamaya eğilimlidir. Ancak günün başında yedikleriniz en önemli öğündür, bu nedenle uyanıp sağlıklı bir kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin.
  4. Gününüzü planlayın: İşe gitmeden önce ve kendinizi toparladıktan sonra, gününüzü nasıl geçireceğinizi planlamak iyi bir fikirdir. En acil veya yoğun görevden başlayarak gün içinde yapmanız gereken en önemli şeyleri bir yapılacaklar listesine yazın. Sınırlarınızı bilin ve yalnızca gün içinde yapabileceğiniz şeyleri listeleyin. Bir iş çok büyükse, onu daha küçük parçalara ayırın ve bunları tamamlamaya odaklanın. Eğer hâlâ enerjiniz varsa, uyumadan önceki süre boyunca da planlama yapmayı deneyebilirsiniz.
  5. Olumlu bir zihniyet oluşturun: Güne akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bildirimleri ve e-postaları kontrol ederek veya haberleri okuyarak başlama fikrine sahipseniz, bunları sabah rutininizden çıkarmak isteyebilirsiniz. Yataktan kalktıktan sonraki ilk bir saat içinde kendinizi bu tür şeylere kaptırmak, ruh halinizi etkileyebilir ve gününüzü olumsuz yönde etkileyebilir. Olumsuz bir şey, özellikle haberler hakkında bir şeyler okumak veya sizi tetikleyebilecek bir şeyle karşılaşmak, güne başlamak için ideal bir yol değildir. Bunun yerine meditasyon yapmayı deneyin, bazı farkındalık egzersizleri yapın, kendinizi onaylayın veya sahip olduğunuz için minnettar olduğunuz şeyleri listeleyin. Bu tür aktiviteler, eylemlerinizi etkileyebilecek iyi düşüncelerle güne devam etmeniz için zihinsel bir pozitiflik sağlar.
  6. Biraz egzersiz yapın: Egzersizin güne enerjik bir şekilde başlamanın önemli bir yolu olduğu inkar edilemez. Bir süre yattıktan sonra kendinizi halsiz hissedebilirsiniz, bu nedenle egzersiz yapmak vücudunuzu canlandırarak güne hazırlanmanızı sağlar. Kaslarınızı ısıtırsınız, böylece gün içinde kol ve bacaklarınızı aniden hareket ettirdiğinizde, özellikle de işiniz çok fazla fiziksel aktivite içeriyorsa, kazara gerilmemenizi sağlar. Egzersiz yapmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur. Sadece birkaç dakika sürebilir ve yürümek veya esneme egzersizleri yapmak kadar basit olabilir.
  7. Sevdiğiniz bir şeyi yapın: Vaktiniz varsa, sabah rutininiz için isteğe bağlı bir aktivite olarak sevdiğiniz bir şeyi yapmayı deneyebilirsiniz. Belki en sevdiğiniz kitaptan birkaç sayfa okuyabilir, en sevdiğiniz sporu biraz oynayabilir veya sabah erkenden güzel bir şeyler pişirebilirsiniz. Bunları günün başında yapmak, ruh halinizi hızlandırır ve her uyanış anınızı iyileştirir, bu da çalışmalarınızı olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, yapmanız gereken işler ve sorumluluklarınız olduğu için kendinizi sevdiğiniz aktiviteye fazla kaptırmamaya dikkat edin. Bu aktiviteyi alışkanlık haline getirirseniz, sabah veya gündüz ilk iş olarak yaparsanız, normalden daha erken uyanmak ve dolayısıyla daha erken uyumak istemenize de neden olabilir.
  8. Güne iyi bir sabah rutini ile başlayın: Uyuduktan sonra yataktan uyandığımızda her birimizin belirli bir rutini vardır. Uzun bir dinlenmenin ardından güne nasıl başladığımız, günün geri kalanında nasıl ilerlediğimizi etkileyebilir. Güne sağlıklı alışkanlıklarla başlamak ve zihninizi olumlu düşüncelerle güçlendirmek, işiniz ve diğer sorumluluklarınız hakkında nasıl düşündüğünüzü ve hareket ettiğinizi etkileyebilir. Kaliteli bir uykuyla başlayarak gününüzü doğru bitirin ve ertesi gün uyandığınızda faydasını görün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu