Kumaş Bilgileri

Polyamid Kumaş Nedir? Polyamid Kumaş Özellikleri

Çok sık adını duymasak bile sürekli merak konusu olan polyamid kumaş hakkında bilgi sahibi değilseniz, yazımızda sizler için polyamid kumaş nedir, kumaş özellikleri ve daha fazlasını hazırladık.

Polyamid Kumaş Nedir?

polyamid kumaş nedir

Polyamid kumaş, plastikten üretilmiş olup, yüksek ısıya maruz kalarak, kimyasal aşamalardan geçerek üretilen bir kumaş türüdür. Parlak bir görünüme sahip olan bu kumaş aynı zamanda oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır. Tüylenmeye, iz yapmaya, küflenmeye ve güvenlenmeye karşı dayanıklı olmaktadır. Özellikleri ve parlak yapısından dolayı dokuma halılarda çok sık kullanılmaz. Günümüzde en sık kullanılan kumaş türü olmaktadır. Polyamid kumaş farklı kumaş türleriyle birlikte de kullanılabilmektedir. Parlak görünümü ve dayanıklılığı sayesinde tekstil sektöründe geniş bir kullanıma sahip olmaktadır.

polyamid liflerinin genel grubu, polyamid molekülünün tekrarlanan amid gruplarındaki karbon atomlarının sayısıma göre sınıflandırılır ve bunlardan üç tanesi, naylon 6.6, naylon 6 ve naylon 11, endüstriyel öneme sahiptir. Naylon eriyikten üretim tekniği ile filament haline getirilir. Kömür ve katran’dan elde edilen hekzametilen diamid, naylon 6.6’nın ana bileşenidir.

Bu tür kumaşlar karbon bazlı molekküllerden türetilmektedir ve tamamen sentetik olmaktadır. Polyamid kumaşlar ipek gibi yarı sentetik kumaşlardan ve pamuk gibi tamamen organik kumaşlardan farklı olmaktadır.

Naylon ilk olarak DuPont tarafından ipek çoraplara alternatif olarak 1930’ların ortalarında geliştirildi. Polyamid, New York’taki 1939 Dünya Fuarı’nda tanıtıldı. ABD kökenli şirket ilk olarak bu kumaşı spor kıyafetleri ile pazarlamayı amaçladı. Ancak naylon çorapların gerçekte koşulara karşı oldukça hassas olduğu kolayca anlaşıldığı için adı “nuron“ ve daha sonra “nilon” olarak değiştirildi. Kumaşlar müşteriler tarafından doğru bir şekilde telaffuz edilebilmeleri için “nilon” kelimesi, naylon (nylon) olarak değiştirildi.

Polyamid kumaşlar, II.Dünya Savaşı sırasında paraşüt malzemesi olarak kullanılmaktaydı ve savaş sona erdiğinde, kumaş sıkıntısı birçok kadının geri dönüştürülmüş paraşütlerden elbiseler yapmasına neden oldu.

1970’lerin çevre hareketi bu tekstilin üretimine bir engel oluşturdu. Sonuçta tamamen sentetik kumaşların çevreciler tarafından tepkiyle karşılanması ve bu durumun tercih edilme oranını düşürmesi, tüketicilerin naylon ve benzeri ürünlere karşı taleplerinde azalmaya yol açtı.

Polyamid Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Tekstil ürünlerinde bu kadar çok tercih edilen kumaş türlerinden olan polyamid kumaş özellikleri nelerdir sıralayalım;

 • Isıya dayanıklı naylon bir kumaştır.
 • Çok çeşitli parlaklık özellikleri bulunur.
 • Sentetik olduğu için kolay şekilde statik elektriklenme yaratır.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Kopma, çekilme, sürtünme gibi sorunlar yaşamaz
 • Yıkama sonrası kısa sürede kurur.
 • Esnek yapısından dolayı ılık suda yıkanmalıdır.
 • Teri emen bir yapısı bulunmamaktadır, elbise hava almaz.
 • Sıcak tutma özelliği yoktur.
 • Hava almadığı için koku yapabilir.
 • Güvelenme gibi problemlere sebep olmaz.
 • Makinede yıkabilir.
 • İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir.
 • Kumaşların içerisinde en uygun fiyatlı olanlar polyamid kumaşlardır.

polyamid nedir

Bu kumaşın özellikleri arasında sadece giyim olarak değil farklı alanlarda da kullanılması yer almaktadır. Naylon ve diğer polyamidler, bilimsel endüstriyel pazarlarda da kalıcı bir kullanım alanı kazandı. Poliamidlerde birçok farklı ürün yapılmıştır. Örneğin, diş fırçaları, saç tarakları, çeşitli gıda ambalajları ve birçok otomotiv parçası bu malzemelerle yapılmaktadır.

Polyamid Kumaş Terletir mi?

Polyamid kumaş yüksek basınç ve sıcaklık testlerinden geçmektedir. Dayanıklı bir özelliğe sahip olan polyamid kumaşlar hava geçirgenliği az olmasından dolayı vücudu terleten bir özelliğe sahiptir. Bu yönü ile özellikle sıcak yerlerde giyilen polyamid kumaşların terletme özelliği bulunmaktadır. Fakat teri dışarı atmaz.

Polyamid Kumaş Sağlığa Zararlı Mı?

Polamid kumaştan çok sayıda gündelik kıyafet üretilmektedir. Giyim alanında kullanılan kumaş türleri özenle seçilmelidir. Polyamid kumaş dayanıklı ve üretilmesi çok pahalı olmadığı için popüler olmaktadır. Fakat bu kumaşlar yapay sentetik maddelerden üretildiği için polyamid kumaşlar alerjisi olanların bu kumaşları kullanırken daha dikkatli davranması gerekir. Bu kumaşlardan yapılmış olan giysiler ter emmez, bu da kötü kokulara ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Üretim aşamasında bu kumaş farklı kimyasal bileşenler ile işlem görerek hazır hale getirilir. Bu kimyasal maddeler tahrişlere ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. İnsan sağlığı için zararlı olabilmektedir.

Birçok kumaş türlerini sizler için inceliyoruz aklınıza takılan

Farklı kumaş türleri ve özellikleri için : Kumaş Türleri ve Özellikleri Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu