Sağlık

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 5 Tüyo

Günümüz dünyasında, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeyle birlikte kilo almak, obezite başta olmak üzere şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi birçok sağlık problemine neden olmaktadır. Peki daha sağlıklı bir beden için neler yapılmalı? Sağlıklı kilo vermenin etkili yöntemleri nelerini sizler için 5 başlıkta sınıflandırdık.

1- Lokmaları iyi çiğnemek.

Sindirim ağızda başlar. Yiyecekleri yutmadan önce çok iyi çiğnemeliyiz. Tükürüğümüzdeki bazı enzimler, özellikle karbonhidratların parçalanmasında çok daha etkilidir. Bu nedenle daha çok çiğnemek, daha çok efor harcamak demek oluyor ki; bu da sindirimi ve kilo kontrolünü daha iyi sağlamaya yardımcı olmaktadır.

2-Daha çok protein daha az karbonhidrat.

Öğünlerimizde hayvansal ve bitkisel proteinlerden daha zengin beslenip, karbonhidratlara daha az yer vererek sağlıklı beslenmiş oluruz. Böylece daha fit, sağlıklı bir bedene kavuşuruz.

3-Daha çok lif tüketmek.

Lifli yiyecekler tüketerek daha uzun süre tok kalmak mümkün. Çünkü lifli yiyecekler daha hızlı tokluk hissi vererek daha az yememize neden olur. Bu da uzun vadede kilo vermemizi sağlar. Lif açısında zengin gıdalar fasulye, badem, yulaf ve keten tohumu gibi…

4-Su içmek

Suyun tokluk hissiniz arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Bol su tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Böylece hem tokluk hissini artmış olur hem de vücutta doğru kimyasal enzim hareketi sağlanmış olur. Ayrıca metabolizmanın az ve sık uyarılması ile devamlılık sağlanmış olur.

5-Yaşam boyu sürdürebilir egzersiz ve yürüyüş.

Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak metabolizmanın hızlanmasını sağlayıp, daha fazla kalori yakmayı ve kilo kaybını destekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu