Sağlık

Topuklu Ayakkabı Kadınların Doğurganlığını Nasıl Etkiliyor?

Topuklu ayakkabı giyen kadınlarda daha sık bel ağrısı olur ve doğurganlığı etkiler. Topuklu ayakkabı giymek zararlı mıdır? Gebeliğe zararı var mıdır?

Uzun bir süre, topuklular erkeklerin dikkatini çekmek için en iyi kadın hilelerinden biri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, hamilelik sırasında böyle bir güzelliği kaybetmeye değer mi? Bu durumda birçok kadın kendilerine topuk giymenin gelecekteki bir anneye veya bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusunu soruyor.

Mağazalarda, ayakkabı seçimi, özellikle kadın ayakkabıları şimdi çok büyük. Buna göre, topuk çeşitleri de bol miktarda bulunur. Yüksek stilettolar, kamalar, bir şişe topuk ve tamamen düz bir taban vardır.

Tabii ki, aşırı uçlar iyi bir şeye yol açmaz. Tamamen düz tabanlı ve çok yüksek topuklu ayakkabılar, gelecekteki bir anneye zarar verebilir.

Yüksek Topuklu Tehditler

Yüksek bir topuk takan bir kadın, vücudunun ağırlığını otomatik olarak tüm ayağından sadece ayak parmaklarına yeniden dağıtır ve ağırlık merkezini ileri kaydırır. Bu, bacak kasları ve bel omurgası üzerindeki yükte bir artışa yol açarbilir.

Gebelik döneminde bir artışla, bir kadının vücudunun ağırlık merkezinin giderek artan bir mideye doğru kaydığını belirtmek gerekir. Bu iki faktör birleştirildiğinde, omurga üzerindeki yükün fahiş olabileceğini anlamak kolaydır.

Bütün bunlar bacakların şişmesi, varisli damarların gelişmesine ve omurganın bükülmesinde bir değişikliğe yol açar. İkincisi sadece hamile anne için değil, aynı zamanda bebek için de tehlikelidir.

Omurgadaki ekstra yükü çıkarmaya çalışan bir kadın, midesini gittikçe daha fazla dışarı çıkarır ve bu da karın kaslarının aşırı gerilmesine yol açabilir. Sonuç doğumdan sonra bir “sarkma” göbek olacak, bu kurtulmak çok zor olacak.

Ancak en kötü şey, hamilelik sırasında yüksek topuklu ayakkabı giyilmesine yol açan uterusun pozisyonundaki değişikliktir. Fetusun böyle bir durumda davranışı tahmin edilemez ve uterusta yuvarlanma girişimleri doğumu büyük ölçüde zorlaştıracaktır.

Yüksek topukların ek stabilite vermediğini belirtmek gerekir, bu da düşme riskini arttırdığı anlamına gelir. Hamilelik sırasında bu tür başarısız iniş, düşük tehdidine yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu