Pratik Bilgiler

Vatka Nedir, Vatka Ne İşe Yarar?

Vatka kelimesi belki de çok fazla aşina olduğumuz bir kelime olmayabilir. Vatka günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir sözcük değildir. Peki vatka nedir, vatka ne işe yarar? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

vatka nedir

Vatka Nedir, Vatka Ne İşe Yarar?

Vatka kelimesi genellikle kadınların daha çok bilgi sahibi olduğu bir kavramdır. Geçmiş dönemlerde 70’li, 80’li yıllarda moda haline gelen vatka kullanımı oldukça talep görmekteydi.

Vatka, kıyafetlerin omuz kısmına dikilen içi süngerli oval şekilde tasarlanmış olan bir kumaş parçasıdır.  Kumaş parçası ikiye katlanıp arasına sünger koyulması ile kenarlarının overlok makinesi yardımıyla kapatılır. Dikilen bu parça ürüne en son takılır ve ürün şeklini alır.

Vatkalar genellikle giysinin omuz kısmında kullanılmaktadır. Vatka kullanılan giysiler omuz bölgesi yüksek ve hacimli durur. Tekstil sektörü giysilere uygun değişik form, renk ve modellerde vatkalar üretmiştir.  Günümüzde çok az kullanılır.

vatka omuz

Tarih olarak vatka hakkında kesin ve net bir bilgi mevcut değildir. Genel olarak kabul edilen bilgi, orta çağdan gelen bir ürün olduğu yöndedir. O zamanlarda kıyafetlerin daha gösterişli olmasını isteyen zenginler tarafından vatkalar kullanılmaktaydı.

Vatka ürünleri ayakkabıcılıkta da kullanılmaktadır. Vatka, ayakkabılardaki topuk bölgesinin ayağınıza vurmasını engellemek için tasarlanmış özel ürünler olmaktadır. Botların, ayakkabıların ayaklarınıza vurmasını engellemektedir.

İlginizi çekebilir :  Batik Nedir, Batik Baskı Ne Demek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu