Pratik Bilgiler

Akrilik Kumaş Nedir? Akrilik Kumaş Özellikleri Nedir?

Akrilik kumaş nedir, akrilik kumaş kullanım alanları ve özellikleri bilmeniz gereken herşeyi öğrenmeniz için hazırlanan bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kullanmış olduğumuz ürünlerin çoğunda her gün giydiğimiz giysilerde birçok farklı kumaşların kullanımı söz konusudur. Bu aşamalarda bazı kumaşlar doğal bazıları ise sentetik olmaktadır.  Peki akrilik kumaş nasıl bir kumaş türü olmaktadır açıklayalım.

Akrilik Kumaş Nedir?

Akrilik kumaş, yün kumaşa göre daha ekonomik bir kumaş türü olan sentetik bir malzemedir. Akrilik elyaf kumaşlar, akrilonitril adı verilen sentetik bir polimerlerden yapılmaktadır. Elyaflar, bazı petrol veya kömür bazlı kimyasalların çeşitli monomerlerle reaksiyona sokulmasıyla üretilmektedir. Sonuç olarak akrilik kumaşın fosil yakıt bazlı bir elyaf olduğu anlamına gelmektedir.

akrilik kumaş nedir

Akrilik kumaşın birçok popüler kullanım alanı vardır, ancak en çok kazak, şapka ve eldivenlerde kullanıldığını görebilirsiniz.

Akrilik Kumaş Özellikleri Nedir?

  • Akrilik kumaş yün elyaflarının görünümüne ve verdiği hisse oldukça benzer.
  • Hafiftir, sıcak tutar ve yumuşaktır.
  • Kolayca yıkanabilir ve şeklini koruyabilmektedir.
  • Güneş ışıklarına karşı yüksek dayanıklılık gösterir.
  • Ev tekstilinde halı, battaniye, kilim, döşemelik kumaşlar, kadife kumaşlar, dolgu ve izolasyon kumaşları olarak kullanılmaktadır.
  • Kazaklar, şapkalar, çoraplar ve örgü ipliği olarak da kullanılmaktadır.
  • Akrilik kumaşlar hidrofobiktir yani suyu itmektedir. Bu sebeple kokuya neden olabilecek bakterileri üremesine yol açabilir.
  • Uzun ömürlü olmaktadır.

akrilik kumaş özellikleri

Akrilik malzeme kullanımı insanların yaşamını kolaylaştırarak yüksek konfor sunmaktadır. Akrilik malzemelerin ilgi çekici birçok özelliği bulunmaktadır. Dayanıklı oluşu bunlardan biridir. Akrilik malzemenin kullanıldığı ürünler güçlü yapıları sayesinde uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde mikropların ve küflerin oluşumunu engelleyeren, leke ve iz bırakmayan akrilik kumaşlar mutfak ve banyolarda hijyen sağlamaktadır. Akrilik malzemeye birbirinden farklı renk ve dokular uygulanabilmektedir. Evinizin banyosunda, mutfağında, iş yerinizde ve mağazanızda uygun renklerle tasarım yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu