Kumaş Bilgileri

Akrilik Kumaş Nedir? Akrilik Kumaş Özellikleri Nedir?

Neredeyse tüm giyim ürünlerinde yer alan akrilik kumaş hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda derledik. Akrilik kumaş nedir, akrilik kumaş özellikleri ve daha fazlasını inceleyelim.

Kullanmış olduğumuz ürünlerin çoğunda her gün giydiğimiz giysilerde birçok farklı kumaşların kullanımı söz konusudur. Bu aşamalarda bazı kumaşlar doğal bazıları ise sentetik olmaktadır.  Peki akrilik kumaş nasıl bir kumaş türü olmaktadır açıklayalım.

Akrilik Kumaş Nedir?

Akrilik Kumaş, yün kumaş ile benzer özellikler gösteren kumaş türü olmaktadır. Akrilik kumaş akrilonitril adı verilen sentetik polimerden yapılmaktadır. Bu polimer, elyaf ya da kömür bazlı kimyasallarla birleştirilerek kumaş haline getirilmektedir. Bu sebeple akrilik için yakıt bazlı elyaf olduğu anlamını taşımaktadır. Akrilik, yün kumaş ile benzer özellikler gösterdiği için kış aylarında kazak, atkı gibi ürünlerin içeriğinde sıklıkla kullanılmaktadır.

akrilik kumaş nedir

Akrilik kumaş için diğer kumaşlardan farklı olan bir özelliği dünya üzerinde üretilen tüm kumaşlar arasında en az nefes alabilen kumaş olmaktadır. Bu sebeple ısının tutulması gereken ürünlerde sıkça tercih edilir.

Geçmişten günümüze kadar tekstil sektöründe birçok kumaş kullanılmaktadır. Sık kullanılan kumaş türlerinden biri olan akrilik kumaş olmaktadır. Çok kullanışlı olan akrilik kumaşlar en çok kıyafetlerde tercih edilmektedir. Akrilik kumaş ile hazırlanan kıyafetler kırışıklık yapmaz ve ütü istemez. Bu yüzden hanımların sıklıkla tercih ettiği kumaş türü olarak bilinmektedir.

Akrilik kumaş çok avantajlı ve kolay kullanım sağlamaktadır. Lif araştırmaları sonucunda bulunmuş olan bu kumaş türü son dönemlerde oldukça talep gören başarılı bir kumaş türüdür. Akrilik kumaş ile üretilen ürünlerin görüntüsü bohem tarzı olduğundan dolayı sıkça tercih edilmektedir.

Akrilik Kumaş Özellikleri Nedir?

  • Akrilik kumaş yün elyaflarının görünümüne ve verdiği hisse oldukça benzer.
  • Hafiftir, sıcak tutar ve yumuşaktır.
  • Kolayca yıkanabilir ve şeklini koruyabilmektedir.
  • Güneş ışıklarına karşı yüksek dayanıklılık gösterir.
  • Ev tekstilinde halı, battaniye, kilim, döşemelik kumaşlar, kadife kumaşlar, dolgu ve izolasyon kumaşları olarak kullanılmaktadır.
  • Kazaklar, şapkalar, çoraplar ve örgü ipliği olarak da kullanılmaktadır.
  • Akrilik kumaşlar hidrofobiktir yani suyu itmektedir. Bu sebeple kokuya neden olabilecek bakterileri üremesine yol açabilir.
  • Uzun ömürlü olmaktadır.

akrilik kumaş özellikleri

Akrilik malzeme kullanımı insanların yaşamını kolaylaştırarak yüksek konfor sunmaktadır. Akrilik malzemelerin ilgi çekici birçok özelliği bulunmaktadır. Dayanıklı oluşu bunlardan biridir. Akrilik malzemenin kullanıldığı ürünler güçlü yapıları sayesinde uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde mikropların ve küflerin oluşumunu engelleyeren, leke ve iz bırakmayan akrilik kumaşlar mutfak ve banyolarda hijyen sağlamaktadır. Akrilik malzemeye birbirinden farklı renk ve dokular uygulanabilmektedir. Evinizin banyosunda, mutfağında, iş yerinizde ve mağazanızda uygun renklerle tasarım yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu