Moda

Bohem Giyim Tarzı Hakkında Merak Ettikleriniz

Bohem Stili ve Kombinlenmesi

Sözlük karşılığı yarınını düşünmeden yaşayan, tasasız ve derbeder topluluk olan bohem, asıl olarak bir yaşam stilidir. 1960’lı yıllardan günümüze yansıyan bohem tarzının asıl çıkış noktası, giyime para harcamamak, güzel görünmekten ziyade rahat olmayı hedeflemektir. Özellikle dönemin sanatçılarının tercih ettiği bu giyim tarzı günümüzde ünlü markalarında içinde bulunduğu bir moda akımına dönüşmüştür. Yazımızda bohem giyim tarzı ile ilgili ipuçları vereceğiz.

Genel olarak çingene giyiminden özenilmiş bohem giyim tarzı, vazgeçilmez parçaları olan bir akımdır. Salaş bluzler, dantel elbiseler, şapkalar, iri aksesuarlar, kovboy çizmeleri, akımın temsilci parçalarındandır. Bohem giyim tarzında temel olan rahat ve enerjik kıyafet seçmektir. Çok ince çizgileri olan akım, kombinlenirken dikkat edilmesi gerekir. Kendine has parçaları vardır ve bir bütün olarak yansıtılması gerekir.

Grunge Tarzı Nedir? Nasıl Kombinlenir?

Bohem Giyim Tarzı Temel Özellikleri

Kıyafet Seçimi

Maxi boy elbise ve eteklerle yapacağımız kombinlerle bohem tarzı rahatlıkla yansıtabiliriz. Uzun eteklerimizi tığ işi üstler, baskılı tshirtler, örme kazaklar ile kombinleyebiliriz. Çiçek baskılı parçalar da tarzı yansıtmak için iyi fikir olacaktır. Çiçek baskılı tunikler ile yırtık görünümlü sortları, ya da salaş mini bir elbisenin altına seçeceğimiz çiçek baskılı sandaleti kullanarak bohem stilini günlük hayatımızda kullanabiliriz.

Ayakkabı Seçimi

Babet ayakkabılar bu tarz için kullanılan ve rahatlığı tartışılmaz ayakkabı stilleridir. Babet kullanırken sade ve yalın doku seçmeye dikkat etmeliyiz. Tıpkı bir bale ayakkabısı gibi. Babet dışında kovboy çizmeleri de bohem tarz için sıklıkla kullanılan ayakkabı modelidir. Önemli olan ayakkabılarımızın kıyafetimizin tonlarıyla eşleşen renkler taşıması yada nötr tonlarda olmasıdır.

Aksesuar Seçimi

Bohem Giyim tarzı, aksesuar kullanımına oldukça açık bir stildir. Özellikle şapkalar ve saç bantları tarzın tamamlayıcısı niteliğindedir. Seçtiğimiz takıların etnik görünümlü ve büyük boyutlu olmasına dikkat etmeliyiz. Modernlikten ve lüx görünümden uzak aksesuarlar kullanmamız gerekir.

Kombin Fikirleri

Moda dünyasının ünlü isimleri özellikle son dönemlerde bohem tarzını yeni koleksiyonlarında kullanmaya başladı. Rahat ve salaş bir stili olan bohem giyim tarzı, aşırılıkları aksesuarlarda gün yüzüne çıkartıyor. Püskül detaylarla birlikteliği, etnik desenlerle uyumu tartışılamaz. Örneğin yırtık bir boyfriend jean ile etnik desenli yazlık bir hırka, gladyatör sandaletlerle kombinlenebilir. Uzun ve salaş bir elbise, kalın kemer, büyük bir kolye, püsküllü bir çanta ile modern bohem tarzını yansıtabiliriz. Daha romantik bir görünüm için dantel kısa elbiseleri büyük fötr şapkalar ve kovboy botları ile kombinleyebiliriz. Akımın özü kat kat parçaları uyum içerisinde kombinleyebilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu