Moda

Vücut tipine göre nasıl giyilir?

Alışverişlerinizde zorluk mu çekiyorsunuz? Vücut tipine göre giyinmek alışverişinizi kolaylaştırmanızı sağlar. Vücut tipine göre nasıl giyilir? Yazımızda inceleyelim.

Vücut tiplerini maddeler halinde sıralarsak;

  • Elma tipi
  • Armut tipi
  • Kum saati tipi
  • Dikdörtgen tipi olarak 4 farklı vücut tipleri bulunmaktadır.

vücut tipine uygun nasıl giyilir

Elma vücut tipi ve nasıl giyinmeli?

Elma vücut tipi,üst bedenin daha geniş alt bedenin ise üst bedene göre daha dar olma şekli.
Geniş omuz, büyük göğüslü, üst sırt bölgesi yağlı ve vücut yağının en yoğun olduğu bölge göbek ve mide bölgesi,kalın bir bel şeklinde tanımlayabiliriz. Genellikle kollar, bacaklar ince, basen dar ve kalçalar küçük, düz olur. En çok göbek ve mide bölgesinde yağ birikir.

Giyinirken en dikkat etmeleri gereken nokta üst bölge kıyafetlerini daha koyu renk olarak seçmeleri. Mutlaka büyük göğüslerinden dolayı V yaka, gömlek yaka kıyafetler seçmelidirler. Kol boyu her zaman dirsek altı en ideal noktadır. Bluz ve gömlek boyu kalçanın biraz altında olması. Eğer elbise giyilecekse diz üstü koyu renk elbise seçmeli. Pantolonlu bir kombinde ise omuzla ayın hizada biraz geniş paça pantolon, bluz boyu kalçayı ortalamalı. Giyilen kıyafetin dikkatleri göbek bölgesinde uzak tutmak gerekir.

Düşük bel şortlardan veya pantolonlardan, kısa boy gömleklerden veya orta bölgenin aşağısında veya yukarısında biten kıyafetlerden uzak durmak gerekir.

Armut tipi vücut ve nasıl giyinmeli?

Genellikle A tipi vücut ve ya kaşık tipi vücut olarak da adlandırılan armut tipi vücut, kalçaya göre dar omuzlar, küçük ya da normal göğüsler, ince bel ve bel kıvrımından sonra dolgun kalçalar olanlara armut vücut tipili nedir.

A kesim ve ya kloş etekler, elbiseler, gömlekler, bluzlar, kazaklar seçerken V yakalı, kayık yakalı, yuvarlak yakalı, halter yakalı, straplez, degaje yakalı, belden büzgülü elbiseler, geniş desenli canlı renkli tercih etmek doğru olur.

Canlı, parlak, açık renkler, büyük desen baskılı bluzlar gömlekler üst bedenleri için seçip giymeli, bu giysiler üst kısımda göze çarpar omuzları ve göğsü olduğundan daha büyük gösterir. Armut tipi vücudu giydirmenin asıl amacı, dikkati gövdeye, kalça ve baldırlardan uzağa çekmektir. Bel oyuntusunu oturan üstler, yani kum saati figürü gibi, alt bedeni daha ince göstermek için koyu renkler ve tam bedene oturmayan alt kombineler tercih edilmeli. Genellikle üst kombinde bele oturan ve omuzları daha geniş gösteren kesimler giyilmeli .Beli vurgulamak için kemer takmalı. Kol kesimlerinin geniş olmalarına dikkat etmeli bu da üst bedene hacim katar ve alt bedende bir denge oluşur. Gömlek ve bluzlar kalçaları kapatacak şekilde olmalı. Ayrıca dolgulu sütyen takmak göğüsleri büyük göstererek, ince beli daha vurgular.

Dikdörtgen vücut tipi ve nasıl giyinmeli?

Uzun boylu ve zayıfsanız, kalçalarınız omuzlarınız kadar genişse ve bel çevreniz darsa dikdörtgen bir vücut şekline sahipsiniz. Bele tam oturan üstleri ve ceketler seçin. Beli geçen üstler, gövdeyi daha uzun gösterecek ve vücudun dikdörtgen şeklini vurgulayacaktır. Vücudun şeklini alan ve kıvrımlar oluşturmak için bele oturan üstler ve ceketler giymeli. Denim ceketler ve bomber ceketler genellikle kısa ceketler gibi. Köprücük kemikleri göstermek için geniş yakalı gömlekler giyin. Dikdörtgen vücut şekline sahip birçok insan, belirgin köprücük kemiklerine sahiptir. Boynunuzu ve köprücük kemiklerinizi öne çıkarmak için geniş veya geniş yakalı gömlekler seçin.
Omuzları açık üstler de köprücük kemiklerinizi vurgulayacaktır.

Beli vurgulamak için gömlekleri, bluzlar pantolonun içine etek kısımları sokmalı. Doğal beliniz, göbek deliğinizin hemen yanında, kalçalarınızın hemen üzerinde bulunur. Üst bedene düz koyu renkli bluz ve gömlekler, alt bedene hafif yıkama kotu, ince bir kemer takmalı.

Tepeden tırnağa tek renkli kıyafetler giymekten kaçının.
Desenler giymeyi seviyorsanız, üzerinde hangi parça olursa olsun dikkat çeken büyük, modeller giymeli. Vücudunuza şekil vermek için belden hafifçe gelen ve alttan dışa doğru genişleyen elbiseler giyilmeli. Dikdörtgen vücut şekilleri, vücuda oturan giysilerde iyi görünürler. Bacaklarınızı şekillendiren skinny jean pantolonlar ve kalem etekler giymeli. Kalçalarınızı öne çıkarmak ve beli belirginleştirmek için orta belli kot ve kumaş pantolon giymeli.
A kesim etekler ve bol kot pantolonlar, bedene oturan üstler iyi bir denge oluşur. Ayak bileklerinize kadar inen düz renkli maksi etekle, desenli üste oturan bir bluz giyerek uyum sağlanır. Beli vurgulamak için pantolonlara ve eteklere kemer takmalı. Yaz aylarında düşük belli Bermuda şortları tercih edilmeli.

Kum saati vücut tipi ve nasıl giymeli ?

Omuzların ve kalçaların aynı boyutta ve çok belirgin bir ince bel şekilde olan vücut tipi.

Kum saati vücut tipinin sahip olduğu vücut ölçüleri sırasıyla; 90-60-90, 108-66-108 ve 86-56-86’dır. Bu vücut tipinde göğüs ve kalça ölçüleri daima eşit olmalıdır.

Kat kat kumaş ve fırfırlı modeller kaçınılmalı çünkü bel inceliğine engel olur ve orantısız bir görünüm oluşturur. Daha çok düz parçalar tercih edilmeli.

Kum saati vücut tipinde en önemli olan, bel bölgesinin belirli bir şekilde vurgulanmasıdır. Yüksek belli pantolon, etek ve şortlar daima en iyi seçimlerdir ve daha yakışır. Bununla birlikte v yakalı parçalar şık durur.

Büyük göğüslere sahip iseniz V yaka giysiler giymemek gerekir çünkü dikkati bel bölgesinden üst bölgeye kayar.

İlginizi Çekebilir : Vücut tipine uygun mayo ve bikini seçimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu