Sağlık

Hamile Kalamamanın Nedenleri Nedir?

Hamile kalamıyorsanız nedeni bunlar olabilir!

Ülkemizdeki kadınların en büyük korkularından biri de hamile kalamamak. Toplumsal baskıları ve bilinçsizliği de göz önüne aldığımız zaman, evlilik içerisinde kısırlık ve benzeri durumlarda ortaya atılanlar hep kadınlar olur. Hiç bir zaman erkeklerde sıkıntı yok gibi davranılır ve pek çok erkek kendi gururlarına yenilmemek için doktora gitmeyi bile göze almazlar. Hamile kalamamanın en önemli nedeni doğal olarak kısırlık. Tabii bunun haricinde pek çok çevresel faktör de devreye girebiliyor. Eğer sizde “Hamile Kalamamanın Nedenleri Nedir?” sorusunu soruyorsanız, makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

Büyük Beden Mankeni Buse Şahin Röportajı

Neden hamile kalamıyorum? Hamile Kalamamanın Nedenleri Nedir?

1- İlişki aralığınızı kısa tutun

İlişki yaşamak için kadının yumurtalık dönemini beklemek kadınlar açısından mantıklı olsa da, uzun süre ilişkiye girmediğiniz takdirde erkeğin sperm kalitesi düşecektir. Yani bunu şu şekilde örnekleyebiliriz; Marketten alışveriş yaptınız ve taze yiyecekleri buzdolabınıza koyunuz. Gün geçtikçe eskimeye ve bayatlamaya başlayacaklardır. Bu nedenle içerisindeki vitaminler kaybolmadan çabuk bir şekilde tüketip yemek daha mantıklı olacaktır. Daha sonrasında tekrardan yeni malzemeler alabilirsiniz. Bu sayede her zaman daha taze yiyecekler yemiş olursunuz. İşte ilişkiyi de bu şekilde düşünüp, erkek açısından buna göre hareket etmek daha mantıklı olacaktır.

2- Aşırıya kaçan egzersizler

Spor yapmak vücudumuz için fazlasıyla yararlı bir şey. Bu genel geçerliliği olan bir doğruluk. Fakat hamilelikle bu durum ne kadar işliyor, biraz buna bakalım. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalara göre kadınlar ağır ve yorucu sporlar yaptığı takdirde hamilelikte yüzde 24 oranında bir düşüş yaşanıyor. Bunu şuraya bağlayabiliriz. Spor yaptığımız zamanda, kaslarımız yırtılıyor. Yırıtılan kasların araları yenilenerek büyüyor ve gelişiyorlar. Doğal olarak vücudumuza aldığımız besinlerin büyük bir bölümü bu yırtılan kaslara kullanılıyor. Vücudun geri kalanına enerjisinin yetmemesinden dolayı hamilelik oranı da düşüyor.

Tüm bunların dışında kullanılan yoga matlarının da hamileliği düşürdüğü gözlemlenmiş. Yani yoga matlarının kimyasalı, kadınların doğurganlığını düşüren bir diğer etken olarak ortaya çıkıyor.

3- Karbonhidrat

Vücudun enerji kaynağı olan temel besin kaynağı, karbonhidratlar. Karbonhidratlar olmadan enerji elde edemeyiz. Yağlardan gelen enerjileri kullanmak ise profesyonel sporcuların yapabileceği zor bir durum. Çünkü öncelikle vücudun hızlı bir şekilde yağı parçalamayı öğrenmesi gerekiyor. Zaten ağır sporların doğurganlığı azalttığını belirttiğimiz için yağdan gelen enerjiye de ihtiyacınızın olmadığını belirtelim. Sizler karbonhidratlardan gelen enerjileri kullanacaksınız. Tabi karbonhidratları kullanın dedik fakat sağlıklı bir şekilde. Yani sürekli hamur işi yerseniz vücudunuzda pek çok sıkıntının başlayacağı konusunda da uyaralım. Günde en az bir kere sağlıklı karbonhidratlar içerin besinler tüketin. Kahvaltılarınızı da sıkı bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

4- Diş Macunu

Avusturalyalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, ağız sağlığı doğurganlıkta obezite kadar önemli. Ağız sağlığınıza dikkat ederken, kullandığınız diş macununa da dikkat etmeniz gerekebilir. 2017 yılında Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre diş macununun içerisindeki maddeler de doğurganlığı etkileyebiliyor. Bu sebeple içerisinde triklosan bulunan hijyen ürünlerinden uzak durmalısınız. Triklosan, kadınlardaki yumurta rezervlerini azaltıyor. 24 saatte etkisi geçen bir madde olmasına karşın, düzenli olarak kullanıldığında sürekli aktif olmuş oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu