Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler buraya!

Soğuk algınlığı ve gribe karşı yapılması gereken en önemli şeylerden biri bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Bunu da doğal yollardan başarabilmek varken, ilaç ve benzeri şeylerden kaçınmak gerekiyor. Unutmayın ilaç en son yönelmemiz gereken yöntem. Önce kendimize iyi bakmamız gerekiyor. O nedenle sizlere Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler isimli bir makale hazırladık.

Ketojenik Diyet İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İşte Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Kolayca bir manavdan ya da bir aktardan temin edebileceğimiz besinlerle bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Bu sayede hastalıklara karşı direncimizi arttırabilir, daha sağlıklı bir bünye,parlak bir cilt bol enerji ve iyi bir ruh haline sahip olabiliriz.

Bol Bol Balık

Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besinlerden ilk sırada balık yer alıyor. İçerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri, toksit maddelerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bu şekilde vücutta hastalık yapıcı etken maddelerden uzaklaşmış olacağız. Haftada 2-3 defa balık tüketimi önerilmektedir. Balığın ızgara, fırın yada buğlama olarak pişirilmesi besin değerlerini korumak adına önemlidir.

Yumurta Tüketelim

Vücudumuzu hastalıklara karşı savunan antikorların yapısı proteinlerden oluşmaktadır. Bu proteinlerin yapı taşı ise amino asit içeriğidir. Yumurtada fazlaca bulunan amino asitlerin dışında a ve B vitaminleride bağışıklık sistemimizi desteklemeye yardımcı olacaktır. Alerjik bir durum söz konusu değilse günde bir defa yumurta tüketimi önerilir.

Narenciyeden Faydalanalım

Narenciye olarak gruplandırdığımız portakal, limon, mandalina ve greyfurt tam bir C vitamini kaynağıdır. Posa içeriğinden dolayı sıkılmadan tüketilmesi önerilen narenciyeler, mevsimsel olarak günde 2 porsiyon tüketilebilir.

Sarımsak Mucizesi

Sarımsakta bulunan organosülfür bileşenlerin vücuttaki toksinlerle savaştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. antibakteriyel ve anti viral etkisi olan sarımsağı mümkün olduğunca fazla tüketmemiz gererekiyor.

Yeşil Yapraklı Sebze Ve Meyveler

C vitamin içeriği yüksek olan brokoli, ıspanak, kuşkonmaz ve kivi, posa içeriği yüksek bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini desteklemekte önemli rolü olan bu sebze ve meyveleri her gün en az 1 öğün tüketmeliyiz.

Yoğurt Ve Kefir

İçerisinde bulunan protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengin olan yoğurt ve kefir, probiyotik içeriğiyle de ön plana çıkıyor. Probiyotiklerin bağırsak florasını düzenleyerek yararlı bakterilerin artmasını sağlar ve vitamin ile minerallerin emilimini kolaylaştırır. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında en önemlisi zencefildir. Karaciğerin korunmasına da büyük etkisi vardır. Kolestrolü düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu