Güzellik

Çilek Bacak Nedir ? Nasıl Geçer ?

Daha pürüzsüz ve göz alıcı bacaklara sahip olmak için epilasyon yaptıktan bacaklarda oluşan kırmızı veya siyah noktalar nasıl geçer ? Çilek bacak adı verilen bu noktalar bacaklara gölge düşürebiliyor. Çilek bacaklar, genellikle kaşıntı veya ağrı yaratmazlar ancak görüntüsü sebebiyle canınızı sıkabilirler. Peki, bu görüntüye nelerin sebep olduğunu ve nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz? Epilasyondan sonra bacak bakımının nasıl yapıldığını ve çilek bacak problemini nasıl çözeceğini okuyalım.

Çilek bacak, genellikle epilatör, jilet veya ağda yaptıktan sonra oluşan kırmızı, bazen de siyah noktalara verilen isim.

Kömür Maskesinin Cilde Faydaları Nedir ? Evde Yapımı

Çilek Bacak Nasıl Oluşur ?

  • Tıraş sırasında kıl köklerine zarar verdiyseniz kıllar içeri doğru kıvrılıp batık oluşturacaktır. Ardından kırmızı noktalar şeklinde bir görüntüye yol açacaktır.
  • Bacaklarınız aşırı kuruysa, ölü deri hücreleri bacaklarınızdaki gözenekleri tıkayarak bakteriyel enfeksiyona neden olacaktır. Ve bu tür enfeksiyonlar, bir sonraki aşamada bacaklarınızda kırmızı noktalar oluşturacaktır.
  • Bacaklarınızda sivilceler varsa ve tıraş yaparsanız çilek bacak görünümü oluşturabilir.
  • Eski bir tıraş bıçağıyla veya tıraş kremi kullanmadan tıraş olmak tıraş bıçağı cildin tahriş olmasına neden olabilir.

  • Kıl köklerinde maya, bakteri veya mantar enfeksiyonu oluşmuşsa, zamanla çilek bacak görünümü alır.

Çilek bacak problemi genellikle kalın kıl yapısına sahip olan kişilerde görülmektedir. Sebebi yanlış yöntemlerle tüy almak. Yanlış bir yöntemle bacaklarındaki tüyleri aldığında kıl kökleri tahriş oluyor ve kızararak alarm durumuna geçiyorlar. Çilek bacak ciddi bir sağlık problemi değil kendiliğinden geçiyor. Fakat çilek bacak problemini en başından çözmek hatta mümkünse bu problemle hiç karşılaşmamak için neler yapmalıyız ?

Çilek Bacak Nasıl Geçer ?

Bacaklarınızdaki istenmeyen tüyleri ağda, epilasyon makinesi veya tıraş ne ile alırsanız alın, tüyleri alırken çıkış yönünün tersine doğru almalısınız. Özellikle bacaklarınızı tıraşlamadan önce, kremleyin veya tüylerinizi su ile yumuşatın ve ardından tıraşlamaya geçiniz. Doğru kullanımı yapmadığınızda çilek bacak ile karşılaşabilirsiniz.

 

Esmer Şeker

Esmer şeker, doğal bir ürün olarak güzel bir seçim olmaktadır. Kir, yağ ve büyüyen tüyleri temizleyebilir ve kırmızı lekelerin daha az ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kahverengi şeker ile 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürün ve peeling yapın. Haftada bir defa yapabilirsiniz.

Yumurta Akı

1 yumurta akını iyice çırpın ve 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Hazırlanan karışımı, bacaklarınıza sürerek yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla bacaklarınızı durulayın. Yumurta akı, antioksidan ve anti-yorgunluk önleyici maddeler içerdiği için büzücü özellikleri gözenekleri sıkılaştırabilir.

Yumurta Akı

1 yemek kaşığı ılık su, 1 yemek kaşığı karbonat ve un haline getirilmiş 1 çay kaşığı yulaf ezmesini güzelce karıştırın. Daha sonra, bacaklarınıza uygulayın ve sadece 2-3 dakika beklettikten sonra soğuk suyla cildinizi yıkayın.  Hafif aşındırıcı özelliği sayesinde oldukça başarılıdır. Cildinizi yatıştırmaya yardımcı olan ve koyu lekeleri azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu