Kumaş Bilgileri

Çilek Kumaş Nedir? Çilek Kumaş Özellikleri

Belki de adını ilk defa duyduğunuz çilek kumaşı sizler için paylaşmak istedik. Çilek kumaş adıyla dikkat çeken kumaşlar arasında yer alıyor. Çilek kumaş nedir, çilek kumaş özellikleri nedir inceleyelim.

çilek kumaş nedir

Çilek Kumaş Nedir?

Pembekulis.com olarak sizlere birçok kumaş türlerini paylaşmaktayız. Genel olarak Türkiye’de ve Dünya’da bulunan kumaş türleri arasında zararlı kumaşlar bulunmamaktadır. Çoğu kumaş türünün kullanım alanlarına göre üretim oranları değişmektedir.

Çilek kumaş olarak adını duyduğunuzda farklı bir kumaş türü olarak aklınıza gelebilir. Fakat çilek kumaş farklı bir kumaş türü değildir. Bu sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Kumaş türlerinin satış pazarlaması gereği farklı kumaş isimleri ile satılmasıdır.

Çilek kumaş olarak bilinen çilek süprem kumaş, tek plaka yuvarlak örme makinelerinde RL düz örgü modeliyle örülmektedir. Bir tarafı düz diğer tarafı ters olarak örülmektedir. Askı, atlama gibi yardımcı örgü elemanlarının kullanılabildiği süprem oldukça sık kullanılmaktadır.

Normal süprem kumaştan farkı, çift ipliğin tek iğneye verilmesi, kalın ayarda örülmesi örgüde viskon ve modal türü parlak ipliklerin kullanılması ve oldukça gevşek bir kumaş yapısı meydana gelmesidir. Kumaşın görüntüsü çileğe benzerlik gösterdiği için kumaşa çilek kumaş adı verilmektedir.

Çilek Kumaş Özellikleri

  • Polyester karışımı olduğu için kırışmaya dayanıklıdır.
  • Çilek kumaş likralı olduğu için esnektir.
  • Dayanıklı bir kumaş türüdür.
  • Makinede yıkabilir.
  • Dökümlü gözüken bir kumaştır.
  • Çok sık dokunmadığı için vücudu sıkmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu