Sağlık

Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin 7 Yöntem

Mutlu olmayı hepimiz isteriz. Peki bizi mutsuzluğa iten şeyler nedir? Mutlu olmak için çaba gösteriyor muyuz? Hayatınızdaki streslerden uzak durun. Nasıl mutlu olunur yazımızda inceleyelim.

Nasıl Mutlu Olunur?

mutluluk

Daha mutlu, daha kontrollü olmanıza ve hayatın iniş çıkışlarıyla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak 7 yöntem.

1. Stres seviyesini yönetmek

Hayatınızda çok fazla stres varsa, birkaç zaman yönetimi tekniği öğrenmek gibi onu azaltmanın yollarını bulun.

Kendinize düzenli egzersiz ve zaman kazandırın. Bunlar olumlu değişiklikler. Zamanınızı bu şekilde kontrol altına almak stresi etkili bir şekilde azaltabilir.

Stresinizle birlikte endişe duygularınız da varsa, nefes alma teknikleri yardımcı olabilir. Stres için nefes egzersizini deneyin.

2. İyi eğlenceler

Zevk aldığınız şeyleri yapmak duygusal sağlığınız için iyidir.

Bir arkadaşınızla spor izlemek, banyo yapmak veya arkadaşlarla kahve içmek için buluşmak gibi basit aktiviteler gününüzü güzelleştirebilir.

Yemek pişirmek veya dans etmek gibi iyi olduğunuz bir şeyi yapmak, eğlenmenin ve başarı duygusuna sahip olmanın iyi bir yoludur.

Çok fazla alkol almak veya abur cubur yemek gibi o anda keyifli görünen ancak sonrasında daha kötü hissetmenize neden olan şeylerden kaçınmaya çalışın.

3. Benlik saygınızı artırın

Benlik saygısı, kendiniz hakkında nasıl hissettiğinizdir.

Benlik saygınızı geliştirmenin en iyi yolu, kendinize değerli bir arkadaşınıza davrandığınız gibi, olumlu ama dürüst bir şekilde davranmaktır.

4. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olun

Alkol alımınızı sınırlayın

Zor zamanlarda, acı verici duyguları “uyuşturduğu” için alkol almak cezbedicidir.

Ancak bazı duyguları abartabilir ve sizi kızgın veya agresif hissettirebilir. Ayrıca kendinizi daha depresif hissetmenize neden olabilir.

Alkolün sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin ve azaltmanıza yardımcı olacak basit ipuçları alın.

5. Dengeli bir diyet seçin

Diyetinizle ilgili sağlıklı seçimler yapmak, duygusal olarak daha güçlü hissetmenizi sağlayabilir. Kendiniz için olumlu bir şey yapıyorsunuz, bu da özgüveninizi yükseltiyor.

İyi bir diyet, beyninizin ve vücudunuzun da verimli çalışmasına yardımcı olur. Tüm ana besin gruplarını içeren dengeli bir diyete sahip olmayı hedefleyin.

6. Biraz egzersiz yap

Orta düzeyde egzersiz bile beyninizde ruh halinizi yükselten kimyasallar salgılar.

Daha iyi uyumanıza, daha fazla enerjiye sahip olmanıza ve kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Zevk aldığınız bir egzersiz seçin. Eğer yardımcı olacaksa, bir arkadaşınızla yapın veya müzik dinleyin. Yetişkinler haftada 150 dakikayı hedeflemelidir.

7. Yeterli uyku almak

Yaklaşık 7 ila 8 saat, bir yetişkinin vücudunun ve zihninin tamamen dinlenmesi için ihtiyaç duyduğu ortalama uyku miktarıdır.

Yatmadan önceki gün için bir “yapılacaklar” listesi yazmak, düşüncelerinizi düzene sokabilir ve zihninizi dikkat dağıtıcı şeylerden arındırabilir.

İlginizi Çekebilir : Pilates nedir? Pilates İle Zayıflamak Mümkün mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu