Kumaş Bilgileri

Süprem Kumaş Nedir, Süprem Kumaş Özellikleri

Birçok Alanda farklı kumaş türleri kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe kullanılan kumaşların özellikleri ve kullanıldığı yerleri önemli olmaktadır. Dünya’da bulunan çoğu alanda kullanılan kumaş türleri yer almaktadır. Sıkça kullanılan kumaş türleri arasında süprem kumaş yer almaktadır. Peki süprem kumaş nedir? Süprem kumaş özellikleri nelerdir? İnceleyelim.

süprem kumaş nedir

Süprem Kumaş Nedir?

Süprem kumaş, son yıllarda popülerliğini arttırarak sıkça kullanılan kumaş türü olmaktadır. Süprem kumaşların geniş bir renk seçeneği bulunmaktadır. Süprem, yuvarlak örme makinelerinde üretilen düz örgü kumaşlara denir. Süprem örgü tekniği ile örülen kumaşlar süprem kumaş olarak adlandırılmaktadır. Süprem kumaşların üretimi sırasında tek iğne yatağı üzerinde sıralama yapılır. Süprem kumaş düşük gramajlı ve pamuk ipliğinden imal edilen tek katlı örme bir kumaş olarak bilinmektedir. Süprem kumaş tekstil sektöründe yoğun olarak kullanılır.

Tek sıralı kumaş olarak bilinen süprem kumaş, bitki liflerinden değil, hayvan yünlerinden elde edilen kumaş türlerinden biridir. Süprem kumaşlar genel olarak pamuklardan imal ediliyor. Ayrıca süprem kumaşların ipek ve sentetik liften olanları da bulunmaktadır. Genellikle pamuklu ve yünlü olarak üretilen süprem kumaşlar, günümüzde sentetik iplikler, viskoz, %100 pamuklu veya pamuk karışımlı olarak da üretilmektedir.

Süprem Kumaş Özellikleri

Süprem Kumaş Dünya’da oldukça yaygın kullanılan kumaş türleri arasında yer almaktadır. Bakımı ve yıkanması kolay olmaktadır. Hafif yapısı ve esnek duruşu sayesinde hem dökümlü hem de dar bir şekle bürünebilmektedir.

  • Yumuşak ve hafif olmaktadır.
  • Elastik ve esnek olduğu için rahat hissettirir.
  • Alerjik yönü ya da sağlığa zararlı bir kumaş değildir.
  • Tasarımı kolay, cildin nefes almasına destekçi aynı zamanda sıcak tutan bir kumaş çeşidi olmaktadır.
  • Kaliteli ve dayanıklı kumaş türüdür.
  • Ön ve arka yüzleri farklı bir görünüme sahiptir.
  • Tüp şeklinde üretilen ama açık olarak kesilen kumaştır.
  • Çok fazla esneme durumlarında şekilleri bozulabilir.
  • Kesildiklerinde kenarlarında kıvrılmalar meydana gelir, bu miktar kullanılan iplik yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Süprem Kumaş Terletir Mi?

Süprem kumaş, genellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. Bunun sebeplerinden birisi ter çekme özelliğine sahip olmasıdır. Süprem kumaş, diğer kumaş türlerine göre terlemenin önüne geçerek terlemeyi önlemektedir.

Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Süprem kumaşlar giyim sektöründe en çok kullanılan kumaş türü olmaktadır. Gündelik giyim, tişört, forma, atlet, fanila, pijama, çorap, tayt, iç giyim gibi birçok giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Sadece giyim olarak değil ev tekstilinde de süprem kumaşlar tercih edilmektedir. Hava alabilen kumaş olması özelliği sayesinde terlemenin önüne geçmektedir.

Birçok içeriği buradan inceleyebilirsiniz: Pratik Bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu