Sağlık

Glisemik İndeks İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Glisemik İndeks nedir?

Yaz ayları gelmeye başladı. Bu nedenle yaza hazırlanmak için spor ve diyet yapmaya da başladık. Sağlıklı kilo vermenin ve güzel bir vücuda sahip olmanın en önemli yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor. Spor yapan insanlardan illaki şunu duymuşsunuzdur; “Güzel bir vücuda sahip olmanın yolu beslenmekten geçer.” İşte beslenmedeki en önemli şeylerden biri olan glisemik indeks nedir bu yazımızda size bundan bahsedeceğiz.

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Glisemik İndeks nedir?

Karbonhidratların vücudumuza girdiklerinde glikoza dönüşmelerine göre belirlenen sayısal bir değerdir. 1 ile 100 arasında değişir. Yüksek değeri olan besinler kan şekerini hızlı yükselten gıdalara verilir. 1 ile 100 arasında değişmesinin sebebi ise saf glikozun referans olarak alınmasıdır ve endeksi 100’dür.

Glisemik İndeksin önemi nedir?

Gelisemik indeksi düşük olan besinler zayıflamaya yardımcı olduğu gibi, kan şekerinin hızlı yükselmesini ve düşmesini de engeller. Yani Kan şekerinizin düzenli olmasında çok büyük rol oynar. Bunun tanı sıra tansiyonun daha dengeli olmasına da yardımcı olur.

Glisemik İndeksine göre besinler

Baklagiller, meyveler, makarna ve tahıllı ekmek glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır. Beyaz şeker,  esmer pirinç, çavdar ekmeği, muz (ham), fırında patates gibi besinler orta dereceli sıraya girerler. Yüksek olanlar ise patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, işlenmiş meyve suları, muz(olgun) gibi besinlerdir. Hamur işi gibi börek, çörek, pasta, poğaça tarzı şeylerinde fazlasıyla zararlı olduğunu ve yüksek indekse sahip olduklarını belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu