Sağlık

Güneş Kremleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaz aylarında cildinizi güneşten korumak sadece güneş yanıklarından korunmak için değil, aynı zamanda erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önlemek için de önemlidir . Güneş kremleri konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz? Güneş kremleri hakkında bilgi edinebilmeniz için yazımızı inceleyelim.

Güneş Kremi ve Cildinizi Koruma Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Genel olarak, dermatologlar, güneş koruma faktörü (SPF) 30 olan geniş spektrumlu güneş kremleri öneriler. Bir güneş koruyucu şişesinde gördüğünüz SPF numaraları, güneşten gelen ultraviyole B (UVB) ışınlarından korunmayı ifade eder.

güneş kremleri hakkında bilmeniz gerekenler

Çok UVB ışınları, güneş yanıklarına neden olan güneşten gelen zararlı ışınlardır. Ancak kendinizi ultraviyole A (UVA) ışınlarından da korumanız gerekir.

UVA ışınlarına genellikle güvenli ışınlar veya bronzlaşma ışınları denir, ancak her iki tür ultraviyole ışığına karşı korunmak önemlidir, çünkü her ikisi de cilde zarar verir. UVA ışınları cilde UVB ışınlarından daha derine nüfuz eder ve UVB kadar zarar verebilir.

Bu nedenle, güneş koruyucunuzun geniş spektrumlu olduğundan emin olmak için , bu da UVA ve UVB dahil tüm ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağladığı anlamına gelir.

Suya dayanıklı bir güneş kremi kullanırken 40 veya 80 dakika suya dayanıklı olduğunun bilinmesi, bu süre dolduktan sonra ardından yeniden uygulaması gerekli.

Güneş kremi güneşe çıkmadan 15 dakika önce ve güneşteyken iki saatte bir uygulanmalıdır. Açık havadayken sürekli olarak yeniden uygulamak önemlidir çünkü güneş güneş kremini bozabilir ve daha az etkili hale getirebilir, ayrıca terleme ve yüzme güneş kreminin etkisini azaltabilir.

Güneş kremi cildimizin direk güneşle temas eden bütün bölgelerine uygulanmalıdır.
Doğru saatlerde güneşlenerek güneşin içerisinde bulunan ve bütün canlılar için son derece değerli olan D vitaminini almamız, aynı zamanda yine güneşin yaydığı çok zararlı olan ultraviyole ışınlardan uzak durmamızı gerektiren bir durum söz konusudur.

Güneşlenmek için 11.00 ile 16.00 arasının en tehlikeli saatlerdir. Özellikle beyaz tene sahip insanların daha fazla zarar gördüğü bu ışınlar cilt kanserlerinin %75 den sorumludur. Üstelik cildin en ince bölümünü oluşturan yüz ve göğüs bölgesi görsel açıdan son derece çirkin bir görüntüye sebep olan güneş lekelerinin oluştuğu bölgelerin başında geliyor.

En sağlıklı güneşlenme zamanı öğleden önce saat 11:00 önce ile, öğleden sonra saat 16:00 dan sonra güneşlenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu