Sağlık

Vücut Kokusu Nedenleri Nedir, Nasıl Giderilir?

Kimi zaman vücudunumuzda istemediğimiz olaylar gerçekleşebilmektedir. Bunlardan birisi de terleyip ardından ter kokusunun gelmesidir. Peki bu durumdan rahatsız olduğumuzda neler yapmalıyız biliyor musunuz? Vücut kokusu nedenleri nedir? Ter kokusu nasıl giderilir, yazımızda sizler için derledik.

ter kokusu nedenleri

Ter Kokusu Nedenleri Nedir?

Vücut kokusu, bir kişinin yaşam kalitesini etkileyebilecek oldukça yaygın bir sorundur. Terin kendisinden değil, terdeki bakteriyel süreçlerden dolayı oluşur.

Terin kendisinin vücut kokusuna neden olduğu yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, insan teri neredeyse kokusuzdur.

Vücut kokusu, kişinin cildindeki bakterilerin ter içindeki protein moleküllerini parçalayıp bunun sonucunda koku üretmesi nedeniyle oluşur.

Vücut kokusu yaygın bir sorundur, ancak kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Kök nedenleri genellikle kişinin hijyen uygulamalarına bağlı olsa da vücut kokusu gösterebilir.

Vücut, vücut sıvılarında olduğu gibi ağızda ve diğer boşluklarda koku üretebilir.

Vücut kokusu nedir?

Vücut kokusu, bir insandan kaynaklanan doğal kokular için bir şemsiye terimdir.

İnsan vücudu, koku verici olarak bilinen koku taşıyan bir dizi madde üretebilir. Bunların çoğu düzenli vücut fonksiyonu için önemlidir ve küçük miktarlarda hoş olmayan kokulara yol açmaz. Bununla birlikte, bu bileşiklerin ciltte aşırı birikmesi, fark edilir kokulara neden olabilir.

Vücut kokusu genellikle daha belirgin olarak, ergenlik döneminde hormonlar ve ter bezlerini daha aktif hale gelir. Obezite ve diyabet gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler de vücut kokusuna daha yatkındır.

Terin kendisi insanlar için neredeyse kokusuzdur. Ancak bakterilerin hızla çoğalması ve terin asitlere dönüşmesi hoş olmayan kokulara neden olabilir. Sonuç olarak, çok terleyen insanlar-örneğin hiperhidrozlu olanlar-vücut kokusu geliştirmeye daha duyarlı olabilirler.

Vücut kokusu en çok aşağıdaki yerlerde ortaya çıkar.

  • Ayaklar,
  • kasık ,
  • koltuk altları,
  • saç,
  • göbek deliği,
  • kulakların arkasında oluşur.

Bir kişinin diyeti, doğum cinsiyeti, sağlık koşulları ve ilaçları benzersiz bir vücut kokusu yaratmaya yardımcı olur.

Kokunun nedenleri?

Bir kişinin derisi hem ekrin hem de apokrin ter bezleri içerir.

Apokrin bezleri ergenlik döneminde çalışmaya başlar ve koltuk altları ve kasıklardaki kıl kökleri ile ilişkilidir. Bu bezler, başlangıçta kokusuz olan viskoz, protein açısından zengin bir ter üretir. Bununla birlikte, bakteriler proteinlerin bolluğunu parçaladıkça, daha yüksek konsantrasyonlarda koku veren moleküller üreterek vücut kokusuna neden olurlar.

Buna karşılık, ekrin ter bezleri ağırlıklı olarak vücut ısısını terleme yoluyla düzenler ve vücut kokusu ile güçlü bir şekilde bağlantılı değildir.

Vücut kokusu nasıl önlenir?

Koltuk altlarında ve kasıkta yüksek konsantrasyonda apokrin bezlerine sahip olmak, bu bölgeleri vücut kokusunun hızlı gelişimine duyarlı hale getirir. Bununla birlikte, vücut kokusu, bir kişinin vücudunun hemen hemen her yerinde oluşabilir.

Vücut kokusunun nedenleri için evrensel bir tedavi olmamasına rağmen, aşağıdaki adımların uygulamak gerekir.

1. Yıkanmak

Kişi düzenli olarak sabunla yıkanmalı ve iyice kurulanmalı. Koku giderici sabunlar kullanılmalı.

2. Tıraş

Koltuk altı gibi bölgelerde kıl olması terin buharlaşmasını yavaşlatarak bakterilere proteinleri parçalamak ve koku oluşturmak için daha fazla zaman tanır. Tıraş o bölgede vücut kokusunun kontrolüne yardımcı olabilir.

3. Ter önleyicilerin kullanılması

Ter önleyiciler kokuya neden olan bakterilerin miktarını ve aktivitesini değiştirerek bir kişinin vücut kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Doğal içerikli deodorantlar duştan sonra kullanılmalı.

4. Her gün temiz giysi giymek

Bir kişi ayrıca ayaklar gibi genellikle giysilerle kaplı alanlarda belirgin vücut kokuları yaşayabilir. Kumaşta sıkışan artan nem ve ter kombinasyonu, bakteri üremesini ve aktiviteyi teşvik edebilir. Bu vücut kokusuna neden olabilir.

Bunu önlemek için kişi yıkanırken bu alanlara ekstra dikkat etmek ve temiz giysiler giymeden önce tamamen kuru olduğundan emin olmalı. Doğal lifler giymek ayrıca terin buharlaşmasına ve bakteri oluşumunun azaltılmasına yardımcı olabilir.

5. Yediklerine dikkat etmek

Biber, soğan, sarımsak ve diğer güçlü yiyecekleri tüketmek de bazı insanların terini daha keskin hale getirebilir. Bir kişi aşırı miktarda protein tüketirse, bu onların vücut kokusunu da etkileyebilir.

Sonuç olarak, vücut kokusu yaygın bir durumdur ve insanlar bunu genellikle evde giderebilir. Ter kokusu nedeniyle değil, bir kişinin terindeki proteinleri parçalayan bakterilerin bir yan ürünüdür. İnsanlar genellikle vücut kokusunu hoş olmayan kokularla ilişkilendirse de, durum her zaman böyle değildir.

İyice yıkamak, terlemeyi önleyici maddeler kullanmak ve tıraş olmak, bir kişinin istenmeyen vücut kokusunu yönetmesine yardımcı olabilir. Semptomlar devam ederse, doktor reçeteli tedaviler ve bazı durumlarda ameliyat önerebilir.

Vücut kokusu ve aşırı terleme de altta yatan bir sağlık durumunun göstergesi olabilir. Bir kişi vücut kokusunda veya ter hacminde beklenmedik değişiklikler fark ederse, derhal bir tıp uzmanına başvurmalıdır.

Merak Ettikleriniz : Ayak ve Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu