Sağlık

Ayak ve Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Kötü kokular nasıl giderilir?

Ayakkabınız ayağınızın kokmasına yol açıyor olabilir. Zaten sıcak havalarda ayaklarımız terliyor ve o ter içeride kuruduğu zaman koku yapabiliyor. Bunun dışında kullandığımız çoraplar da yeterli kalitede değilse, bu koku daha da fazla oluyor. İşte bizde bu makalemizde, ayak kokusunu azaltıp kurtulabilmeniz için bazı tavsiyeler vereceğiz. Ayak ve Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp Kutusundaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Ayak ve Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu neden olur sorusunun cevabı aslında çok basit. Ayakkabıda kullanılan malzemeler, giydiğiniz çorabın kumaşı, hava durumu gibi etkenler ayak kokusunun baş faktörleridir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, ayağınıza kesinlikle teri emen nemli kalmayan %100 pamuklu kumaşa sahip çoraplar giyin. Sürekli aynı ayakkabıyı giymekten kaçının ve iki günde bir ayakkabılarınızı havalandırmaya özen gösterin.

Özellikle yaz aylarında hava alan ayakkabıları giymeye özen gösterin. Ayakkabı ayağınızda havasız ve nemli kalırsa kötü kokacaktır.

Eğer gün içerisinde ayaklarınız terledi ise, eve gittiğinizde mutlaka ayaklarınızı yıkayın. Bu şekilde hem kötü kokudan kurtulursunuz hem de bakteri ve mantar riskini azaltmış olursunuz.

Ayakkabınızın içerisine karbonat koyarak, kötü kokuyu ve nemi almasına yardımcı olabilirsiniz. Tabi karbonatı ayakkabıyı giymediğini yani havalandıracağınız aman dökmelisiniz. Aynı şekilde bebe pudrası da dökebilirsiniz. Karbonatla aynı etkiyi yaratacaktır.

Çay ağacı yağı da dökebilirsiniz. dezenfektan özelliği sayesinde koku ve bakteri giderici özelliği olduğunu belirtelim. Haftada bir kaç kere ayakkabılarınızın içine dökebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu