Sağlık

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Günün belirli saatlerinde, sabah uyandığınızda ya da gün içerisinde zaman zaman bir koku ile karşılaşabiliriz. Ağız kokusu rahatsız ederek utanç verici bir hale gelebilecek durumdur. Peki ağız kokusu nedenleri nedir? Ağız kokusu hakkında bilmediklerinizi inceleyelim.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

ağız kokusu nedenleri

Ağız kokusu insanların tahmini yüzde 25’ini etkiler. Ağız kokusunun birkaç olası nedeni vardır, ancak büyük çoğunluğu ağız hijyenine bağlıdır.

Ayrıca ağız kokusu veya fetor oris olarak da bilinir. Ağız kokusu ciddi endişe, utanç ve endişeye neden olabilir, ancak tedavisi nispeten kolaydır.

İşte ağız kokusu hakkında bazı önemli noktalar.

Ağız kokusunun dünya çapında 4 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir.

Ağız kokusunun en yaygın nedeni kötü ağız hijyenidir.

Yiyecek parçacıkları ağızda bırakılırsa, bakteriler tarafından parçalanması kükürt bileşikleri üretir.

Ağzı nemli tutmak ağız kokusunu azaltabilir.

Ağız kokusu için en iyi tedavi düzenli fırçalama, diş ipi kullanma ve nemlendirmedir.

Ağız kokusu bazı hastalıklarla ilişkilendirilse de en yaygın neden ağız hijyenidir.

Ağız kokusu, önemli psikolojik sıkıntıya neden olabilen yaygın bir sorundur. Bir dizi potansiyel neden ve tedavi mevcuttur.

Herkes kötü nefesten muzdarip olabilir. Her 4 kişiden 1’inde düzenli olarak ağız kokusu olduğu tahmin edilmektedir.

Ağız kokusu, insanların diş bakımına başvurmasının diş çürümesi ve diş eti hastalığından sonra üçüncü en yaygın nedenidir.

İyileştirilmiş diş hijyeni ve sigarayı bırakmak gibi basit ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri genellikle sorunu ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, ağız kokusu devam ederse, altta yatan nedenleri kontrol etmek için bir doktora gitmeli.

Ağız Kokusu Tedavi Yöntemleri Nedir?

Ağız kokusunu azaltmanın en iyi yöntemi iyi ağız hijyenidir. Bu, çürüklerin önlenmesini sağlar ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır.

Kişilerin yılda iki kez kontrol ve temizlik için diş hekimine gitmeleri önerilir.

Diş hekimi antibakteriyel ajan veya antibakteriyel gargara içeren bir diş macunu önerebilir.

Alternatif olarak, diş eti hastalığı mevcutsa, diş eti ve diş arasındaki ceplerde bakteri birikimini temizlemek için profesyonel temizlik gerekebilir.

Ağız Kokusunun Olası Nedenleri Nedir?

1. Tütün

Tütün ürünleri kendi ağız kokularına neden olur. Ek olarak, ağız kokusuna da neden olabilecek diş eti hastalığı olasılığını artırırlar.

2. Yiyecekler

Dişlere yapışan yiyecek parçacıklarının parçalanması kokulara neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler de ağız kokusuna neden olabilir. Sindirildikten sonra, parçalanma ürünleri kanda nefesi etkileyebilecekleri akciğerlere taşınır.

3. Ağız kuruluğu

Tükürük ağzı doğal olarak temizler. Ağız, kserostomi gibi belirli bir hastalık nedeniyle doğal olarak kuru veya kuruysa, koku oluşabilir.

4. Diş hijyeni

Fırçalama ve diş ipi, birikebilen ve yavaş yavaş parçalanarak koku üretebilen küçük gıda parçacıklarının uzaklaştırılmasını sağlar. Fırçalama düzenli değilse, plak adı verilen bir bakteri tabakası oluşur. Bu plak diş etlerini tahriş edebilir ve dişler ile diş etleri arasında periodontitis adı verilen iltihaba neden olabilir. Düzenli veya düzgün temizlenmeyen protezler de ağız kokusuna neden olan bakterileri barındırabilir.

5. Şok diyetler

Açlık ve düşük karbonhidratlı beslenme programları ağız kokusuna neden olabilir. Bunun nedeni, keton adı verilen kimyasalları üreten yağların parçalanmasıdır. Bu ketonların güçlü bir aroması vardır.

6. İlaçlar

Bazı ilaçlar tükürüğü azaltabilir ve bu nedenle kokuları artırabilir. Diğer ilaçlar, bozuldukları ve nefeste kimyasalları saldıkları için koku üretebilir. Örnekler, anjin tedavisinde kullanılan nitratları, bazı kemoterapi kimyasallarını ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiricileri içerir. Vitamin takviyelerini yüksek dozlarda alan kişiler de ağız kokusuna yatkın olabilir.

7. Ağız, burun ve boğaz rahatsızlıkları

Bazen boğazın arkasındaki bademcikler üzerinde küçük, bakteri kaplı taşlar oluşabilir ve koku üretebilir. Ayrıca burun, boğaz veya sinüslerdeki enfeksiyonlar veya iltihaplanma ağız kokusuna neden olabilir.

8. Yabancı cisim

Özellikle çocuklarda burun boşluğunda yabancı bir cisim varsa ağız kokusuna neden olabilir.

9. Hastalıklar

Bazı kanserler, karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri kimyasalların belirli karışımları nedeniyle ağız kokusuna neden olabilir. 10.Gastroözofageal reflü hastalığı

(GÖRH), mide asitlerinin düzenli olarak geri akışı nedeniyle ağız kokusuna neden olabilir.

Nadiren kötü nefes nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız hijyenidir, ancak diğer bazı durumlarda koku olabilir.

Ağız kokusunun daha nadir nedenleri şunlardır.

-Ketoasidoz

Diyabetli bir kişinin insülin seviyeleri çok düşük olduğunda, vücutları artık şekeri kullanamaz ve bunun yerine yağ depolarını kullanmaya başlar. Yağ parçalandığında ketonlar üretilir ve birikir. Ketonlar çok sayıda bulunduğunda zehirli olabilir ve belirgin ve hoş olmayan bir nefes kokusu üretebilir. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur.

-Bağırsak tıkanıklığı

Özellikle bağırsak tıkanıklığı varsa, uzun süreli kusma varsa, nefes dışkı gibi kokabilir.

-Bronşektazi

Bu, solunum yollarının normalden daha geniş olduğu ve ağız kokusuna yol açan mukus birikmesine izin verdiği uzun süreli bir durumdur.

-Aspirasyon pnömonisi

Kusmuk, tükürük, yiyecek veya sıvıların solunması nedeniyle akciğerlerde veya solunum yollarında şişme veya enfeksiyon.

Belirtiler

Spesifik nefes kokusu, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Kendiniz değerlendirmek zor olabileceğinden, ağız kokunuzu ölçmek için yakın bir arkadaşınıza veya akrabanıza sormak en iyisidir.

Eğer kimse yoksa, kokuyu kontrol etmenin bir yolu bileğinizi yalamak, kurumaya bırakmak ve sonra koklamaktır. Bileğin bu bölgesindeki kötü bir koku, muhtemelen ağız kokusuna sahip olduğunuzu düşündürür.

Bazı kişiler ağız kokusu çok az olmasına veya hiç olmamasına rağmen nefeslerinden endişe duyarlar. Bu duruma halitofobi denir ve obsesif ağız temizleme davranışına yol açabilir.

Ağız kokusu için diğer yaşam tarzı değişiklikleri

ağız kokusu

-Dişleri fırçalayın

Günde en az iki kez, tercihen her yemekten sonra fırçaladığınızdan emin olun.

-Diş ipi

Diş ipi, dişler arasında yiyecek parçacıkları ve plak oluşumunu azaltır. Fırçalama, diş yüzeyinin yalnızca yaklaşık yüzde 60’ını temizler.

-Temiz protezler

Takma dişler, köprü veya ağız koruyucu dahil ağzınıza giren her şey önerilen şekilde günlük olarak temizlenmelidir. Temizlik, bakterilerin birikmesini ve ağza geri taşınmasını önler. Diş fırçasını 2-3 ayda bir değiştirmek de benzer nedenlerle önemlidir.

-Fırça dili

Bakteriler, yiyecekler ve ölü hücreler, özellikle sigara içenlerde veya özellikle ağız kuruluğu olanlarda genellikle dilde birikir. Bir dil kazıyıcı bazen faydalı olabilir.

-Ağız kuruluğundan kaçının

Bol su için. Her ikisi de ağzı kurutan alkol ve tütünden kaçının. Sakız çiğnemek veya tatlı, tercihen şekersiz bir şey emmek, tükürük üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Ağız kronik olarak kuruysa, doktor tükürük akışını uyaran ilaçlar reçete edebilir.

-Diyet

Soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Şekerli yiyecekler de ağız kokusuyla bağlantılıdır. Kahve ve alkol tüketimini azaltın. Sert yiyecekler içeren bir kahvaltı yemek, dilin arkasını temizlemeye yardımcı olabilir.

Bu faktörlerin kontrol edilmesine rağmen nefes kokusu devam ederse, kişinin diğer koşulları ekarte etmek için ileri testler için doktora gitmesi önerilir.

Teşhis

Çoğu zaman, diş hekimi ağız kokusu şüphesi olan bir kişinin nefesini koklar ve kokuyu altı noktalı bir yoğunluk ölçeğinde değerlendirir. Diş hekimi, dilin arkasını kazıyabilir ve bu alan genellikle bir aroma kaynağı olabileceğinden kazımaların kokusunu alabilir.

Kokuyu daha kesin olarak değerlendirebilen çeşitli karmaşık dedektörler vardır.

Aşağıdakileri içerirler;

-Halimetre

Bu, düşük kükürt seviyelerini algılar.

-Gaz kromatografisi

Bu test, üç uçucu kükürt bileşiğini ölçer: Hidrojen sülfür, metil merkaptan ve dimetil sülfür.

-BANA testi

Bu, ağız kokusuna neden olan bakteriler tarafından üretilen spesifik bir enzimin seviyelerini ölçer.

-Beta-galaktosidaz testi

Beta-galaktosidaz enzimi düzeylerinin ağız kokusuyla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Diş hekimi daha sonra ağız kokusunun olası nedenini belirleyebilecektir.

İlginizi Çekebilir : YeşimTaşı Masajı Nedir? Yeşim Taşı Masajı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu