Yemek

Soğan Neden Ağlatır? Biliyor muydunuz?

Her gün mutfakla iç içeyiz ve yemekler için kullanmış olduğumuz soğanı doğradığımızda gözyaşlarımızı tutamayıp ağlamaya başlarız. Soğanı doğradığımızda soğan neden ağlatır bunu biliyor muydunuz? Soğanın vücudumuz üzerinde nasıl etkisi var inceleyelim.

Soğan Neden Ağlatır?

Soğanlar nefsi müdafaa halinde hareket eder ve bunun sonucu gözyaşıdır.

soğan neden ağlatır

Hem bitkiler hem de hayvanlar için yaşam, hayatta kalma ve üreme ile ilgilidir. Soğan istisna değildir. Açgözlü avcıların soğanları yemesini durdurmak için soğan, gözlerimizin dolmasına neden olan uçucu kimyasallar salgılar.

Soğanlar çok yıllık bitkilerdir ve Allium ailesinin bir parçasıdır. Bu, yaşam döngülerinin ilk yılında enerji deposu görevi gören lezzetli bir ampul oluşturdukları anlamına gelir. Ertesi yıl, bitki bir çiçek ve tohum üreterek üremesini sağlar.

Soğanı saldırılara karşı korumak için gelişmiş kimyaya ihtiyaç vardır ve bilim adamları yakın zamanda bu süreçten sorumlu enzimin nasıl çalıştığını tespit ettiler.

Gözyaşı faktörü

Rahatsızlığımızın kalbindeki kimyasal, gözyaşı faktörü (LF) olarak da bilinen propanethial S-oksit olarak adlandırılır. Gözyaşı bezlerimiz için teknik terim “lakrimal bezler”dir ve LF gözyaşına neden olan bir kimyasaldır.

Bugüne kadar benzer yırtılma indükleyici özelliklere sahip sadece üç molekül daha bulundu ve bunların hepsi bitkiler tarafından üretildi.

Doğramaya başladığımızda soğanın içindeki hücreler parçalanır. Sonuç olarak, daha sonra lezzet moleküllerine parçalanan kimyasalları üreten allinaz adı verilen bir enzim salınır. Bunlar soğanlara karakteristik tatlarını verir.

Bu reaksiyonda yer alan bazı kimyasallar, LF sentaz tarafından LF’ye dönüştürülür. LF gözün önü veya kornea ile temas ettiğinde, burada bulunan sinir uçları beyne olay yerine tahriş edici bir maddenin geldiğini bildirir. Bu da beyinden gözyaşı bezlerine sinyal gönderilmesine yol açar.

Gözyaşları ve göz kırpma daha sonra sinir bozucu tahriş edici maddenin korneadan uzaklaştırılması için başlatılır.

Zor enzim

Enzimlerin yapısını ve işlevini anlamak karmaşık bir bilimdir.

Bu kimyasal sürecin ayrıntılı bilgisi, bilgideki temel bir boşluğu doldurur ve bilim adamlarına soğanların biyokimyasal potansiyelini daha iyi anlamalarını sağlar.

Sağlık yararlarından yararlanma

Soğanın sağlık açısından zengin faydaları vardır. Araştırmalar, soğandaki kimyasallar ile kanser büyümesinin engellenmesi ile uyku ve ruh halinin iyileştirilmesi arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor.

Aynı zamanda kolajenin yapı taşı olan C vitamini için çok iyi bir kaynak olduklarından, soğan saç ve cilt sağlığında iyi bir rol oynayabilir.

Bizi gözyaşlarının verdiği rahatsızlıktan kurtarmak için iki grup bilim insanı şimdiden gözyaşı dökmeyen soğan üretmeye çalışıyor. Bu yeni soğanlardan birinin, kardiyovasküler hastalık ile ilişkili olan trombosit agregasyonunu engellediği gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir : Mantı Tarifi – Mantı Nasıl Yapılır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu