Sağlık

Hamileler Türk Kahvesi İçebilir Mi?

Kahve, çay ülkemizde pek çok kişi için büyük bir keyif olmaktadır. Bazıları için vazgeçilmez bir keyif.  Enerjiyi yüksek tutmak zinde kalmak, ya da sadece sohbet sırasında hemen her gün içtiğimiz kahve ve çayın, içerdiği kafein nedeniyle bir o kadar ciddi zararları olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Gebelik sürecinde alınan aşırı kafeinin, bebeğinizin sağlığı açısından ciddi zararlara neden olabileceğini düşündünüz mü ?

Kahve Telvesi Nelere İyi Gelir?

HAMİLELER TÜRK KAHVESİ İÇEBİLİR Mİ?

Hamilelik dönemindeki kahve içimi bebek için zararlı olabilir. Araştırmalara göre Türk kahvesinin içerisin bulunan kafein anneden direk bebeğe geçmektedir. Kafein miktarı arttıkça da bebeğe olan zarar da artmaktadır. Özellikle kahve ve çayda bol miktarda yer alan kafeinin kullanımı hamilelik dönemi boyunca azaltılmalıdır.

KAHVE VE ÇAY ÇEŞİTLERİNDEKİ KAFEİN MİKTARI:
  • 1 fincan espresso: 100 mg
  • 1 fincan cappuccino: 100 mg
  • 1 fincan yeşil çay: 20 mg
  • 2 gram Nescafe ile hazırlanan kahvede: 50-70
  • 1 fincan Türk kahvesi: 60 mg
  • 150 cc Dekafeine (kafeini alınmış) kahve: 5 mg
  • 1 fincan siyah çay: 40 mg
  • 1 fincan filtre kahve: 135-200 mg
  • 150 cc hazır kahve: 60 mg

Hamilelik dönemi boyunca günde 200 mg’a adar alınan kafeinin bebeğe zararı yoktur. Araştırmalara göre günlük kullanım dışına çıkılmamalıdır. 200 mg 2 fincana denk gelebilir fakat yinede 1 fincan kahvenin dışına çıkmamakta fayda var.

Alınan kafein oranının, bebek gelişimindeki hangi mekanizmayı etkilediği tam olarak saptanamamaktadır. Ancak araştırma sonuçlarına göre hamile döneminde kahve içmenin Anne karnında gelişim geriliği (SGA) %10 oranında arttığı görülmüştür. Çayda bulunan kafein miktarı kahvenin yarısı olduğu için günde 3-4 bardak çay içmemin bebeğe bir zararı olmayacağı düşünülmektedir.  Bu konu hakkında doktorunuza başvurmadan hareket etmemenizi öneririz.

Kafeinsiz Kahveler Ne Kadar Gerçek ?

Birçok kafeinsiz kahve markası bulunmaktadır. Anne adayları kafeinin zararlı olabileceğini düşünerek bu kahvelere yönelebilmektedir. Kafeinsiz kahvelerin hamilelik üzerinde yarattığı etkiler üzerine şu an için net bir bilgi mevcut değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu