Sağlık

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri Nedir?

Hamilelik sırasında mide bulantısı, hamileliğin en bilinen semptomlarından ve şikayetlerinden biridir. Hamile annelerin yüzde 70’e kadarı, hamileliğin erken dönemlerinde bir noktada mide bulantısı yaşar. Sadece hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak bilinmekle kalmaz, aynı zamanda ilk üç aylık dönem boyunca ve bazen daha da uzun süren bir semptomdur. Peki hamilelikte mide bulantısının nedenleri nedir ve ne zaman ortaya çıkar?

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı rahatsız edici bir durum olsa da, anne ve bebeğe zararlı değildir ve genellikle sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olarak algılanır. Bulantı, daha çok sabahları yoğun yaşanır.

Hamilelik sırasında mide bulantısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonunun üretimi ile bağlantılı olduğu sanılmaktadır. Genellikle hamilelik hormonu olarak adlandırılan bu hormon, döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştığında vücudun üretmeye başladığı hormondur. Nasıl, mide bulantısına neden olduğu bilinmiyor, ancak her ikisi de aynı anda zirve yaptığından, mide bulantısı yaptığı varsayılıyor.

Hamilelik sırasında mide bulantısına neyin neden olduğuna dair başka teoriler de var.

Östrojen, hamileliğin erken döneminde yükselen ve mide bulantısına neden olabilecek başka bir hormondur.
Gebelikte hormon değişikliği mide bulantısına sebep olur.
Stres veya yorgunluğun vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olarak bulantı ve kusmaya neden olduğu öne sürülmektedir .

Hamilelik sırasında mide bulantısı ne zaman olur?

Bulantı tipik olarak gebeliğin dört ila sekiz haftasında başlar ve 13 ila 14 hafta arasında azalması beklenir. Ancak daha erken başlayabilir ve daha uzun sürebilir. Ayrıca, her kadın ilk üç aylık dönemin tamamı boyunca mide bulantısı yaşamaz. Sadece birkaç hafta sürebilir veya ilk birkaç ay boyunca gelip gidebilir.

Birçoğu hamilelik sırasında mide bulantısını sabah bulantısı olarak adlandırır, bu da kadınların yalnızca sabahları mide bulantısı yaşayacaklarına inanmalarına neden olur. Aslında, araştırmalar,sabah bulantısının sadece erken saatlerde değil, tüm gün boyunca daha sık meydana geldiğini gösteriyor.

Hamilelik sırasında mide bulantısı yardımı

Hamilelik sırasında mide bulantısının tedavisi ve önlenmesi, günlük bakım ve evde yapılacak bazı öneriler vardır.

Hamilelik sırasında, mide bulantısını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için doğal ilaçlar;

Ev veya Doğal ilaçlar

 • Mide bulantınızı tetikleyen yiyecek ve kokulardan kaçınmak.
 • Yatağının yanında sodalı kraker tutmak ve kalkmadan önce birkaç tane yemek. Yediklerini sindirim için kendine biraz zaman tanımak.
 • Gün boyunca üç büyük öğün yerine daha sık küçük öğünler yemek.
 • Öğünlerle birlikte daha az su, sıvı için ve bunun yerine öğünler arasında tüketin.
 • Daha zengin, kremalı yiyecekler yerine daha kuru, beyaz pirinç, kuru tost veya sade fırında patates gibi sade yiyecekler yemek.
 • Sert şeker emmek.
 • Ortamların iyi havalandırılması. Bunların hiçbiri mümkün değilse, biraz temiz hava almak için dışarı çıkmak.
 • Bol bol dinlenmek; Yorgun hissettiğinizde vücudunuzu dinleyin ve uzanmayı deneyin.
 • Zencefil veya limon koklamak veya zencefilli gazoz veya limonata içmek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Aldığınız doğum öncesi vitaminler hakkında sağlık uzmanınızla konuşmak ; çok fazla demir olması mide bulantısına neden olabilir ve farklı bir vitamine geçmek yardımcı olabilir.
 • Sağlık uzmanınızdan bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış B-6 vitamini takviyesi alınmalı.

Bulantı için Reçeteli Bakım

Birçok kadın, evde uygulanan yöntemlerin işe yaramadığını sadece biraz rahatlama sağladığına inanıyor.İlaçlarda işe yaramadığını sadece biraz rahatladığını söylüyor.

Hamilelik Sırasında Mide Bulantısı İle İlgili Endişeler

 

Şiddetli mide bulantısı ve kusma yaşıyorsanız ve yukarıdaki tedaviler yardımcı olmuyorsa, daha fazla öneri için doktorla iletişime geçilmeli. Hamilelik sırasında mide bulantısı normal olabilirken, ele alınması gereken bir soruna da işaret edebilir.
Şiddetli mide bulantısı ile görülen potansiyel durumların örnekleri şunlardır:

Hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan temel besin maddelerini kaybetmenize neden olan tıbbi bir durum olan hiperemezis Gravidarum .
Rahim içinde anormal bir doku büyümesi geliştiğinde ortaya çıkan Molar Gebelik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu