Kumaş Bilgileri

Jakar Nedir, Jakarlı Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri

Tekstil ürünleri arasında ya da kumaş, kıyafet alışverişine başladıysanız “ jakar “ terimi ile karşılaşmış olmalısınız. Jakarlı kumaş nedir merak ediyorsanız yazımızda inceleyelim.

Jakar nedir?

Jakarlı kumaş çok da yeni üretilen bir kumaş değildir kumaş tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Jakarlı kumaş ilk olarak 1804’ de icat edilen bir makine ile fransız tekstil ustası “Marie Jacquard” tarafından dokunan bir kumaş türü olmaktadır. İpliklerin özel bir tezgâh ile teknik, karmaşık desenlerle birlikte oluşturularak dokunmasıyla elde edilen kumaş türüdür.jakar nedir

Dokuma desenli herhangi bir kumaş da jakarlı kumaşa benzerlik gösterebilmektedir fakat Jakarlı tezgahlarda dokunan kumaşlar bu kumaşın gerçekten örnekleri olmaktadır.

Jakarlı kumaş ev tekstilinde oldukça tercih edilen bir kumaş türüdür. Perde, nevresimler, mobilya döşemeleri için kullanılabilmektedir. Jakar kumaş dayanıklı ve ağır bir kumaş olmaktadır. Üretim maliyeti yüksek olduğu için nadiren kullanılan kıyafetlerde de tercih edilebilmektedir. Genellikle bunlar resmi kıyafetler olabilir.

Jakarlı Kumaş Tarihi

Eski yıllarda (dokuma tezgahının icadından önce) brokar (genellikle renkli ipekle elde edilen,zengin desenlere sahip olan dokuma kumaş sınıfı) ve şam desen gibi desenleri dokumak oldukça maliyetli olmaktaydı. Genellikle zenginler tarafından kullanılıyordu.

eski jakar dokuma tezgahı

1804 ‘de karmaşık desenleri dokuma kumaş tezgâhları bulunmaktaydı. Joseph Marie Jacquard, daha önce yapılan makinelere göre doğrudan mevcut tezgahlara bağlanan yeni bir makine ile desenli dokuma üretimini mekanize etme sürecini daha da geliştirmiş oldu. Delikli kartlarla çalışan bir makinenin ilk örneklerinden biri olarak tekstil üreticileri Jakarlı dokuma tezgahlarını belirli desenler üretmek için programladı.

Daha sonra 1890 nüfus sayımının sonuçlarını derlemek için, Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith Jacquard’ın delikli kart teknolojisini kullandı. Delikli kartlar, 20. Yüzyılın ortalarında dijital icatlara kadar elektronik bilgisayarları çalıştırmak için birincil mekanizma olarak kaldı.

Jakarlı dokuma tezgâhı, karmaşık tasarımlı dokuma kumaşların fiyatlarını ezerek düşük bütçeli insanlarında brokar, damask gibi lüks tekstil ürünlerine erişebilmesine olanak tanıdı.

Günümüzde Jakarlı Kumaş Kullanılıyor Mu?

Geçmiş dönemlerde de belirtildiği gibi oldukça tercih edilen, zenginlerin ulaşabildiği bir kumaş türü olan jakarlı kumaşlar. Günümüzde de kullanılmaktadır. Peki bu kumaşlar günümüzde nasıl kullanılıyor?

jakar dokuma tezgahı

Jakarlı kumaşlar son zamanlarda hazır giyim sektöründe popülerliğini kaybederek ev eşyalarında popülerliğini arttırdı. Genellikle mobilya parçalarında kullanılan jakarlar nevresim, perde gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.  Jakar kumaş tezgâhları bu zamana kadar kendini geliştirmiş olsa da günümüzde de jakarlı kumaşlar yani yüksek maliyetli olmaktadır.

Benzer içerik : Mikro Kumaş Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu