Kumaş Bilgileri

Mikro Kumaş Nedir, Mikro Kumaş Özellikleri

Ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir kumaş türü olan mikro kumaş tekstil ve sektöründe hızla büyüyen bir kullanım oranına sahip olmaktadır. Mikrofiber sadece giyim olarak değil mobilyalarda da kullanılmaktadır. Peki mikro kumaş nedir yazımızda inceleyelim.

Mikro Kumaş Nedir, Mikro Kumaş Özellikleri

Mikro kumaş gelecekten günümüze birçok alanda kullanımı gerçekleşen bir kumaş türü olmuştur. Hatta tekstil sanayisinin sürekli kullanmış olduğu kumaş türleri arasında yer almaktadır. Temizlik ürünlerinde de kullanılmasıyla popüler hale gelerek yaygınlığı artmaya devam etmiştir. Mikrofiber giysi ve aksesuarların popülerliğini arttırmıştır. Mikrofiber çok dayanıklı olmaktadır ve su tutmama, emici özelliğine sahiptir.

mikro kumaş nedir

Mikrofiber yaygın olarak polyesterden üretilmektedir fakat kumaşların kullanımına bağlı olarak naylon ve diğer poliamid türleri kullanılabilmektedir. Üretim aşamasında üreticiler, üretilen ürüne bağlı olarak mikro elyafın belirli özelliklerini kullanmak için çeşitli elyaf türlerinin uzunluklarını, boyutlarını ve şekillerini değiştirerek birleştirirler. Örneğin; belirli lif türleri kullanılarak kumaş emiciliği arttırılabilir ya da ekstra yumuşak hale gelebilmektedir.

Mikrofiber Nerelerde Kullanılır?

Mikrofiberin kullanım alanları oldukça fazla olabilmektedir. Ürünler genellikle paspas ve bezlerde kullanılır. Bunun en güzel özelliği mikrofiber bezler kendi ağırlığının yedi katına kadar su tutabilme özelliğine sahip olmalarıdır. Ayrıca mikrofiber bezlerin kirli yüzeylerden bakterileri rahatlıkla arındırıp temizlemesi olmaktadır.

Patojenler (hastalığa neden olan her türlü organizma ve maddeler) organik maddelerle beslenmektedir. Bu sebeple mikrofiber bezlerin sentetik kalitesi, kalan bakterileri güçlü bir şekilde yakalayarak yok edilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Mikrofiber bezlerin su emme yüksekliği spor giyim üretimde de yaygın kullanılmaktadır. Kumaşın genel yapısımikrofiber bez sayesinde kumaş nemi kullanıcıların vücudundan uzaklaştırarak terlemeye rağmen onları serin ve kuru tutmaktadır. Elastik oluşu giysinin hem dayanıklı hem de rahat olabileceği anlamına gelmektedir.

Bir diğer özelliğide deriyi taklit etme yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede moda aksesuarları ve mobilya döşemeleri için oldukça popüler bir seçim haline gelmektedir.

Mikrofiber günümüzde kullanılıp ve muhtemel gelecekte de kullanılmaya devam etse de ilk olarak nerede geliştirildiği konusunda %100 kesin bilgi mevcut değil. Bilenen bligi 1970’lerde Japonlar tarafından başlatılğı yönünde olmaktadır. Japonlar bu kumaşı kadınlar için hafif mayolar elde etmesiyle ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Şuanda paspaslar, bezler, araba koltukları mobilyalar ve giyim sektörü olarak bir çok alanda mikrofiber’in kullanıldığını gözlemleyebiliriz.

Hijyenik, dayanıklı, yumuşak dokulu, hafif, su geçirmeyen, su emici, uzun ömürlü bir kumaş türü olduğu için uzun süre kullanılmaya devam edilecek gibi gözüküyor.

Ekose kumaş hakkında bilgi almak için : Ekose Nedir, Ekose Kumaş Kullanım Alanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu