Sağlık

Sağlıklı Saçlar için 12 Bitkisel Yağ Önerisi

Saçlarımızı güzelleşirmek için birçok malzeme kullanmaktayız. Peki saçlarınıza doğal yöntemlerle fayda sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Bitkisel yağların saça faydaları nedir, sağlıklı saçlar için 12 bitkisel yağ önerisi yazımızda inceleyelim.

Sağlıklı saçlarımızın olması hepimizin uzun süre olmasını istediği bir konu olabilmektedir. Saçlarımızı sağlıklı olarak sürekli korumak istiyorsak mümkün olduğunca özen göstermeliyiz.

Bitkisel yağların saça faydaları nelerdir?

  • Saçların kendini onarmasını sağlar.
  • Saçları kökten uca besleyerek canlandırır.
  • Saçların kırılmasını önler.
  • Saçların daha hacimli ve bakımlı olmasını sağlar.
  • Yıpranmış, kuruyan ve cansız saçlar için etkilidir.
  • Saçı besler.
  • Saç derisinde oluşan kaşıntıyı giderir.
  • Kepek oluşumunu engeller.
  • Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır.
  • Saçların hızlı uzamasını sağlar.

Sağlıklı Saçlar için 12 Bitkisel Yağ Önerisi

Sağlıklı Saçlar için 12 Bitkisel Yağ Önerisi

1-Biberiye Yağı

Biberiye yağı; saçların daha hızlı uzaması, daha sağlıklı olması ve güçlenmesini sağlayan doğal bir yağdır. Saç derisine doğrudan uygulandığında, bölgedeki kan akışını hızlandırarak ve hücresel metabolizmanın iyileştirilmesine yardımcı olarak, saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

biberiye yağı

Biberiye yağını saçınıza direk masaj yaparak sürebilir ve ya beş-altı damla biberiye yağını, banyo yaparken avucunuza bir miktar koyduğunuz şampuan ya da saç kreminin içerisine de ekleyebilir saçlarınıza bu şekilde sürebilirsiniz.Biberiye yağını, aynı şekilde kaşlarınızı güçlendirmek için de kullanabilirsiniz.

2-Lavanta Yağı

lavanta yağı

Lavanta yağı, antibakteriyel özelliklere sahip bir yağdır. Saç derisine ve saç tellerine doğrudan uygulandığında, saçların uzamasını sağlar. Lavanta yağı doğal bir yatıştırıcı olmasından dolayı, saç diplerinin ve tellerinin rahatlamasını sağlar.

3-Nane Yağı

Nane yağı ile ilgili yapılan araştırmalar; saç dökülmesi tedavisinde akla gelen jojoba yağı ve diğer pek çok yağa oranla, saç uzamasını daha fazla desteklediğini göstermiştir. Ayrıca, yine nane yağının; saç tellerinin kalınlaşması ve çıkan saçların sayısının artmasını sağladığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

nane yağı

Saç derisi ve uçlarını uyarmaya yardımcıdır. Ancak, saç derisinde kuruluk problemi yaşıyorsanız ya da saç telleriniz kolay kırılıyorsa, bu gibi durumlar için kullanmanız önerilmemektedir. Nane yağı, özellikle yağlı saç tipleri için etkilidir. Saçlara doğrudan uygulandığında, ferahlatıcı bir etki yaratır ve bu etki, aynı zamanda iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olarak saçların daha hızlı uzamasını da teşvik eder.

4-Limon Yağı

limon yağı

Limon otu yağı, saç tellerini güçlendirebilir ve özellikle kepek problemi yaşayanlar için idealdir. Bu yağı, duş sırasında saç derisine 3-5 damla ile birlikte masaj yaparak uygulayabilirsiniz. İki dakika bekledikten sonra ılık suyla durulamanız yeterlidir.

5-Argan Yağı

Saça iyi gelen doğal yağlardan biri olan argan yağı saçı kökten uca besler. Hasar görmüş ve yıpranmış saça argan yağı uygulandığında saçların kendini kısa sürede onarmasını sağlar.  Boyalı saçları için, argan yağı boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

argan yağı

Kepeği önleyen, saç dökülmesine iyi gelen argan yağı, ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Avucunuza bir miktar damlatarak, avuçlarınızı birbirine sürerek yağı ısıtın, sonra masaj yaparak saça uygulayıp 40 dakika kadar bekletin. Sonra şampuanla yıkayıp ılık su ile durulamanız yeterli.

6-Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı içeriğinde bulunan E vitamini, linoleik asit, proteinler ve mineraller sayesinde saça oldukça faydalıdır. Harika bir nemlendirici etkiye sahip olan üzüm çekirdeği yağı, kuru saçların nem ve hacim kazanmasını sağlar.

üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Dökülen ve yıpran saçlara üzüm çekirdeği yağı, parlaklık ve canlılık vererek dökülmeyi durdurur.

7-Avokado Yağı

Cilt bakımında sık sık kullandığımız, avokado yağı saç içinde çok faydalıdır.Kuru saçlara bakım yapan avokado yağı saçların nemli olmasını sağlar. Yumuşak saçlara sahip olmak için kullanabileceğiniz yağlardan biri olan avokado yağı içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde saçları kökten uca besler.

8-Zeytin Yağı

Zeytin yağı saç bakımında kullanılan en eski yağlardan biridir. Saça sürüldüğünde saçı parlatan, nemlendiren zeytin yağı saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Saçınıza zeytin yağı sürdüğünüzde saçlarınızdaki kepek sorununda kurtulabilir ayrıca saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Zeytin Yağı

Saçların hızlı uzamasını sağlayan zeytin yağı saçların kırılmasını önler ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saçlarınız zor taranıyor ve çok dökülüyorsa her banyo öncesi saçlarınıza zeytin yağı sürüp saç derisine yedirmeniz yeterlidir.

9-Jojoba Yağı

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saçları doğal yolla nemlendiren yağlardan biridir. Saçlara hacim ve canlılık kazandıran jojoba yağını saça sürdüğünüzde saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Saça hacim ve gür bir yapı kazandıran jojoba yağı kan akışını hızlandırarak saçların hızlı uzamasını sağlar.

10-Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Saç bakımında en çok kullanılan yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Saçları besler, nemlendirir ve daha parlak görünmelerini sağlar. Hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yaptığınızda, saçlarınızın kepeklenmesini önler, daha yumuşak olmasını sağlar. Hasar görmüş saç tellerinin onarır ve saçın hızlı uzamasına yardım eder.

11-Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı; kozmetik sektöründe birçok üründe ve saç bakım şampuanlarında kullanılan, saç derisindeki kepeklenmeyi yok etmede çok etkili bir yağdır. İncelmiş  ve canlılığını kaybeden saçlara hacim kazandıran çay ağacı yağı saç dökülmesini  de önler.

Çay Ağacı Yağı

Kafa derisinde görülen kepek, kaşıntı, egzamaya karşı çay ağacı yağı kullanabileceğiniz gibi bu doğal yağı içeren ürünleri kullanmanız mümkün. Saç diplerine bir miktar masaj yaparak sürülüp yıkamadan önce 30 dakika bekletilip, ılık su ve şampuanla yıkamalı.

12-Nar Çekirdeği Yağı

İçeriğinde yoğun şekilde vitamin ve mineraller bulunan nar çekirdeği yağı saça uygulandığında saç derisine nüfus ederek kan dolaşımını hızlandırır. Kolay dökülen, yıpranan saça nar çekirdeği yağı sürdüğünüzde saçlarınız daha gür ve hacimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı

Sağlıklı saçlar için belirtmiş olduğumuz son yağ bilgisinide yazmış olduk.

İçeriğinde C vitamini bulunan bu yağ saçların kendini hızlıca yenilenmesini sağlar. Kepeğe iyi gelen nar çekirdeği yağı ayrıca kafa derisinde görülen kaşıntıyı önler.

Doğal Yağlar Saça Nasıl Uygulanır?

Aromatik yağlar, çok konsantre ürünler olduklarından, küçük miktarlarda uygulandıklarında bile etkili olabilmektedir. Bununla birlikte, doğal yağları üzüm çekirdeği ya da jojoba yağı gibi diğer taşıyıcı yağlar ile karıştırarak seyreltmek de önemlidir. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak ve saçlarınızı beslemek için doğal yağları kullanacaksanız;

Kuru saçlarınız varsa avokado, Hindistan cevizi yağı ya da Shea yağı gibi bir yağ saç derinizin beslenmesine ve saçların nemlenmesine yardımcı olabilir. Bu sayede sağlıklı saçlar için kullanmış olduğunuz yöntemler işe yaramaya başlayacaktır.

Yağlı saçlarınız varsa; badem yağı, kayısı çekirdeği yağı ya da üzüm çekirdeği yağı gibi yağları tercih edebilirsiniz.

Aromatik yağlar, oldukça konsantredir ve uygulamadan önce mutlaka seyreltilmelidir. Yağları karıştırdıktan sonra, saç derinize 2-3 dakika süreyle dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bu uygulama, saç derisindeki kan akışını uyaracaktır.

Doğal Yağların Saça Zararı Var Mı?

Sağlıklı saçlara kavuşmayı evet istiyoruz peki bu konuda ne gibi bir zararı var diye hepimiz düşünebiliriz. Aromatik yağlar, seyreltilerek uygulandığında genellikle cilt ve saç tarafından iyi tolere edilmektedir. Bununla birlikte, bazı kişilerde tahriş, şişme ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Eğer, herhangi bir doğal yağa karşı reaksiyon gösterirseniz, en kısa sürede saçınızı su ve sabunla yıkayarak durulamalısınız. Bununla birlikte; nefes almada zorluk, bilinçte bulanıklık ya da baş dönmesi gibi durumlarda mutlaka doktora başvurulmalı.

Saçlarınız için bir farklı tarif saç serumu yazımızı inceleyebilirsiniz : Saç Uzatma Serumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu