Kumaş Bilgileri

Kobe Krep Kumaş Nedir, Kobe Krep Kumaş Özellikleri

Kobe Kumaş Nedir?

Kumaşların üretim aşamasında ilk başlarda temel olarak giyinme ihtiyaçlarına ve belirli yüzeyleri kaplama gereksinimlerine bağlı olarak dekoratif amaçlarla da kullanılabilen kumaşlar farklı iplikler kullanılarak elde edilir. İpliklerin çeşidine ve ipliklerin kullanılış biçimine bağlı olarak değişen kumaş kalitelerine ve özelliklerine haiz bir çok ürün kullanım amaçlarına bağlı olarak faydalı bir halde kullanılabilmektedir. Kumaş üretimlerinde kullanıcılara yetişme noktasında en direkt özelliklere haiz olan kumaşlar giyim eşyalarının üretiminde kullanılanlar olmaktadır. Özellikle rahat ve nefes alabilen giysilerin elde edilmesi için farklı dokuma şekilleri kullanılarak üretimler yapılır. Bu aşamada yapılan üretimlerden biri de kobe krep olmaktadır.

Krep Kumaş genellikle ipek, yün veya viskozdan üretilmektedir. Fakat günümüzde polyester – yün (pamuk ve polyester) karışımlı olarak da üretilmektedir. Doğal kumaşların hava geçirgenliği daha fazladır, doğal kumaş tercih ediyorsanız yüzde yüz ipek krep veya yüzde yüz yün krep olanlarını almalısınız. Yüzde yüz polyester olanların, yün veya ipek olan kadar hava geçirgenliği olmayacağını unutmamak gerekir.

Dökümlü, salaş bir kumaş türü olduğu için tesettür giyim için oldukça tercih edilmektedir. Her vücut tipine yakışır, vücuda yapışmaz. Krepten yapılan kıyafetler şık ve gösterişlidir, bu da kullanılmak istenmesinin ayrıca nedenidir. Ütü sevmeyenler için de güzel bir tercihtir, kırışmaz. Kırışma durumu tabi ki içindeki pamuk oranına göre farklılık gösterebilir, unutulmamalıdır. Terletmeyen, hafif bir kumaştır. Her mevsime uygun olabilecek şekilde üretilmiş birçok çeşidi vardır. Malumunuz yazlık kıyafetler için terletmeyen, rahat kumaştan yapılmış kıyafetler tercih edilir, bu bakımdan krepler iyi bir seçenektir.

kobe kumaş nedir

Krep kumaş özelliği nedir?

Birden fazla kumaş çeşidi kullanılarak üretilen tekstil ürünlerinin krep kumaş ismi verilmektedir. Krep kumaşlar yön, ipek ve viskon kumaşların karışımı ile oluşur. Ayrıca polyester, yün ve ipek kullanılarak da üretilmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir : Kumaş Türleri ve Özellikleri Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu