Kumaş Bilgileri

Krep Kumaş Nedir, Krep Kumaş Özellikleri

Sıklıkla karşılaştığınız ya da duymuş olduğunuz kumaşlardan biri olan krep kumaş tekstil sektöründe çok fazla alanda kullanılmaktadır. Krep kumaş nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde kullanılır inceleyelim.

Krep Kumaş Nedir, Krep Kumaş Özellikleri

Krep, benzersiz üç boyutlu ve dalgalı bir doku oluşturmak için özel bir dokuma işlemine tabi tutulan bir kumaştır. Bu kumaştan yapılan giysiler ve diğer tekstil ürünleri hassastır, bu nedenle genellikle özel günler için giyilirler. Birçok Batı kültüründe krep geleneksel olarak kadınlar tarafından yas tutulurken giyilirdi. Ancak bu gelenek günümüzde yaygın olarak uygulanmamaktadır. Bu arada, diğer kültürler, tekstil imalatında farklı krep kumaş türlerini birleştirdi.

krep kumaş nedir

Krep Kumaş Nasıl Üretilir?

Krep kumaş için temel tekstili oluşturmak için birçok işlem kullanılabilir. Ürünü ayrıca nasıl yapıldığına da bağlıdır. Krep kumaşın birincil ayırt edici özelliği dokumadır. Dokuma, doğal veya sentetik liflerden yapılır. Tekstil üreticileri ve tasarımcıları, krep kumaş olarak üzerinde hemfikir olan bir malzeme yapmanın çeşitli yollarını keşfettiler.

Krep ipliği, sert büküm olarak bilinen bir işlemle oluşturulur. Sert büküm, ipliğin üretiminde kullanılan tekstil liflerinin normalden daha sıkı bükülmesini içerir. Ayrıca, değişen S ve Z bükümleri, benzersiz bir kabarıklık hissi veren bir iplik ile sonuçlanır. Sağ ve sol büküm olarak bilinen bu alternatif eğirme yöntemleri, kullanılan malzeme ne olursa olsun krep ipliği üretir.

Krep ipliği üretildikten sonra işlenebilir, boyanabilir ve giysi haline getirilebilir. Tamamlanmış krep ve ipliği yapan tesisin aynı olduğu durumlar vardır. Ancak, genellikle iki ayrı tesis tarafından yapılır.

Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Elyaf içeriğine bağlı olarak krep kumaşın özellikleri önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Krep kumaşın ne olduğunu daha iyi anlamak için bazı özelliklerinden bahsetmek en iyisidir.

-Nefes alabilir

Krep kumaşın belirleyici özelliklerinden biri nefes alabilirliğidir. Organik krep kumaş, tüm türleri arasında en nefes alan kumaştır. Bununla birlikte, diğer lifler de yüksek sıcaklıklarda kullanıldıklarında bile yeterli havalandırma sağlar.

-Ter Emici

Krep kumaş da emicidir, bu da onu daha sıcak iklimlerde kullanım için ideal hale getirir.

-Yanıcı

Birçok krep kumaş, özellikle ipekten yapılmış krep kumaşlar olmak üzere, ısıya karşı düşük bir dirence sahiptir.

-Üç Boyutlu

Krep kumaşın bir başka tanımlayıcı özelliği, üç boyutlu bir şekil yaratma konusundaki benzersiz yeteneğidir. Bu onu giysiler için mükemmel bir malzeme yapar.

-Uyarlanabilir

Bu kumaş çok yönlüdür ve gündelik kıyafetler ve hatta gece elbiseleri gibi resmi kıyafetler dahil her durum için kullanılabilir.

Krep Kumaş Çeşitleri

Çok çeşitli krep kumaş türleri vardır. Bununla birlikte, hepsi nasıl ihmal edildiklerine ve kullanılan liflere göre farklılık gösterir.

KREP DE ÇİN

Bu hafif krep kumaş, tipik olarak, dokulu krepin net kesimi olmadan ipekten yapılır. Krep de chine çakıllı, mat ve pürüzsüz bir his verir, bu nedenle genellikle lüks giysiler ve gece elbiselerinde kullanılır. Ayrıca krep de chine çok bükülmüş liflere sahiptir. Çözgüde ipek iplikler, atkıda kamgarn iplikler bulunur. Güneş ışığına veya tere maruz kaldığında bu kumaş bozulur.

KREP GEORGETTE

Krep Georgette, mat ipek veya ipek benzeri malzemelerden yapılabilen ince krep kumaş türüdür. Oldukça elastiktir ve iyi örtülür. Bazen şifon denir. Akışkan dokusu sayesinde dökümü kolaylaştırır ve bu nedenle kadın giyimi için idealdir. Abiyenin yanı sıra bu kumaş etek, bluz ve elbise yapımında da kullanılır.

FAS KREPİ

Fas krep veya krep marocain dokuma ve ağır bir dokuya sahiptir. Bu nervürlü krep kumaş genellikle suni ipek, yün veya ipekten yapılır. Belirgin nervürlü ve dalgalı dokusu, atkısındaki bükümlü ipliklerden kaynaklanmaktadır. Takım elbise ve elbise yapmak için idealdir.

PLİSSE KREP

Plisse krep yapmak, ağır silindirlerin kullanımını içerir. Bunlar kumaşa bir krep tasarımı basar. Bu krep kumaş tipine görünümünü vermek için kimyasal bir işlem de yapılır. Bu pamuklu kumaş, mumdan yapılmış çakıllı veya çizgili desenlere sahiptir ve bunlar alkali bir çözeltiye batırılır. Balmumu çıkarıldığında, kumaşın açıkta kalan kısımlarında büzüşen şeritler vardır. Sonuç olarak, malzeme çok güçlüdür ve ütülenmesine gerek yoktur.

YÜN KREP

Yün krep veya krepon, pamuk ve ipek liflerinin karıştırılmasıyla sonuçlanan sırım gibi bir krep kumaş türüdür. Kumaşın benzersiz görünümü, dokuma sırasında iplik işlendiğinde ortaya çıkar. Genellikle elbise ve iç çamaşırı yapmak için kullanılır.

POLYESTER KREP

Bu krep kumaş, sentetik elyaftan veya polyesterden yapılmıştır. Normalde ince ve hafiftir. Polyester krep kumaş, bluzlar, etekler ve elbiseler yapmak için kullanılır. Streç bir krep oluşturmak için bazen elastan eklenir.

KREP SIRT SATEN

Krep sırtlı saten, bir tarafında pürüzsüz ve yumuşak saten hissi, diğer tarafında buruşuk krep görünümü ve hissi olan saten krep kumaştır.

KANTON KREP

Bu krep kumaş, kökenlerini Çin’deki Kanton eyaletine kadar dayanır. Biraz ağır bir kumaştır çünkü örgüleri daha ağır.

KREP CHARMEUSE

Krep charmeuse, ipek kumaştan yapılmış bir başka kreptir. Saten dokuma yöntemi ve krep büküm iplikler kullanılarak dokunmaktadır. Materyal pürüzsüz ve saten benzeri, arkası düz. Kumaşın imzası olan krep görünümü, krep iplikler sayesinde mümkün olmaktadır.

Krep Kumaş Kullanım Alanları

krep kumaşKrep kumaş, yüksek moda ve diğer dekoratif giysilerde kullanılır. Bu tekstilin kullanımı, geleneksel kullanımı dışında çok geniş alanlarda kullanılmaya başladı. Örneğin, modern ve dökümlü giysiler için idealdir, çünkü diğer kumaş türleriyle kombinlenebilir, benzersiz dokulu ve hafif bir profil verir.

Hassas özelliğinden dolayı abiye, eşarp ve diğer hafif kıyafetlerin yapımında da kullanılır. İpek krep ile karşılaştırıldığında, yün krep daha dayanıklıdır. Bu, ikincisinin elbiseler ve kazaklar gibi ağır hizmet tipi giysiler için önerildiği anlamına gelir. Sentetik krep birçok yönden daha dayanıklı olmasına rağmen çok yanıcı olarak kabul edilir. Öte yandan yün gibi doğal liflere sahip krep kumaşlar yangına karşı daha dayanıklıdır.

Bu kumaşın en yaygın kullanımlarından biri elbise yapmaktır. Bunun nedeni, örtünün diğer malzemelere göre daha güzel olmasıdır. Ancak krep kumaş günlük elbiselerde pek görülmez. Düğünlerde, fotoğraf çekimlerinde ve diğer birinci sınıf etkinliklerde kullanılan giysiler için daha yaygındır.

Krep Kumaş Bakım Talimatları

Krep kumaşı çeşitli şekillerde ve liflerden yapılabilir, bu nedenle bu kumaşın bakım talimatlarına uyulması önemlidir. Ayrıca, kumaş önemli ölçüde küçüleceğinden, çamaşır makinesinde yıkamaktansa kuru temizlemeye vermek daha iyidir.

Bakım etiketlerinde belirtilmişse elde de yıkanabilinir. Bununla birlikte, krep kumaşı elde yıkama adımları.

Bir leğeni yaklaşık 1 galon su ve bir çay kaşığı hassas çamaşır deterjanı ile konulur. Deterjanın suya karışabilmesi için uygun şekilde karıştırılır.

Krep kumaşınızı daldırın ve hafifçe döndürün.

Temizledikten sonra kumaşı çıkarın ve hafifçe sıkın.

Ilık suyla durulayın ve fazla suyu çıkarmak için bir kez daha sıkın.

Krep kumaşı kurumaya bırakın. Çamaşır kurutma makinesi kullanmayın.

Kumaşı ütülemek için ılık bir ütü kullanın. Kumaşın altını ütülemeniz gerektiğini unutmayın. İpek krep kumaşlar için soğuk bir ütü kullanın ve ütü ile kumaş arasına ince bir havlu koyun.

Krep Kumaş Sonuç Olarak

Son olarak, artık krep kumaş nedir, özellikleri nedir biliyoruz. Krep kumaşın birçok çeşidi vardır. Bu yüzden sadece güzel değil, aynı zamanda giyim ve ev dekorasyonunda da çok yönlüdür. Artık krep kumaşın ne olduğunu daha iyi anladığımıza göre, dökümlü dökümünün keyfini özgürce çıkarmalıyız.

Kumaşlar hakkında daha fazla bilgi için : Kumaş Türleri ve Özellikleri Nelerdir ? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu