Pratik Bilgiler

Oversize Nedir? Oversize Kıyafet Nedir?

Alışveriş esnasında sıklıkla adını duyduğunuz oversize nedir hiç merak ettiniz mi? Oversize nedir, oversize giyim nedir diye merak edebileceğinizi düşündük. Yazımızda inceleyelim

oversize nedir

Oversize Nedir?

Oversize, İngilizce büyük beden, büyük boy anlamına gelen bir giyim stilidir.

Over = (büyük), size = (beden) anlamına gelmektedir. Oversize kelimesi büyük beden anlamını taşımaktadır. Büyük beden kesimli kıyafetler oversize olarak adlandırılmaktadır. Son yılların modası haline gelen oversize; gömlek, kazak, sweat ve mont gibi birçok seçenekte kendini gösterebilir. Oldukça rahat bir ürün olduğu için günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır.

Rahat ve bol kesim kumaşlardan üretilen şık oversize kıyafetler modaya uygun ve günümüz giyim severlerin stillerine hitap eder tarzda olmaktadır.

Oversize kıyafetler tüm cinsiyet gruplarına hitap eden ve ilk akla gelen bir seçenek olmaktadır. Oversize içerisinde çocuklar, kadınlar ve erkekler için birbirinden farklı çeşitler yer almaktadır.

Oversize Kıyafet Nedir?

Her ortamda rahat olmak isteriz. Kıyafetlerimizin bizi ne kadar rahatsız etmesini istemediğimiz zamanlarda oversize ürünleri tercih edebiliriz. Çoğu kişinin tercih sebebi olan oversize (büyükbeden) kıyafetler salaş olmaları ve rahatlığı yansıtması sebebiyle en çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Her kıyafet tercihi yaptığınız gibi oversize kıyafet tercihi yaparken de vücut tipine ve ölçülere dikkat edilmesi gerekmektedir. Beden ölçüsünden iki beden büyük ürünler tercih edilebilir. Oversize kıyafetleri özellikle, salaş giyimi sevenler ve kendini özgür hissetmek isteyenler tercih etmelidir. Kendinize yakıştırdığınız her oversize kıyafeti alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kilo problemi yaşayanların da en çok tercih ettiği modeller olmaktadır.

Oversize Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oversize giyim modası genellikle birçok insan tarafından büyük beden giyim tarzı olarak bilinse de bu düşünce çoğu zaman yanlış seçimlere yöneltebilir. Çünkü dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

  • Rengarenk tercihlerin aksine tek renkle kombininizi tamamlayın böylece yalın bir şıklık yakalamış olacaksınız.
  • Almış olduğunuz elbise oversize kesimli değilse, gerçek ölçünüze en yakın büyüklükte seçimler yapmalısınız.
  • Kalın kumaş ya da kalın örgülü oversize seçimler sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebileceği için triko, penye ya da pamuklu gibi hafif metaryellerden hazırlanmış ürünlere yönelin.
  • Oversize tarzınıza illaki renk katmakta ısrarcıysanız elbise, kazak ve seçmiş olduğunuz kıyafetlere kemer takarak bel kıvrımınızı ön plana çıkartabilirsiniz.
  • İşlemeli ürünlerden ziyade en sade parçalara yönelin.
  • Küçük bir yırtmaç, düşük bir omuz gibi belli belirsiz dekoltelerle hareket katın.

İlginizi çekebilir: Büyük Beden Giyimde Temel Stil Kuralları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu