Pratik BilgilerKumaş Bilgileri

Poplin Kumaş Nedir, Poplin Kumaş Özellikleri

Poplin kumaş resmi tarih kayıtlarına göre 15. Yüzyılda Fransa’da keşfedilmiştir. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılan özel kumaş türlerinden birisidir. Poplin kumaşlar dayanıklı, güçlü yapısı ve parlak yüzeyi sebebiyle tercih edilen kumaşlar arasında yer almaktadır. Tekstil sektöründe de ağırlıklı olarak kullanılan bu kumaşlar pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki poplin kumaş nedir? Poplin kumaş özellikleri nelerdir? Poplin kumaş hakkındaki detayları yazımızda inceleyelim.

poplin kumaş nedir

Poplin Kumaş Nedir?

Yumuşak dokusu sayesinde poplin kumaş en çok bilinen kumaşlar arasında yer almaktadır. Poplin kumaş ince ipek çözgü iplikleri kullanılarak yapılan düz bir dokumayken günümüzde artık %100 pamuktan üretilmektedir. Yaz ayları için en uygun kumaş türü pamuklardır. Sebebi ise %100 pamuk özelliğine sahip olan kumaşların nem tutma ve terletme özellikleri yoktur. Bu kumaşlar, yumuşak dokularıyla cilde ferahlık hissi de vermektedir. Poplin kumaşın diğer katkı maddeleri ise yün, saten, suni ipek ya da ipektir. Ancak poplin kumaş hep aynı kalmaktadır.

Poplin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Tekstilin farklı alanlarında da rahatlıkla kullanılabilen poplin kumaşın sahip olduğu belli başlı özellikleri listeleyelim:

  • Poplin kumaşlar ince iplik ve sık dokuma özelliği nedeniyle yumuşak bir yapıya sahiptir.
  • Poplin kumaş %100 İpek, pamuk gibi malzemelerden üretilmektedir.
  • Nevresim, çarşaf ve bebek örtüleri gibi parçaların üretiminde kullanılabilmektedir.
  • Sıcak tutma özelliği sayesinde ince yapısı olsa da kış aylarında da kullanılabilir.
  • Emici özelliği bulunur.
  • Dayanıklı ve güçlü bir kumaş türüdür.
  • Kolay kırışmamaktadır.

Pek çok ayrıcalığı ve özelliği sayesinde poplin kumaş yaygın olarak tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Sadece çarşaf bebek örtüleri gibi ürünlerde değil, gömlek, ceket, etek ve pantolon gibi birçok giyim alanında kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu