Sağlık

Güne Doğru Başlamak İçin 10 Sabah Alışkanlığı

Hayatımız boyunca sürekli belirli ya da belirsiz olarak yapmış olduğumuz alışkanlıklar bulunmaktadır. Peki alışkanlık edinmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Sabah alışkanlığı edinmenin önemini biliyor muyuz? Güne doğru başlamak için 10 sabah alışkanlığını sizler için listeledik. Yazımızda inceleyelim.

Güne Doğru Başlamak için Sabah Yapmamız Gereken Basit Alışkanlıklar

Güne doğru başlamak

Sürekli yaptığımız şey neyse, biz oyuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.
Aristoteles

Sabah güne nasıl başlarsanız, geri kalan gününüzün nasıl geçeceğini rengini de belirlemiş olursunuz. İşte gününüzün rengini belirlemek için alışkanlık haline getirmeniz gereken basit alışkanlıklar.

  1. Günün ilk saatinde teknolojiden uzak durmaya çalışın, böylece güne şimdiki an farkındalığı ve pozitif bir odaklanma ile başlayabilirsiniz.

Uyandığınızda ilk yaptığınız şey akıllı telefonunuzda mesajlar veya iş e-postası olup olmadığını kontrol etmekse, kendinize bir kötülük yapmış olursunuz.

  1. Ilık limonlu su içmek

​​Sabahları bir bardak su içmek vücudunuzu nemlendirmek için iyi bir yoldur. Bir bardak ılık suya limon eklemeye yönelik Ayurvedik teknik, sindirim sisteminizde gece boyunca oluşmuş olabilecek toksinlerin atılmasına yardımcı olur, iyi bir C vitamini kaynağı sağlar, nefesinizi tazeler, kilo kaybını destekler ve metabolizmayı ve sindirimi uyarır.

3. Minnettarlık ve şükür etmek

Yataktan bile kalkmadan önce kendinize gülümsemek ve minnet ve şükür pratiği yapmak için birkaç dakika verin. Güldüğünüzde, beyninize ruh halinizi yükselten, vücudunuzu rahatlatan ve kalp atış hızınızı düşüren iyi hissettiren nörotransmitterleri (dopamin, endorfinler ve serotonin) salması için sinyal verir.

Gülümserken, neye minnettar olduğunuzu düşünmeye başlayın. Araştırmalar, şükür uygulamasının stres hormonlarını azalttığını ve diğer faydaların yanı sıra ruh halini iyileştirdiğini göstermiştir. Bu nedenle, basit bir günlük şükür pratiği eklemek, sabaha başlamanın harika bir yoludur.

  1. Yatağınızı Düzenleyin

Zaman kaybı, önemsiz veya gereksiz gibi görünebilir (sadece geceleri tekrar kullanacaksınız), ancak yatağınızı hazırlamak, güne başarılı hissetmenizi sağlayacak, sabahları yapabileceğiniz basit bir eylemdir.

  1. Meditasyon Yapmak

Meditasyon gibi bir tür farkındalık pratiğini günlük sabah rutininize dahil etmek, sizi topraklamanıza ve zihninizi ve duygularınızı eğitmenize yardımcı olabilir, bu da gün boyunca zorluklara nasıl tepki vereceğinizi etkiler.

Meditasyonunuz sırasında, gün için niyetinizi belirlemek için de harika bir zamandır. Gününüzün nasıl geçmesini istediğinizi veya ne hissetmek ya da neyi başarmak istediğinizi netleştirdiğinizde, gerçekten yaşamak istediğiniz hayatı yaratan net kararlar verebilirsiniz.

meditasyon

Sabahları yapabileceğiniz basit bir meditasyon

Rahat bir oturma pozisyonuna geçin ve beş dakika için bir zamanlayıcı ayarlayın.

Gözlerini kapat ve nefesine odaklan.

Dört sayımda burnunuzdan nefes alın, dört sayımda tutun ve sekiz sayımda burnunuzdan nefes verin.

Zihninizin dolaştığını her fark ettiğinizde, nefesinize odaklanması için nazikçe geri yönlendirin.

Zamanlayıcı kapandığında, saymayı bırakın, ancak bir an için gözleriniz kapalı olarak oturun.

Gününüz için bir niyet belirleyin ve bu niyeti karşıladığınızı hayal edin.

Gözlerinizi açın, kollarınızı bir esneme için gökyüzüne doğru çekin ve ardından sakin enerjiyi ve niyeti yanınızda taşıyarak gününüze devam edin.

  1. Hareket ve eksersiz yapmak

Sizin için ne tür bir egzersizin doğru olduğunu belirleyin ve planlayın. Karmaşık, uzun veya yoğun olmak zorunda değil, ancak sabahları bir tür fiziksel aktivite yapmak kanınızın akmasını sağlayacak ve herhangi bir zihinsel gevezeliği susturmaya yardımcı olacaktır. Rutininizi ilginç kılmak için her gün ne tür egzersiz yaptığınızı bile değiştirebilirsiniz.

egzersiz

  1. Kişisel bakım yapmak

Duş alın, yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, saçınızı tarayın, parfüm,losyon sürün, kendinizi etkilemek için giyin ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak diğer hijyen,bakım alışkanlıklarını uygulayın.

  1. Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymuşsunuzdur. Sağlıklı bir kahvaltı (yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve kepekli tahıllar) yemek için zaman ayırdığınızda, gün boyunca daha fazla enerjiniz olacak ve daha güçlü odaklanma ve konsantre olma yeteneğiniz olacak.

  1. Yapılacaklar Listenizi Yazmak

Önümüzdeki gün için bir yapılacaklar listesi yazmak için birkaç dakikanızı ayırın. Ardından, gün listenizde yalnızca 3 ila 5 öğe olacak şekilde önceliklendirin; önce en acil konuları ele aldığınızdan emin olmak için öncelik sırasına göre sıralayın.

Yapılacaklarınızı zihninizde dolaştırmak yerine yazmak, zihinsel gevezeliği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, ne yapmanız gerektiğini bildiğinizde, her gün kendinize bir amaç duygusu verirsiniz. Ve listenizdeki görevlerin üzerini çizmenin tatmin edici bir yanı var bu gerçekten bir başarı duygusu geliştiriyor.

  1. Yeterince Dinlendirici Uyuyun

Uyanıkken hissetme şekliniz, kısmen uyku alışkanlıklarınıza bağlıdır. Kendinizi sersemlemiş, sinirli veya bitkin hissediyorsanız, yeterince kaliteli uyku almıyor olabilirsiniz.

Uyku sırasında vücudunuz sağlıklı beyin fonksiyonlarını desteklemek ve fiziksel sağlığınızı korumak için çalışır.

Aslında, uyku fiziksel refahınızda, zihinsel berraklığınızda ve yaşam kalitenizde o kadar hayati bir rol oynar ki, devam eden uyku eksikliği, miktar kişiye göre değişir, ancak bu genellikle her gece 6 ila 8 saatten az dinlendirici uyku anlamına gelir, sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Dinlendirici bir gece uykusunun ardından güne başladığınızda, yeni sabah alışkanlıklarınızla başlayarak, yenilenmiş ve güne hazır hissederek uyanacaksınız.

Yazımızda güne doğru başlamak için 10 sabah alışkanlıklarını incelemiş oldukç İlginizi Çekebilecek farklı bir yazımız  : Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin 7 Yöntem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu