Sağlık

Suda Bekletilmiş Bademin Faydaları

Badem çok sayıda vitamin, sağlıklı yağ, mineral ve antioksidanlarla zengin olduğu için mucizevi sağlık yararları sağlayabilir. İşte suda beklemiş bademin faydaları

Suda Bekletilmiş Bademin Faydaları

suda bekletilmiş bademin faydaları

  1. Sindirimi Kolaylaştırır

İnsanları çiğ badem yerine ıslatılmış bademi tercih etmeye iten sayısız sebep var. Çiğnemesi ve sindirmesi kolay olan bademin sağladığı faydalar, ıslatıldığında sindirim sürecine yardımcı olan lipaz enzimini serbest bıraktığı için ıslatıldığında artar.

  1. Kilo Kaybını Destekler

Islatılmış bademler, lipaz da dahil olmak üzere çeşitli enzimleri serbest bırakır. Bu metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybını destekler. Kilo vermek isteyen insanlar genellikle ıslatılmış bademleri diyetlerine dahil ederler.

  1. Besin Emilimini Artırır

Badem ıslatıldığında sindirim enzimlerinin parçalanmasını kolaylaştırır. Aynı nedenle, besin mevcudiyetinin yanı sıra lif ve antioksidan faydaları da artar. Ayrıca suya batırılmış bademin faydalarından biri de tanen ve fitik asit gibi safsızlıkların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Bu antinutrientler, minerallerin emilimini azaltır; bu nedenle bademleri ıslatmak, bazı besinlerin emilimini engellememesini sağlar.

  1. Geliştirilmiş Tat ve Doku

Bademleri geceden ıslatmak, çiğ bademlerde var olan hafif bir acılığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca tereyağlı dokusu, sert çiğ bademlerden daha lezzetlidir.

  1. Beyin İşlevselliğini Geliştirin

E vitamini ile zenginleştirilmiş ıslatılmış badem, hafızanın daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Proteinin beyin hücrelerine artan biyoyararlanımı nedeniyle çevikliği artırırlar. Bu beyin gıdası aynı zamanda hafızayı güçlendirdiği bilinen fenilalanin içerdiğinden bilişsel gerilemeyi uzak tutmaya yardımcı olur. Islatılmış bademleri diyete dahil etmenin, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan bir nörotransmitter olan ACh (asetilkolin) seviyelerini artırarak Alzheimer hastalığını uzak tutmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca ıslatılmış bademler, Omega-6 ve Omega-3 nedeniyle etkili beyin gelişimine de katkıda bulunur.

  1. Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Bu günlerde, yoğun yaşam tarzları ve abur cubur kültürü nedeniyle sessiz kalp krizleri artıyor. Bir avuç bademi sabah rutininize dahil etmek, “HDL” adlı iyi kolesterolü korurken “LDL” adlı kötü kolesterolü azaltmada uzun bir yol kat edebilir.

  1. Kan Şekeri Seviyelerini Artırır

Düşük kan basıncına katkıda bulunan düşük magnezyum seviyesidir. Islatılmış badem tükettiğinizde, daha yüksek miktarda magnezyum içermesi nedeniyle magnezyum seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu da tip 2 diyabetli kişilerde kan basıncını düzenlemeye ve kan şekeri seviyesini yönetmeye yardımcı olur.

  1. Cilt Sağlığını İyileştirir

E vitamini açısından zengin olan ıslatılmış bademler, kötü şöhretli cilde zarar verme özellikleriyle bilinen serbest radikallerden cildi korumaya yardımcı olur. Islatılmış bademler ayrıca size parlak ve lekesiz bir ışıltı verirken yaşlanmayı geciktirmeye de yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu