Pratik Bilgiler

Tekstil Nedir, Tekstil Sektörü Nedemek

Tekstil nedir?

Tekstil, dokuma anlamına gelen Latince “textilis” ve Fransızca “texere” kelimesinden türetilmiştir. Lif veya ipliklerden elde edilen ürünleri içermektedir. Dokuma, örme, keçeleme, iplikler, halatlar, danteller, nakışlar tekstil olarak belirtilmektedir. Tekstil elyafların dokuma, örme gibi teknikler kullanılarak yüzey elde etme sanatı olarak tanımlanabilir.

tekstil nedir

Kumaş Türleri ve Özellikleri Nelerdir ?

Giyim insanoğlunun yaratılışından bugüne kadar ve gelecekte olan en önemli ihtiyaçlardan biri olmaktadır. Tekstil sektörü de bu kadar önemli olduğu için günümüze kadar çok farklı tekniklerde geliştirilmiş olup sürekli gelişmeye devam etmektedir. Giyim insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Eski zamanlarda hayvan postları, keçeler kullanılmaktaydı. Tekniklerin gelişmesiyle örgüler ve dokumalar kullanılmıştır.

Hazır Giyim ve Sanayi

Giyim yıllarca geliştiğinde vücudumuzu koruma işlevi yanı sıra markalaşma öğesi olmuştur. İnsanlar farklı giysiler kullanarak kendi sosyal statülerini de belli etmektedir. Giysilerde iplik yüzey oluşum teknikleri ilerlemiş olup örgüler, desenli kumaşlar, dokulu dokusuz yüzeyler geliştirilmiştir.

Hazır giyim ve ev tekstili olarak tekstil sektörü 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Hazır giyim tekstil sektörünün giyecek ile ile ilgilenip buna yönelik ürünler üreten bölümü olmaktadır. Ev tekstili ev içerisinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretimi ile ilgilenen bölüm olmaktadır. Ev tekstili ürünlerinin arasında perde, çarşaf, nevresim vb ürünler yer almaktadır. Hazır giyimde ise insanların günlük giyim ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılamak için ürünler yer alır.

Diğer Dillerde Tekstil Anlamı Nedir?

İngilizce’de tekstil: textile

Fransızca’da tekstil: textile

Almanca’da tekstil: textilien

Rusça’da Tekstil: текстиль

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu