Kumaş Bilgileri

Triko Kumaş Nedir, Triko Ne Demek?

Triko Kumaşın Genel Özellikleri

Triko kumaş nedir?

Triko, düz örme makinelerinde üretilen atkılı örme sistemli kumaşlara triko denir. Yün ve pamuk ipliği olmak üzere düz örgü makinesinde üretilmektedir. Düz örme makinelerinde, tek plaka, çift plaka, saç örgülü, nopeli kaydırmalı, jakarlı kumaşlar en çok kullanılan ve üretilen triko kumaş türlerinden olmaktadır.

triko kumaş nedir

Triko Kumaşların Genel Özellikleri

  • Yumuşaktır

Triko kumaşlar yumuşak dokulu olmaktadır. Triko kumaştan ne olmasını isterseniz o şekli alabilir. Doğru iplik, doğru desen ve doğru kalınlık ile örüldüğü sürece istediğiniz şekli verebilirsiniz. Ürün vücudu sarması isteniyorsa vücudu çok iyi derecede sarabilmektedir. Oldukça esnek yapısı sayesinde bol ve dökümlü durması istendiğinde başarılı bir şekilde ürünler ortaya çıkabilir. Triko kumaşlar kırışıp buruşmazlar. Yıkandıktan sonra istediğiniz formu vererek kurutabilir ve ütü yapmanıza gerek kalmayabilir.

  • Triko Kumaşlar Nefes Alır

Kumaşların nefes alması olabilir mi? Tabiki de kumaşlarda hava geçirgenlik özellikleri sayesinde sağlık açısından da etkileri olabilmektedir. İlmeklerin nefes alan yapılarından dolayı vücudunuz giydiğiniz kumaşın içine hapis olmaz ve nefes alarak sizin rahat etmenizi sağlar.

Triko kumaşlar tekstil sektörünün birçok alanında kullanılmaktadır. Triko kumaşlar tek iplik beslemeli atkılı örme sistemli kumaşlar olduğu için enine yönde sıra ile sökülebilmektedir. Bu kumaş düz biçimde örülmektedir. Kumaş kalınlığı belirleyen temel faktör makine inceliği olmaktadır. Dokuma kumaşlarla karıştırıldığında, ilmeğin yapısından kaynaklanan hava tutma özelliğine sahiptir ve ısı tutma özelliği yüksek olmaktadır.

Triko Kumaş ile Neler Yapılabilir?

Triko kumaşları birçok alanda görmek mümkün. Hazır giyim sektöründe sürekli karşılaştığımız kumaş türü olmaktadır. Kışlık triko kazaklardan mevsimlik kazaklara sweatshirt, hırka, eldiven, kaşkol gibi farklı birçok üründe görebiliriz. Yazlık ve kışlık kullanılabilen kumaş diğer örme ürünlerinde de aksesuar olarak kullanılabilmektedir. Kol bandı, etek bandı vb. ürünlerde karşılaşabiliriz.

Triko kumaş nedir ve triko kumaş ile neler yapılabilir yazımızda incelemiş olduk. Geçmişten günümüze her alanda kullanılan bu kumaş türü ve daha fazlasını pembekulis.com ‘da sizler için yayınlıyor olacağız.

Benzer içerik : Mikro Kumaş Nedir, Mikro Kumaş Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu