Sağlık

Yaz Hamileleri İçin Beslenme Önerileri

Hamilelikte Beslenme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bir bebek dünyaya getirmek tüm kadınların istediği bir olaydır. Bir canlının vücudumuzda büyümesi mucizevi olduğu kadar zorlu bir süreçtir. Sıcaklığın artması ve nem de eklenince dahada zor olan bu süreci en iyi ve rahat şekilde geçirmek için özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Yazımızda yaz hamileleri için beslenme önerilerini paylaşacağız.

Kimler Ne Kadar, Kaç Litre Su Tüketmeli?

Yaz Hamileleri İçin Beslenme İpuçları

Özellikle ilk aylarda karşımıza çıkan bulantı, beslenme düzenimizi oldukça etkileyecektir. Bu dönemi hafif geçirmek için özellikle sıvı tüketimimize dikkat etmemiz gerekiyor. Vücudumuzun alması gereken sıvıyı azar azar ve sık aralıklarla almamız gerekmektedir. Tuzlu kraker, galeta tarzı yiyecekleri tüketmek bu dönemde bulantıyı azaltmak için faydalı olacaktır. Hamileliğin ikinci yarısında bulantılar kesilir ve iştah artar. Bu dönem bebeğimizin ve bizim kilo alma dönemimizdir. Mümkün olduğunca bebeğin kilo almasını ve iyi beslenmesini sağlayacak besinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz. Yaz aylarında hafif gıdalarla beslenmeyi tercih etmeliyiz. Yaz hamilelerinin şansı, taze sebze ve meyveleri tüketebilecek olmalarıdır. Yiyeceğimiz taze sebze ve meyvelerin iyi yıkanması bizim ve bebeğimizin sağlığı için çok önemlidir. Akşam öğünümüzü hafif seçmemiz, gece uyku düzenimiz açısından faydalı olacaktır.

Yaz sıcaklarının ve nemin yaz hamileleri üzerindeki etkisi fazladır. Hamilelik boyunca kan dolaşımında, hormonlarda ve sindirim sisteminde değişiklikler meydana gelir. Kilo artışı ve kan basıncındaki hızlanmalar vücut sıcaklığını zaten arttıracağı için, yaz sıcakları hamileler için oldukça zorlayıcı olacaktır. Bununla birlikte ödem problemi de ortaya çıkacaktır. Özellikle ödem sorununu en aza indirmek için tuz tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Bu şekilde tansiyon problemi yaşamadan hamilelik sürecimizi rahat geçirebiliriz. Yaz hamileleri için beslenme kurallarından ilki sıvı tüketimini arttırmak olacaktır. Bol sıvı tüketmek bağırsak problemlerini çözeceği gibi vücutta biriken ödemi atmamıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda terle kaybettiğimiz sıvıyı yerine koyarak, halsizliği de önlemiş olacağız.

Hamileler için kan şekerini dengede tutmak önemlidir. Az ve sık aralıklarla beslenmek, mide sorunları, sıcak basmaları, bulantı gibi sorunlarını yaşamamızı engelleyecektir. Bununla birlikte şeker tüketimini de azaltmak ve kan şekerini dengede tutmak gerekmektedir. Kafein alımını en aza indirmek mide sorunlarını engelleyecektir.

Hamilelik döneminde salınan bazı hormonlar güneşe karşı hassasiyet ortaya çıkaracaktır. Ciltte lekelenmelere yol açabilir. Bu yüzden yaz hamilelerinin güneş ışınlarına karşı koruyucu ürünler kullanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu